Plant Market na Branimircu uz zelenilo, film i glazbu

Legendarna, ali zanemarena i zapuštena zagrebačka Branimirova tržnica uskoro se ponovno pretvara u zelenu oazu. Nedugo nakon uspješnog vikend izdanja, šesti po redu Plant Market u subotu, 3. svibnja donosi bogat jednodnevni program za sve ljubitelje biljaka i priliku za druženje prije ljetnih praznika. Osim što će moći razgledavati, kupovati, razmjenjivati i učiti o biljkama, posjetitelji će uživati u glazbi, filmu i radionicama. Sajam se održava u organizaciji Hortiarta, obrta i projekta koji se bavi hortikulturom i implementacijom zelenila u interijere i eksterijere.
URBANA DŽUNGLA U ZAGREBU: Nagrada „ilegalcu“ koji desetljećima „pošumljava“ Zagreb
PRIČA S OTOKA: Tajni život kupusa na Lastovu
NI DRVO NIJE ŠTO JE BILO: Prestaje li priroda apsorbirati ugljik?
Prodajno-izložbeni dio programa odvijat će se od 10 do 18 sati, a posjetitelji će imati priliku upoznati domaće izlagače koji nude biljke i dodatke za kućne zelene kutke. Među izlagačima su Zentus, Diši na nos, OPG Ivček i drugi. U sklopu događanja organizirane su i besplatne radionice – Woona, obrt za preradu otpadne ovčje vune, u 14 sati vodi eko radionicu o osnovama uzgoja biljaka, od 15:30 do 17 sati održava se razmjena biljaka, dok će obrt Hanging Garden u 17:30 uputiti prijavljene sudionike u izradu kokedama. Ova tradicionalna japanska metoda uzgoja biljaka u prijevodu znači "kugla od mahovine" i koristi mahovinu kao prirodnu teglicu za biljke. Na radionici ćete dobiti jednu biljku i sav potreban materijal za izradu vlastite kokedame, a naučit ćete kako je pravilno oblikovati i kako se o njoj dalje brinuti.
Uljepšavaju prostor, čiste zrak, hrane pčele i druge oprašivače... Tko ih ne bi volio? (FOTO: Maja Riznić)
Za sudjelovanje u radionicama potrebno se prijaviti putem maila: info@hortiart.hr ili na ovoj poveznici.
Od 14 sati za glazbenu pozadinu zadužen je DJ Holly K8, dok večernji dio programa uključuje projekciju dvaju dokumentarnih filmova na platou Branimirca, u suradnji s Restartom, uz selekciju filmske kritičarke i kustosice Dine Pokrajac. U 20 sati prikazuje se višestruko nagrađivani film Anplagd Mladena Kovačevića – metaforična priča o životu, glazbi i jednostavnim instrumentima. Upoznajte Josipa, koji pokušava ovladati sviranjem na listovima, te posljednje majstore ove neobične vještine – Veru, umirovljenu privatnu detektivku, i Peru, seoskog sveznalicu – oboje u poznim godinama, neprestano u potrazi za savršenim svježim listovima. Film je prikazan na prestižnim festivalima kao što su Hot Docs i Visions du Réel a na Beldocsu je proglašen najboljim dokumentarnim filmom u kategoriji srpskog filma. Nakon toga slijedi Cvijeće svjedoči tiho (2024.), meditativni filmski esej škotskog redatelja palestinskog porijekla, Thea Panagopoulosa. Kroz arhivske snimke palestinskog divljeg cvijeća Panagopoulos evocira povezanost palestinskog naroda s vlastitom zemljom, kao i pružanje otpora okupaciji.
Uz cjelodnevni glazbeni program posvećen biljkama, tijekom događanja posjetitelji će se moći opustiti i osvježiti uz Kampicu koja će biti parkirana na lokaciji – savršeno mjesto za predah i za ljude i za njihove zelene ljubimce.
