Kako umjetnice doživljavaju vlastitu (ne)vidljivost
Izložbenim programom jedanaest umjetnica i umjetnika ovog tjedna je u zagrebačkoj Galeriji Događanja otvoren 21. Festival prvih koji se bavi temom „(Ne)vidljive žene“. Do subote će se u Galeriji Događanja, Centru KNAP i Kulturno informativnom centru u Zagrebu besplatno moći vidjeti kako umjetnice doživljavaju vlastitu (ne)vidljivost te se educirati o feminizmu kroz koncerte, filmove i predavanja.
Čast da otvori Festival pripala je ravnateljici centra KNAP Anji Planinčić te producentici Festivala Ani Janjatović-Zorica. Obje su naglasile povijest festivala i tradiciju promicanja alternativnih umjetničkih izričaja te rad mladih umjetnika. Prvoga dana imali smo priliku upoznati umjetnice i umjetnike koji su predstavili svoje radove te životna iskustva umjetnika koji su ih nagnali da interpretiraju žensko pitanje u video formi, AI grafici, intervencijama, fotografiji i skulpturi.
Festival se zatvara u subotu (FOTO: Edita Sentić)
Prvi dan Festivala obilježio je i koncert multiinstrumentalistice Ane Paške koja je predstavila poetsko glazbeni performans „Improvizije/Koncart“.
Povjesničarka umjetnosti Josipa Bubaš u centru KNAP razgovarala je s učesnicama i učesnicima festivala na temu samoprezentacije ženskog tijela i povijesti ženskog poduzetništva dok je sociologinja Branka Galić održala predavanje "Uvod u feminističke teorije i pokrete".
Feministička škola nastavila u Knjižnici S.S. Krnjačevića gdje je održano predavanje "(Ne)znane junakinje Marije Jurić Zagorke" tijekom kojega su povjesničarke Đurđica Vitković i Ana Zbiljski donijele priče o kulturnim junakinjama Zagorkinih romana koje prkose društvenim normama. U foajeu Kazališta KNAP predstavljen je i kratki dokumentarni film "Projekt Carmen" autora Željka Zorice koji prati žensku dramsku grupu „Vedra lica“ te govori o tome kako se žene nose sa starenjem. Umjetnica Marlen Ban tematizirala je pak društveni pritisak povezan sa stereotipnim idejama na radionici vezenja "No more I'm sorry".
Nastup Ane Paško (FOTO: Edita Sentić)
Iz programa koji, zaključno sa subotom, možete posjetiti izdvajamo predavanje Suzane Marjanić pod nazivom "Što je feministički performans? I feminizam i aktivizam" koji će predstaviti feministički performans na domaćoj sceni u kontekstu globalnih kretanja. Predavanje se održava u foajeu kazališta KNAP u četvrtak u 19 sati. Odmah u 20 sati na istom mjestu slijedi performans Marele Kovačević Đukez "Odavanje" kojim umjetnica istražuje ono vanjsko i ono unutarnje.
Petak je rezerviran za izložbu "Drugih" koja će se u 18.30 sati održati u Galeriji KIC-a. Na izložbi sudjeluje deset umjetnica koje će se predstaviti slikama, fotografijom, slikovnicom, tekstom i videom.
Peti dan Festivala završava kinematičkim predavanjem-performansom „RE:VIZIJA #4“ u Dokukinu KIC-a u 19 sati. Performans se bavi Jugoslavenskim socijalizmom i ženskim pitanjem na filmu koje ukazuje na napuštanje ideje ženske emancipacije te sveprisutniju retradicionalizaciju društva. Nakon toga slijedi projekcija filma „Factum“ Jagode Kaloper i panel raspravom "Iza ogledala: prikazi žena na filmu jučer i danas" koja će se baviti pozicijom žena u jugoslavenskom i postjugoslavenskom filmu.
Jedan od izloženih radova (FOTO: Edita Sentić)
Posljednjeg dana Festivala u 10 sati u KNAP-u možete posjetiti radionicu osnaživanja žena gdje će instruktorice Krav Maga vještine podijeliti savjete za izbjegavanje sukoba, deeskalaciju i samoobranu. Broj mjesta je ograničen, a prijaviti se možete na e-mail festivalprvih@gmail.com.
Festival se zatvara u KIC-u u 17 sati izborom ženskog eksperimentalnog stvaralaštva Kino kluba Zagreb. Nakon projekcije održat će se razgovor s autoricama koje će odgovoriti čemu nas uči povijest domaćeg eksperimentalnog filma.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Edita Sentić
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Ustavne vrednote u doba krize"