INTERVJU RUMENA BUŽAROVSKA: „Mi čitamo cijeli svijet, a Amerikanci uglavnom čitaju samo sebe“

INTERVJU RUMENA BUŽAROVSKA: „Mi čitamo cijeli svijet, a Amerikanci uglavnom čitaju samo sebe“

"Kao i ostatak svijeta, Amerika je postala još skučenija, zagađenija, užurbanija, konzumerističkija i, naravno, skuplja. Jaz između bogatih i siromašnih je još vidljivi. Takođe su vidljivije udaljenosti i nesuglasice među ljudima. Amerika je imperija koja utiče na sve nas. Ono što vidimo u svojoj okolini vidljivo je i tamo. Na primjer, Arizona je toplija i siromašnija. Saobraćaj je gori. Ljudi imaju više oružja. Ima više nasilja. Manje humanosti. Kontakt sa prirodom je organizovan, unaprijed planiran i strukturiran. Priroda se smanjuje, dok se grade velike, sive, bezlične strukture. U knjizi se mnogo govori o ogradama i privatnoj svojini - nešto što sve više viđam i na Balkanu", kaže u razgovoru za Lupigu Rumena Bužarovska, koja je nedavno objavila svoju novu knjigu "Nakon Boga, Amerika" nastao tragom želje da se vrati na mjesta za koja je vežu godine koje je devedesetih, kao tinejdžerka, sa roditeljima provela u ovoj zemlji.
INTERVJU-CLEMENTINE CHOUBRAC: „Tabu u društvu nije silovati, već govoriti o silovanju“

INTERVJU-CLEMENTINE CHOUBRAC: „Tabu u društvu nije silovati, već govoriti o silovanju“

Slučaj Francuskinje Gisele Pelicot jedna je od najmučnijih priča koje su obilježile 2024. godinu. Nedavno je završeno suđenje njenom bivšem suprugu Dominiqueu Pelicotu i još pedesetorici muškaraca, koji su osuđeni za silovanje Gisele Pelicot u periodu od skoro deset godina. Naime, Dominique Pelicot je godinama drogirao svoju suprugu, s kojom je bio pola stoljeća u braku, te preko interneta pozivao nepoznate muškarce da je siluju, dok je bila u nesvjesnom stanju. O slučaju Gisele Pelicot, suđenju koje je potreslo Francusku i kulturi silovanja razgovarali smo s francuskom prevoditeljicom i aktivistkinjom Clementine Choubrac, članicom feminističkog kolektiva #NousToutes (#SveMi). „Gisele Pelicot je postala ikona protiv svoje volje, pokazavši veliku hrabrost odlukom da ne ostane anonimna kao žrtva silovanja, a taj sudski proces je razbio uobičajenu priču o silovanju u francuskom društvu“, kaže u intervjuu Clementine Choubrac.
PREDSJEDNICA FERTILITY EUROPE: „Ne odustajemo! I ženama bez partnera i lezbijkama treba omogućiti medicinsku potpomognutu oplodnju“

PREDSJEDNICA FERTILITY EUROPE: „Ne odustajemo! I ženama bez partnera i lezbijkama treba omogućiti medicinsku potpomognutu oplodnju“

"Nažalost, žene bez partnera, osim onih koji imaju dijagnozu neplodnosti i žene u istospolnim vezama u Hrvatskoj nemaju pravo na MPO postupke, što ih potpuno isključuje iz sustava reproduktivne skrbi kod nas. Zbog toga su i one prisiljene tražiti usluge medicinski potpomognute oplodnje u inozemstvu ili potpuno odustati od te mogućnosti da se pokušaju ostvariti kao roditelji. Takva odluka Slovenije zasigurno predstavlja primjer koji bi Hrvatska trebala slijediti kako bi osigurala jednake mogućnosti ostvarivanja roditeljstva svim ženama, bez obzira na njihovu seksualnu orijentaciju ili bračni civilni status. U Rodi se već godinama zalažemo za takav pristup, no, nažalost, do sada bez uspjeha", kaže u razgovoru za Lupigu Klaudija Kordić, predsjednica organizacije Fertility Europe, krovne organizacije koja zastupa prava pacijenata na europskoj i nacionalnoj razini okupljajući 32 udruge s područja neplodnosti.
ČELNICA YIHR-A KOJI JE KIĆENJEM BORA „POTRESAO“ HRVATSKU: „Logika kojom se vodimo je čišćenje vlastitog dvorišta“

ČELNICA YIHR-A KOJI JE KIĆENJEM BORA „POTRESAO“ HRVATSKU: „Logika kojom se vodimo je čišćenje vlastitog dvorišta“

