ČAST NAM JE PREDSTAVITI: Od danas za Lupigu piše László Végel

ČAST NAM JE PREDSTAVITI: Od danas za Lupigu piše László Végel

Poštovana čitateljice, poštovani čitatelju, imamo čast obavijestiti vas da od danas za Lupigu piše nagrađivani književnik László Végel. Na našem portalu Végel će kao stalni kolumnist objavljivati svoje bilješke, odnosno fragmente iz dnevnika koji već godinama svakodnevno brižno vodi. Počet ćemo s proteklim mjesecom – prosincem – koji je za Végela u potpunosti obilježen studentskim protestima. Kako sam kaže, svjedok je promjene koju ne može opisati. Végel je rođen 1941. godine u vojvođanskom Srbobranu. Već kao 26-godišnjak objavljuje jedan od svojih najvažnijih romana „Memoari jednog makroa“ (1967.). Član je dvaju akademija, Mađarske akademije Sečenji za književnost i umjetnost te Digitalne književne akademije Mađarske. Iako ga svojataju nacionalne književnosti i guraju pod svoje skute, on će za sebe reći da je “lokalpatriot bez domovine”, vezan za svoj grad – Novi Sad.
DINKO GRUHONJIĆ: Otvoreno pismo Zoranu Milanoviću, Andreju Plenkoviću i Gordanu Grliću Radmanu

DINKO GRUHONJIĆ: Otvoreno pismo Zoranu Milanoviću, Andreju Plenkoviću i Gordanu Grliću Radmanu

Obraćam se ovim putem da Vam skrenem pažnju na činjenicu da je ambasadorka Republike Srbije u Republici Hrvatskoj, gđa Jelena Milić na svom Facebook profilu dana 1. januara izrekla laži na moj račun, čime je ugrozila sigurnost mene i moje porodice. Time se gđa Milić uključila u kampanju linča koja se nada mnom i nad mojom porodicom sprovodi još od marta meseca 2024. godine, a koja je intenzivirana ponovo od početka ove godine. Intenzivirana je do te mere da su našeg sina Davida Gruhonjića doveli u vezu sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom (SOA) Republike Hrvatske. Kampanju linča predvodi predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji je u više navrata javno spominjao moje ime, nazivao me „ustašom“, a sada je izjavio da sam ja „izrazito antisrpski orijentisan“ i da „činim sve da srušim Srbiju na svaki način“, kao i da postoji „Gruhonjićev klan“ studenata.
SUSRET IMAGINARIJA: Zašto je susjedu za Božić zgrozio patuljak na našim vratima

SUSRET IMAGINARIJA: Zašto je susjedu za Božić zgrozio patuljak na našim vratima

Na tradicionalni božićni blagoslov domova moja je obitelj zgrozila susjedu koja živi u stanu do našeg. Čime? Bjelobradim patuljčićem koji na glavi ima duguljastu stožastu kapu sive boje prošaranu bijelim točkama. Ona mu smiješno pada na nos i potpuno mu prekriva oči. Posljednjih nekoliko Božića postavljaju ga ispred vrata kao ukras. Je li to pomodarski? Mislim da jest, ali je slatko. U Danskoj i Norveškoj nazivaju ga Nisse, u Švedskoj Tomte, a u Finskoj Tonttu. Dio je nordijske mitologije. Obitelji koje su dobrostive prema njemu, kaže predaja, štiti od nesreće i donosi im sreću. Tretira li neka obitelj Tomtea loše, spreman je na spačke. Osim nas, susjedu je zgrozila i obitelj koja živi u stanu nasuprot našeg. I oni imaju dva patuljčića ispred ulaznih vrata. Zbog svega što je vidjela na hodniku zgrade, zgrožena susjeda je na vrata svog stana zalijepila papir s naputkom za svećenika: „Ovo je kuća za blagoslov. Čudovišta oko mene nisu moja“.
KOMENTAR GORDANA DUHAČEKA: "LGBT program" koji je usvojio Grad Zagreb golemi je iskorak

KOMENTAR GORDANA DUHAČEKA: "LGBT program" koji je usvojio Grad Zagreb golemi je iskorak

