E, moj druže zagrebački
Bora Čorba na visinskim pripremama za gostovanje u Hrvatskoj (FOTO: vesti-online.com)
Kontroverzni Milan Bandić, gradonačelnik Zagreba koji u karijeri beleži impozantni broj gafova i svakovrsnih budalaština, personifikacija izborne volje Zagrepčana u četiri mandata, poručio je, nakon koncerta Prljavog kazališta u Beogradu, da bi podržao koncert Riblje čorbe u Zagrebu. U euforiji i pod snažnim utiskom (bend ga je pozdravio pred 15.000 ljudi), Bandić je pozvao kama-rokera Boru Đorđevića i njegovu grupu, zaboravljajući ne tako davnu prošlost: "Ako oni budu zakazali koncert u Zagrebu, imaće podršku grada, apsolutno. Dobiće sve potrebne dozvole i sve što treba, kao što su 'prljavci' to dobili u Beogradu. Nema nikakvog razloga da ne bude tako, neka ljudi pevaju. Ako nađu svoj interes, naravno, neka dođu", izgovorio je Milan Bandić. Valjda na radost svog biračkog tela, možda i sećajući se epohalnog Đorđevićevog odgovora na pesmu Jure Stublića E, moj druže beogradski: “E, moj druže zagrebački / Evo nas kod vas u pljački / Mi ćemo vas opljačkati / A vi ćete svi plakati”.
Milan Bandić: "Dajmo da pjevaju!" (FOTO: Lupiga.Com)
Mora da je milina opraštati, pogotovu kad niko ne izražava kajanje; veli Bandić "neka pevaju ljudi", misli da u Zagrebu to može i treba da radi prijatelj Arkana, Radovana Karadžića, poštovalac monstruma Milana Lukića. Bora Đorđević, Kninjanin u duši, vlasnik pasoša neumrle RSK (“Plači, voljena zemljo / nebo za mnom jeca / Ne mogu da se vratim / Vratiće se moja deca”), čovek koji je u trenucima duševnog rastrojstva zbog pada Krajine propevao, kretenizam na stranu - i ijekavski: “Bilo je izdaje/Niko ne priznaje/Majko širi noge obadvije/Da se vratim gde sam bio prije”. Kad bi moglo... Nije nacionalni radenik sklon izvinjenjima, ionako mu niko ne bi verovao: “Ne vidim razloga da se izvinjavam. Nismo igrali klikere, ratovali smo, pucali jedni na druge. Ko je kriv za rat, neću ulaziti u to. Izvinjenja ću ostaviti političarima”.
(FOTO: ladjevic.com)
Čekao Đorđević i dočekao poziv iz Hrvatske, Bandić uistinu jeste zvaničnik, ne bilo kakav, ali, nije to dovoljno: "Drago mi je ako sam dobrodošao u Zagrebu. S tim što se kod mene ne radi isključivo o finansijskom interesu. Da bih ja došao u Zagreb, tražim da me zvanično pošalje država Srbija, a uopšte me ne interesuje da idem tamo da samo da tezgarim", prokomentarisao je Đorđević Bandićevu izjavu.
Taj reprezentativni poziv Đorđević očekuje od polovine jula ove godine, otkad uzaludno podseća vrh vlasti da je na raspolaganju, u pričuvi: “Rekao sam da bih svirao u Zagrebu samo ukoliko naša država ima interes da me pošalje tamo. Pristajem da odem u Hrvatsku, ali zvanično, kao predstavnik naše zemlje. Budući da ćemo uskoro dobiti vladu, a samim tim i novo Ministarstvo kulture, neko bi morao da nas predstavlja na kulturnom planu u regionu, a iskreno, ne vidim nikog boljeg od Riblje čorbe. Nikada ne bih prihvatio poziv neke tamošnje organizacije. Ma, nema tih para”, rekao je uoči formiranja Dačićevog kabineta za beogradske medije.
Dva brata uboga
Još se ne oglašava predsednik Nikolić, možda misli da je zasad dosta spoljnopolitičkog teturanja, a da se pita Bora Đorđević, trebalo bi da se (Nikolić) u nečemu složi sa gradonačelnikom Zagreba: “Na predsedniku Tomislavu Nikoliću i novom ministru kulture je da nas zvanično pošalju u zagrebačku Arenu, a ja ću, kao i uvek, pevati s tetoviranim srpskim grbom na levoj mišici. Nadam se da se niko od mojih fanova ovde zbog toga neće osetiti izdan i prodan”, kazao je Đorđević
Bilo bi, zapravo, najlogičnije, takoreći, usaglašavanje pravnog sa faktičkim stanjem, da se Đorđević imenuje za kulturnog atašea, da Riblja čorba bude državni rok bend, budžetski finansiran kao, na primer, Orkestar Garde. Sa kojim bi mogla da objedinjeno dejstvuje na borbeni duh, koračnicama, povratničkim jurišnim urlanjem počasnog Kninjanina, rifovima koji bude zatomljeni patriotizam. Konačno, ministar kulture Bratislav Petković zalaže se za afirmisanje upravo đorđevićevske patriotske umetnosti koja se kod frontmena Riblje čorbe primila pre više od dve decenije. Antibirokratsku revoluciju i šenlučenje po ulicama Bora Đorđević je, naime, dočekao u majici sa likom Slobodana Miloševića, kao pripadnik spisateljsko - muzičarske horde koja je izgarala u borbi za jedinstvo Srba, ološa koji je propovedao mržnju i pozivao u rat za objedinjenje srpskih teritorija (Brana Crnčević, Momo Kapor, Dušan Prelević, Oliver Mandić, docnije i Nele Karajlić).
Bora Čorba u devedesetima (FOTO: delo.si)
"Kada su 'prljavci' pozdravili gradonačelnika, kada su najavili 'Ružu hrvatsku', nije bilo nikakve negativne reakcije. Što se mene tiče, sve je bilo u redu, dolazak, doček i odlazak, sve je bilo u savršenom redu i na nivou. Pre koncerta smo bili u restoranu 'Novak', a nakon nastupa sam sa članovima benda i obezbeđenjem popio piće u hotelu i sve je bilo lepo. Ma, Beograd ume da dočeka kako treba", izgovorio je Milan Bandić.
Sve što je Bandić kazao tačno je, ali samo, blago rečeno, neozbiljnom čoveku, to može biti dovoljan razlog da glasnogovornika smrti oglasi dobrodošlim u glavni grad Hrvatske. Nema to veze sa bilo kakvom dobrom voljom, uspostavljanjem komunikacije, pomirenjem, pristojan svet ne izgovara ni ime čoveka koga zagrebački gradonačelnik poziva. U martu je koncert Kazališta u Novom Sadu, Bandić se toj svetkovini već raduje. Neka se pripreme Baja Mali Knindža i Minđušari.
Bojan Tončić
P. S. Tekst je objavljen i na adresi www.e-novine.com
Lupiga.Com
i jesu poput dva brata, lijenčine koje su naučile dobro živjeti na državnim jaslama. Bora Đorđević se pokazao ološem i ratno huškačkim smećem, jednom ga je Štulić bio nazvao seljačinom i janjičarem (žderačem jagnjetine). Žalibože naše mlade generacije koja nema pojma kakva je mrcina Bora - četnik!