Na dogradonačelnikovoj svadbi otkidali na Juru i Bobana!
Lupiga je u posjedu snimke na kojoj se jasno vidi kako aktualni vukovarski dogradonačelnik Marijan Pavliček (Hrvatska konzervativna stranka) i predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Igor Gavrić (Hrvatska demokratska zajednica) u zanosu pjevaju ustašku pjesmu "Evo zore evo dana, evo Jure i Bobana...". U pitanju su, dakle, istaknuti gradski čelnici Vukovara, grada u kojem trećinu stanovništva čine građani srpske nacionalnosti. U pitanju su, dakle, vrlo utjecajni lokalni političari, koji bi u Vukovaru trebali graditi bolje i stabilnije međunacionalne odnose. "Oj ustaše braćo mila... / Drinu ćemo pregaziti i Srbiju zapaliti...", pjevaju oduševljeno vukovarski čelnici pa nastavljaju pjesmom slaviti ustaške zločince Juru Francetića i Rafaela Bobana.
Snimka koju vam predstavljamo datira iz 2012. godine, a snimljena je na vjenčanju očitog štovatelja ustaštva, vukovarskog dogradonačelnika Marijana Pavličeka, prvog suradnika vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave (HDZ).
"Neka gori, neka plane (Srbija op.aut.), neka ništa ne ostane", pjeva na snimci Pavliček, zagrljen sa svojim uzvanicima, među kojima je i predsjednik Gradskog vijeća Vukovara Igor Gavrić. Dakako, Gavrić ga u pjesmi prati jednako grleno. Njega ćete na snimci prepoznati po ručniku koji mu je obješen oko vrata. Inače, radi se o lokalnom političaru koji je dres Hrvatske konzervativne stranke prije izvjesnog vremena zamijenio dresom Hrvatske demokratske zajednice. Prema našim izvorima, koji su nam dostavili ovu snimku, ulogu kuma na predmetnom vukovarskom vjenčanju, gdje aktualni gradski čelnici slave ustaštvo, uspješno je odigrao trenutačni direktor gradske tvrtke Komunalac Igor Štrangarević. Na snimci se, valja dodati, vidi kako ustašku pjesmu pjeva i kum Štrangarević, odjeven u plavu košulju.
Upravo će vukovarsko gradsko vijeće, u kojem dominiraju spomenuti štovatelji ustaštva, odnosno njihove stranke, u ponedjeljak (17. kolovoza 2015. godine) odlučivati o donošenju izmjena Statuta Grada Vukovara. Donošenje Statuta naložio je Ustavni sud, a ovim aktom, po svemu sudeći, koalicijska vlast HDZ-HKS nastavit će ignorirati ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina, koji predviđa postavljanje dvojezičnih ploča u Vukovaru. Jesu li, dakle, ljudi, koji s toliko strasti pjevaju o akterima genocida počinjenog nad Srbima u Hrvatskoj prije sedamdesetak godina, zaista najbolje osobe za odlučivanje o pravima i sudbini srpske manjine u Vukovaru, ali i o sudbini svih građana grada na Dunavu?
Slobodna uporaba "ZDS-a" na profilu dogradonačelnika (SCREENSHOT: Facebook/Marijan Pavliček)
Usput rečeno, na stranicama Hrvatske konzervativne stranke, kojoj pripada štovatelj ustaštva - dogradonačelnik Pavliček, između ostalog se može naći i intervju koji je spomenuti dao Večernjem listu, a u kojem tvrdi da su "predstavnici Srba krivi što nema suživota". Pavliček u istom razgovoru kaže da "očigledno još uvijek ima pojedinaca koji Hrvatsku ne smatraju svojom domovinom".
O suživotu u Vukovaru (FOTO: Konzervativci.hr)
To je vrlo dobro poznata retorika njegove stranačke šefice Ruže Tomašić, koju Pavliček rado citira na svom Facebook profilu, među ostalim ističući i njenu izjavu: "Jednom četnik, uvijek četnik, Bog i Hrvati!". Dakako, od štovatelja ustaštva takva retorika nije neuobičajena, ali svakako je neuobičajeno ili bi barem trebalo biti da ljudi koji slave aktere genocida nad Srbima obnašaju važne lokalne dužnosti u gradu u kojem su međunacionalni odnosi najosjetljivije političko pitanje.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: YouTube/screenshot
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Ustavne vrednote u doba krize".
S jednim se definitivno slažem, a to je da su isključivo Srbi koji žive u Vukovaru krivi što u Vukovaru nema suživota, Srbi sami inzistiraju na tome da imaju odvojene škole, vrtiće, imaju posebne kafiće, trgovine, pekare, medije,itd- u Vukovaru postoje dvije zajednice koje žive paralelno ali nikako zajedno, i dokle god Srbi ne prestanu inzistirati na posebnom tretmanu i podjelama,tu nema nikakve priče o suživotu.