Sve do 5. prosinca 2024. sam ipak bio razočaran učinkom Tomaševićeve gradske vlasti kada je riječ o borbi za LGBT ljude, za koju mi je dotad paradigmatski primjer bila ona klupa duginih boja na Zrinjevcu, postavljena 17. svibnja 2022. godine na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije. Klupa se na Zrinjevcu zadržala cijelih 24 sata, a onda je uklonjena. Bila je tu samo simbolično, kao jednokratna reklama i signaliziranje vrline, umjesto da postane trajna postava tog ili nekog drugog zagrebačkog parka. Zanimalo me je nešto konkretno i opipljivo, a ne simbolično. I to se konačno ostvarilo tog 5. prosinca, kada je u Gradskoj skupštini, a na prijedlog gradonačelnika, glasovima vladajuće većine, usvojen Prijedlog programa Grada Zagreba za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba za razdoblje do kraja 2026. godine. Riječ je, bez imalo pretjerivanja, o povijesnom dokumentu.
ZAJEDNIČKA SUDBA STUDENATA I STRANIH RADNIKA: Privremena i jeftina roba

ZAJEDNIČKA SUDBA STUDENATA I STRANIH RADNIKA: Privremena i jeftina roba

Sve više i više studenata traži posao kako bi se uzdržavali uz studij. Stoga, na koncu, studenti radnici nisu niti studenti, niti radnici, a niti mobilni. Nužnost uzdržavanja oduzima im vrijeme za studentske obveze, radnu mobilnost i slobodno vrijeme – sve je postalo luksuz. Nesigurnost potrage za novim poslom i posvećivanje vlastitom životu ne pravi veliku razliku između ove dvije vrste radnika. Oboje su privremena, jeftina roba. Jedna heterogena masa privremenih, jeftinih, radnika. Studentski ugovori ne štite studente kada trebaju, primjerice, uzeti bolovanje. Njihov rad isključivo je ono što odrade taj sat, dan ili kako se već obračuna ugovor (znate da možete biti plaćeni i po „litri“ pa čak i po „porciji“?). Nema godišnjeg, nema sigurnosti iz mjeseca u mjesec, a nekada ni iz dana u dan. Čim ovi studenti prestanu raditi, gotovi su s kakvom-takvom financijskom sigurnošću. Nisi radio, nisi plaćen – blagodati tržišta.
BEZ SOLIDARNOSTI: Zašto brojne feministkinje u svijetu i regiji šute o Palestini?

BEZ SOLIDARNOSTI: Zašto brojne feministkinje u svijetu i regiji šute o Palestini?

„Feminističke inicijative danas mahom zavise od privatnih fondova koji upravo tom financijskom podrškom oblikuju feminističke politike. Primera radi, u Srbiji su neke organizacije dobile jasne instrukcije da se ne oglašavaju po pitanju Palestine“, objašnjava Nina Radulović iz feminističkog kolektiva „Ženska solidarnost“. Feministkinje iz Sarajeva također ukazuju na utjecaj donatorskih politika koje, prema njihovom mišljenju, oblikuju feminizam u načinu koji često „bezrezervno pristaje na (neo)kolonijalne narative koje nam nameću donatori“. Ova tišina oko genocida nad Palestincima, kako objašnjavaju, nije samo rezultat ideoloških razlika, već i pragmatičnih razloga koji su vezani za interese i potrebe organizacija koje ovise o vanjskom financiranju. Feministkinje koje se protive tom narativu i bore se za slobodu Palestinki i Palestinaca često se nalaze na meti tih financijskih interesa, što ih stavlja u poziciju gdje moraju birati između političke solidarnosti i očuvanja svojih organizacija.
ČETIRI MAGARCA APOKALIPSE: Podzemne devedesete ili arhiv nepristajanja

ČETIRI MAGARCA APOKALIPSE: Podzemne devedesete ili arhiv nepristajanja

Radi se dakle o devedesetim godinama prošloga stoljeća. Kao vremenska kolijevka dvaju centralnih mitova suvremene Hrvatske – „domovinskog rata“ i „stvaranja države“ – devedesete danas uživaju poseban status u kolektivnoj memoriji, i to na način da se sa službenih instanci poduzima sve kako bi „slavno razdoblje“ bilo što podrobnije kozmetički obrađeno, očišćeno od neugodnih činjenica i istina koje su ga obilježavale. Legende su nadređene faktima. Romantizam je potisnuo realizam. Ružičasto je pretpostavljeno prljavosivom. Izvorni mrak nestaje pod snažnom retroaktivnom iluminacijom i vatrometima koji se priređuju na posebne datume. Današnja oficijelna slika Franje Tuđmana i njegova režima iz doba državotvornog zanosa i buktanja nacionalističkih strasti uglavnom je plod spomeničkog, a ne historiografskog pristupa „temi“.
SVIMA KOJE OVA TRAGEDIJA POGAĐA: Želimo podsjetiti što pomaže