Ženska sekcija na prošlom Plant Marketu (FOTO: Maja Riznić)
Podsjetimo, biljke, stabla i općenito zelenilo, u javnom prostoru pridonose kvaliteti života čovjeka i životinjskog svijeta. Osim što pročišćavaju zrak zagušen smogom, biljke smanjuju učinak toplinskih valova u asfaltiranim gradovima i pročišćavaju oborinske vode. NASA je još sedamdesetih godina prošlog stoljeća utvrdila kako biljke u zatvorenom prostoru također imaju niz blagotvornih značajki. Prirodnim pročišćavanjem zraka u prostoriji otklanjaju mikročestice što u konačnici smanjuje utjecaj 'sindroma bolesne zgrade'. Osim toga, istraživanja su potvrdila i kako samo prisustvo biljaka u blizini čovjeka može imati pozitivne psihološke učinke na raspoloženje. Stoga, ne propustite ovu priliku za druženje i upoznavanje s ljudima, životinjama i biljkama.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Plant market/Maja Riznić
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.
To je tako jadno, bijedno tužno i žalosno, ili: jeza, groza, strava i užas.
Ali to nas je natjeralo da naučimo biti spremni stvoriti potpuno novu svemirsku strategiju u pristupu obrade.
Primarni problem je FINANCIRANJE i FUNDIRANJE.
NASA i Musk ovise o novcu američkih poreznih obveznika.
Musk (CEO) može koristiti D.O.G.E. i Doge, a ipak nema dovoljno novca ni za jednu misiju, a kamoli za sve eskalacije s konvojima milijuna DAC tehnoloških strojeva koje Brendon (BOG) planira poslati na Veneru (Mjesec, Mars, "Moj Planet" itd.).
Moj Planet bi mogao biti novi planet stvoren ljudskim naporom koji bi se trebao što prije pokrenuti financiranjem iz DPF-a.
Izgleda kao izvan-znanstvena i izvan-standardna avanturistička fiksacija dječaka Brendon BOGa.
Ali kada obogatimo ujedinjenje Civilizacije divinacijom, onda BOG ima DPF ispunjen s milijardu dolara ($1B) vrijednosti u Božanskom novcu u Divine Providence Fondu - DPF.
Imamo fiat valute (fizički novac) i kriptovalute (digitalnu valutu), tako da smo u poziciji s perspektivom stvaranja Božanstvenog Novca (Božanskog novca), Divina.
To je veliki zadatak za sve programere i developere da pronađu način da to učine, budući da Nakamoto, Musk, Buterin, Farmer, Bons, Brendon i drugi to nisu u stanju učiniti.
Vidimo samo RFKJ kao Entitet na vrhu Mundane Providnosti (kao PROVIDENTA, a ne Predsjednika Civilizacije/POTUC) koji pravedno koordinira potpuno novi izračun BDP-a i Proračuna za cijeli Svemir i njegovu vrijednost i ekonomiju/prokonomiju.
Prvu godinu možemo započeti dodavanjem &100T dupli GDP.
Naravno, Ursula i Oprah imaju neke druge valjane i važne pozicije u novoj UCA nomenklaturi i konsenzus proceduri.
Brendon predstavlja Božanski Entitet kroz koji možemo izvući svo bogatstvo od zilijuna dolara iz Svemira, distribuirajući ga preko DPF-a.
Zionisti (predvođeni političarima i tajkunima) su ograničeni i ne mogu postići veće podvige i poduzetništva u UCA od
Zilijunista (vođenih BOGOM Brendonom).
Dakle, vektori božanskog širenja svjetovne Civilizacije su:
Od Politike do Providnosti,
Od Misija do Eskalacija,
Od Mundane do Divine,
Od Boga do BOGA,
Od OUN do UCA,
I kada definiramo vektore prema Veneri i ostalim, tada šaljemo konvoje ISS fabrike kao VUS-ove i DAC-ove kao svemirske letjelice.