"Nije nas iznenadila vrsta reakcija - one su samo iznova potvrdile da je politički mit o ratu u Hrvatskoj itekako prisutan, živ i spreman braniti se. Puno je problematičnije to što se naše stavljanje ukrasa od početka predstavljalo kao potencijalno kazneno djelo koje treba istražiti i procesuirati - sve dok nije poslužilo kao inspiracija drugima diljem zemlje. Takvo uokvirivanje legitimnog građanskog aktivizma kao nečeg ilegalnog štetno je za Hrvatsku", kaže u intervjuu za Lupigu Senna Šimek izvršnom direktoricom Inicijative mladih za ljudska prava (YIHR) koja je prije mjesec dana u Zagrebu izvela zapažen aktivistički performans, izvjesivši na božićnu jelku u središtu Zagreba kartonske kuglice s pitanjima o odnosu društva prema Domovinskom ratu i odgovornosti za hrvatske ratne zločine. Među ostalim, Šimek ističe kako dolaze "nove generacije s novim idejama i novim metodama, odgojene u drugačijim društvima".
INTERVJU - ORIANA IVKOVIĆ NOVOKMET: „Izborna kampanja pokazala je dosad nezabilježene prakse“

INTERVJU - ORIANA IVKOVIĆ NOVOKMET: „Izborna kampanja pokazala je dosad nezabilježene prakse“

"Porazno je za demokraciju da premijer daje naslutiti da ima utjecaja na dodjelu natječaja koje bi trebali evaluirati nezavisni evaluatori, a osvajati bi ih trebale udruge koje zadovolje najviše kriterije i napišu najbolje projektne prijedloge. Plenković je u svom istupu dao naslutiti kako bi on bio sklon kazniti organizacije koje odgovorno i kvalitetno rade svoj posao, a produkt tog našeg rada jest i propitivanje vlasti, ukazivanje na neregularnosti i ugroze demokracije s državnog vrha. Stupanj demokracije u nekoj zemlji mjeri se i po tome koliko sama država prepoznaje i podupire rad organizacija civilnog društva koje su vrlo često i korektiv same vlasti", kaže u razgovoru za Lupigu Oriana Ivković Novokmet, izvršna direktorica Gonga. S Ivković Novokmet, među ostalim, razgovaramo i o upravo završenom izbornom procesu, ali i o raspravama o ukidanju izborne šutnje.
RAZGOVOR-OTVORENO O EUTANAZIJI: „Hrvatska će nepripremljena dočekati raspravu o ovom pitanju“

RAZGOVOR-OTVORENO O EUTANAZIJI: „Hrvatska će nepripremljena dočekati raspravu o ovom pitanju“

Vječni prijepor znanosti, medicine, prava, religije i zagovornika bezuvjetnih ljudskih prava – eutanazija ili dobrovoljno usmrćenje – proteklih tjedana iznova je aktualiziran. "S obzirom na sve veći trend legalizacije određenih modifikacija, pitanje eutanazije postaje sve aktualnija i kontraverznija tema, a postavlja se pitanje kada će i Hrvatska suočiti s potrebom za zakonskom regulacijom ovog pitanja. U tom kontekstu, Hrvatska će vjerojatno doći na ovu temu bez jasnih smjernica, zakonskih odredbi ili znanstvenih razrada koji bi integrirali medicinske, pravne, filozofske, teološke i druge perspektive. Stoga je važno aktivno poticati javnu raspravu o ovom pitanju u Hrvatskoj, kako bi se pripremili temelji za izradu kvalitetnih pravnih i etičkih propisa", kaže u razgovoru za Lupigu Tomislavom Nedićem s Katedre za građansko i građansko procesno pravo Pravnog fakulteta u Osijeku.
O DO SAD NEOBJAVLJENOM KORNELIJU KOVAČU: „Naš zadatak je ponuditi nešto što prije niste čuli“

O DO SAD NEOBJAVLJENOM KORNELIJU KOVAČU: „Naš zadatak je ponuditi nešto što prije niste čuli“