SVIMA KOJE OVA TRAGEDIJA POGAĐA: Želimo podsjetiti što pomaže

Izražavamo iskrenu sućut i podršku zbog događaja u zagrebačkoj osnovnoj školi koji pogađa veliki broj ljudi: žrtvama i obiteljima žrtava, školarcima, roditeljima, svima zaposlenima u školama, svima koji rade na neki način s djecom i mnogima drugima. Traumatski događaji poput ovog, koji se dogode odjednom, ljudima izmaknu tlo pod nogama. Ovakve tragedije najčešće utječu na puno širi krug ljudi od "samo" onih direktno uključenih, radi čega nije nimalo neobično ako se sada osjećate uplašeno i bespomoćno. Želimo ovom prilikom posebno naglasiti važnost načina na koji mediji izvještavaju o ovakvim temama. Senzacionalistički način prenošenja vijesti, neprovjerene informacije, odavanje podataka koji bi mogli identificirati uključene u događaj, stavljanje slika s terena, mogu ne samo biti štetni po mentalno zdravlje uključenih već i predstavljati rizik za ponavljanje sličnih ponašanja.
KOMENTAR IVE ANIĆA: Znam ja nas, jebo ti nas

KOMENTAR IVE ANIĆA: Znam ja nas, jebo ti nas

Za sve smo, kada sve oduzmemo i zbrojimo, sami krivi. Nismo mi niti malo empatičan narod kako to sugeriraju akcije za spas djece sa malignim bolestima, niti smo mi narod koji suosjeća s bilo čim. Mi smo sebični licemjeri koji će rado oprati savjest sa 0,66 eura doniranih za žrtve potresa, mi smo narod kojeg ne zanima što nam susjed s 80 eura mora preživjet Božić. Preživjeti Božić. Kako lijepa analogija za ove uzaludne i besmislene izbore u kojima toliko naših umirovljenika zbilja blagdane doživljava kao nešto što doslovce treba preživjeti. Kada pomislim na te ljude zaboli me duša. Mislite da ista zaboli ljude za koje glasate? Predsjednički izbori naša su slika i prilika. Svi kandidati jedna su naša sličica. Svi imaju nešto naše i idealni su da se svi zapitamo kakvi smo zapravo ljudi. Licemjerni i prijetvorni, bahati i pohlepni, pametni i načitani, a opet ne biraju sredstva da dođu do svog cilja.
GRADOVI PRIJE I POSLIJE: Prema zelenijem urbanizmu

GRADOVI PRIJE I POSLIJE: Prema zelenijem urbanizmu

U gradovima širom svijeta u tijeku je mini-revolucija: nakon desetljeća u kojima su svi sudionici prometa bili podređeni automobilima, sada se prioritiziraju javni prijevoz, pješaci i biciklisti. Tako se oslobađa dragocjen javni prostor, gradovi postaju sigurniji i ugodniji, kvaliteta života raste, a emisije štetnih plinova se smanjuju. U kontekstu neodrživih prometnih gužvi kao i klimatskih promjena, zelena tranzicija u gradovima je nužnost. Pariz je jedan od pionira u borbi za izbacivanje automobila i postavljanje čovjeka u središte urbanog prostora, ali nije jedini. Donosimo malu galeriju primjera urbanističkih rješenja za zelenije i čovjeku, a ne automobilu, prilagođene gradove iz Norveške, Francuske, Nizozemske, Turske i Njemačke pa sami usporedite stanje „prije“ i „poslije“. A jedan od najboljih primjera prioritiziranja ljudi umjesto automobila može se pronaći u Düsseldorfu.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

    06.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

  2. OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

    14.12.2024.

    Predrag Finci

    OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

  3. OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

    03.12.2024.

    Boris Pavelić

    OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije