Zavirite u neka davno prošla vremena – prva decenija komunističke Jugoslavije na dlanu
Otvorenje izložbe izazvalo je veliki interes te se povremeno bilo vrlo teško probijati do eksponata. A ima ih točno 483. vrijedi Gotovo polovica ih je posuđeno iz beogradskog Muzeja istorije Jugoslavije. Oni koji posjete izložbu vjerojatno će primijetiti da ime „Refleksije vremena 1945.-1955.“ i nije sasvim primjereno ili da je barem malo nategnuto, jer se zapravo dobar dio eksponata odnosi na Josipa Broza Tita. Uz brojne Titove portrete, biste, odijela, poklone koje je dobivao od radnih kolektiva ili domaćica, njegove lovačke trofeje, nije bilo mjesta i za malo širi uvid u prvo desetljeće nakon Drugog svjetskog rata, u doba kada se, recimo, stvarala jedna sasvim nova država i rapidno podizalo industrija do tada uglavnom agrarne zemlje.
Dojam je, možda pogrešan, da je izložba složena na brzinu, na nekim mjestima neujednačeno (primjerice znatan broj izložaka uopće ne potječe iz razdoblja 1945-1955., niti se bilo čim referira na njega), što i dalje ne znači da ju se ne isplati posjetiti. Dapače, to toplo preporučamo. Zanimljivo je spomenuti i kako je samo otvorenje kasnilo nekih dvadesetak minuta, zbog kašnjenja, smijenjivanjem "onog malog" zauzete ministrice kulture Andree Zlatar, koja je trebala održati kratak govor. Inače, izložbu otvaraju filmski zapisi o danu kada su partizani oslobodili Zagreb, a simbolično završava s Augustinčićevim kipom Maršala Tita, koji je bio postavljen na Plitvicama dok ga netko, od onih koji se gnušaju i samog spomena na bivšu državu, devedesetih godina nije išarao bijelom bojom.
Vojin Bakić - "Bjelovarac" (FOTO: Lupiga.Com)
Štafete kao refleksija vremena (FOTO: Lupiga.Com)
Fotografija Alojzija Stepinca na dočeku maršala Tita (FOTO: Lupiga.Com)
Tito pozira Antunu Augustinčiću (FOTO: Lupiga.Com)
Grb sa šest baklji okruženih klasjem žita također je našao svoje mjesto u Klovićevim dvorima (FOTO: Lupiga.Com)
A mjesto su našli i predsjednik Ivo Josipović te ministrica kulture Andrea Zlatar, a u stopu ih je, u svojoj borbi za gradonačelničku kandidaturu, pratio Davor Bernardić (FOTO: Lupiga.Com)
Augustinčićeva pobjeda (FOTO: Lupiga.Com)
Mali partizan (FOTO: Lupiga.Com)
Polica s nakitom, na koji sa zida motri Haile Selesije prilikom službenog posjeta Jugoslaviji (FOTO: Lupiga.Com)
Plakat učiteljske škole u Osijeku (FOTO: Lupiga.Com)
Detalj iz jednih osnovnoškolskih zidnih novina (FOTO: Lupiga.Com)
Udarnička štafeta (FOTO: Lupiga.Com)
Djelo Vanje Radauša (FOTO: Lupiga.Com)
Primjer poslijeratne propagande (FOTO: Lupiga.Com)
Sami prepoznajte likove (FOTO: Lupiga.Com)
Jedan od brojnih Titovih portreta (FOTO: Lupiga.Com)
Dio muzejskog prostora u kojem se neprestano vrte zanimljive arhivske snimke (FOTO: Lupiga.Com)
Neobičan poklon radnika sisačke rafinerije nafte (FOTO: Lupiga.Com)
Sat s Marxovim i Lenjinovim likom (FOTO: Lupiga.Com)
Bista Save Kovačevića (FOTO: Lupiga.Com)
Jedna od zanimljivijih štafeta (FOTO: Lupiga.Com)
Fotografija s dodjele štafete (FOTO: Lupiga.Com)
Ako teško učite geometriju Rade Bobić u zidnim novinama ima rješenje (FOTO: Lupiga.Com)
Svjetiljka, dar Titu (FOTO: Lupiga.Com)
Još jedna svjetiljka (FOTO: Lupiga.Com)
Augustinčićev "Tenkista" (FOTO: Lupiga.Com)
Augustinčićev kip maršala Tita koji je bio postavljen na Plitvicama, gdje ga je devedesetih nepoznata osoba ukrasila bijelom bojom (FOTO: Lupiga.Com)
Mali udarnici (FOTO: Lupiga.Com)
Zidne novine, vjerojatno najzanimljiviji izlošci Refleksija vremena (FOTO: Lupiga.Com)
Lupiga.Com
Umrije i Ante Sorić. A još prošle godine, malo pred Picassovu čarter-izložbu, koja je koštala ko svetog Petra kajgana, dok se iz Ministarstva kulture bulaznilo o sponzorima, publici iz vascele regije, dok je ministrica lično lagala kako će se sve to pokriti i isplatiti, netko se sjetio da u televizijsku emisiju pozove staroga Antu Sorića, da on na osnovi svoga prebogatog iskustva kaže što bi trebalo učiniti. Nekoliko tjedana pred otvorenje, kad se više nije moglo učiniti ništa, obradovan što ga je pozvalo i za nešto upitalo, starac je govorio i govorio, iznosio prijedloge, davao ideje... I više je u njemu bilo duha i duše, više žive i vitalne energije, intelektualne snage i stvaralačke moći, nego u svima njima.(Jutarnji list)