„Ploča sadrži glazbene teme koje je u okviru svojih sesija za Zimske olimpijske igre u Sarajevu komponirao i izveo Kornelije Kovač, a koje do danas nisu nikad objavljene. Snimane su izvorno za film naslova „Raport iz Sarajeva“ koji se bavi pripremama Sarajeva za Olimpijadu; bilježi ljude, promjene i mijenjanje vizure budućeg olimpijskog grada i to 500 dana prije samog početka Igara“, kaže u razgovoru z Lupigu muzički kritičar, novinar, izdavač i kustos Željko Luketić iz kuće Fox & His Friends koja je izdala do sada neobjavljene Kovačeve muzičke teme. One su novim generacijama toliko nove i zanimljive da ih slušaju i bez okvira povijesti i reakcije su im odlične, uglavnom u ključu kako nisu znali da se u Jugoslaviji snimalo nešto tako moderno, plesno i dobro producirano, objašnjava Luketić.
VIKTOR IVANČIĆ UZ 40 GODINA FERALA: „Kod čuvara nacionalnih interesa paranoja je prirodno stanje duha“

VIKTOR IVANČIĆ UZ 40 GODINA FERALA: „Kod čuvara nacionalnih interesa paranoja je prirodno stanje duha“

"Feral je ovdje bio više eksces, nego ishod neke ozbiljnije kulturne i kritičke prakse. Sada mi se, međutim, generalno situacija čini mrtvački ozbiljnom, a utoliko i opasnom. Možda je stvar i u duhu vremena, gdje se stanovita sterilnost podrazumijeva. Nedavno sam, na primjer, na barem deset portala pročitao usklično intoniranu vijest da je Kate Winslet u nekom filmu pokazala sise. Molim te lijepo! U doba moje mladosti takvo je iščuđavanje bilo nezamislivo. Novi puritanizam jako brzo širi fond nedopuštenog i nalaže smrknuti odnos prema skarednosti, pa onda i prema satiričnim pretjerivanjima", govori Viktor Ivančić u velikom intervjuu za Lupigu povodom 40. obljetnica prvog broja Ferala kada se jednostranična satirična rubrike pojavila u tadašnjem splitskom tjedniku Nedjeljnoj Dalmaciji.
INTERVJU: „Radikalno desne ideje se, kroz trolanje i memeove, upakiravaju kao šaljivi sadržaj i ulaze u mainstream“

INTERVJU: „Radikalno desne ideje se, kroz trolanje i memeove, upakiravaju kao šaljivi sadržaj i ulaze u mainstream“

"Iz našeg je istraživanja vidljivo da su članovi radikalne desnice na internetu itekako svjesni negativne percepcije koju građani imaju prema njihovim vrijednostima. Stoga razumiju da ne mogu pristupiti građanima s otvoreno radikalno desnim porukama, već da je iste potrebno zamaskirati i subverzivno predstaviti kao naizgled neutralne poruke, radi „boljeg prijema“ u javnosti. Kako bi takve poruke bile uspješno prenesene do običnih građana, korisnici su u promatranim raspravama pazili i na najmanje detalje prilikom pripreme sadržaja za diseminaciju", kažu u razgovoru za Lupigu Kosta Bovan i Matej Mikašinović-Komšo s Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Ovaj dvojac duboko je zaronio u internetska bespuća kako bi istražio na koji način se od trolanja dolazi do mainstreama. Pri tom su se fokusirali na one političke akcije koje su bottom-up, pokrenute od manje skupine građana na „rubovima interneta“.
INTERVJU – ROBERTA NIKŠIĆ: „Osjećam se beskrajno bliže Nepalcima, jer tom svijetu više pripadam“

INTERVJU – ROBERTA NIKŠIĆ: „Osjećam se beskrajno bliže Nepalcima, jer tom svijetu više pripadam“

"Žrtvovanje pojedinaca za zajedničku stvar, kao recimo patriotizam, to me zanima. Žrtvovanje naciji, i to. Trgovanje žrtvama, pa i sa oltara, i to me zanima. A budući da me bole a i intelektualno vrijeđaju takve blasfemije, volim da ostanu negdje i zabilježene. Kod ženskih studija i teologije bilo je presudno povezati utjecaj religioznog nasljeđa i njegova tumačenja na konkretne živote žena. Što znači za ženu žrtvu obiteljskog nasilja kada joj netko govori da trpi i nosi svoj križ", govori u intervjuu za Lupigu Roberta Nikšić, dobitnica Nagrade Post scriptum za književnost na društvenim mrežama. Trenutno radi u izbjegličkom centru u Bihaću, a za tekstove o životima migranata dva puta je nominirana za European Press Prize. U migrantskim kampovima na rubu rubova, kaže, osjetila se kao da je među svojima. "Prvo pišem za sebe, da progledam, onda da druge upamtim", objašnjava.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Velike dileme 20. veka ostaju aktuelne i u 21. veku

    17.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Velike dileme 20. veka ostaju aktuelne i u 21. veku

  2. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

    13.01.2025.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

  3. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

    06.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije