UVOD U INDIJSKU FILOZOFIJU: Pregledna cjelina indijske misli

UVOD U INDIJSKU FILOZOFIJU: Pregledna cjelina indijske misli

„Uvod u indijsku filozofiju“ Domagoja Orlića koristan je priručnik koji će poslužiti kao dokumentiran i sažet prikaz najvažnijih tokova indijske misli: od drevnih Veda do suvremenih mislioca. Pisan je jednostavno i pregledno pa se može zdušno preporučiti široj publici i to podjednako znatiželjnim početnicima kao i onim upućenijima, koji kroza nj mogu osvježiti i utvrditi svoje spoznaje. „Uvod u indijsku filozofiju“ dragocjen je stoga što popunjava veliku prazninu u domaćem izdavaštvu s obzirom na broj znanstveno-popularnih izdanja ovog tipa koja su rijetka. Iako zadovoljava sve formalne zahtjeve stručnosti i faktografske točnosti knjiga nije zamorna. Pisana je lako i razumljivo s dodatnim objašnjenjima i zaključnim velikim pojmovnikom koji čini koristan preglednik najrelevantnijih imena i pojmova, čime se olakšava snalaženje u ponekad nužno zgusnutim eksplikacijama.
O ČEMU NE GOVORIMO: Slavenka Drakulić bez sentimentalizma i faktografski egzaktno

O ČEMU NE GOVORIMO: Slavenka Drakulić bez sentimentalizma i faktografski egzaktno

Slavenka Drakulić piše novinarski, znači izravno i precizno, veoma angažirano, ponegdje i suho, jer nesklona je kićenju, stilizacijama, metaforici. Priče iz zbirke „O čemu ne govorimo“, a ima ih šesnaest, sasvim su nalik autoričinim kolumnama i esejistici; njezinim publicističkim tekstovima nalikuju agendom i pristupom, ich formom i stilom, premda se ovdje radi o čistoj književnosti, o fikciji, najčešće bez prefiksa „auto“. Autorica neovisno o žanru ustrajava na svom prepoznatljivom modusu koji priliči više neknjiževnim nego književnim oblicima jer je rudimentaran, katkad do ivice iritacije, gdje se morate zapitati nije li bilo prostora za predanije oblikovanje rečenice. Takvu autorsku odluku, jer evidentno je u pitanju hotimičan postupak, a ne spisateljska nemuštost, možemo tumačiti i afirmativno; uzmimo da autorica ne mari za formu jer nacifranost i površinska dopadljivost bluraju fokus i odvlače pažnju sa suštine.
OSVAJANJE ČITALAČKOG PROSTORA: Tatjanin svijet književnosti

OSVAJANJE ČITALAČKOG PROSTORA: Tatjanin svijet književnosti

Tatjana Gromača Vadanjel (Sisak, 1971.) vrlo je aktivna spisateljica. Redovno piše na nekoliko književnih portala, njen opus krasi niz objavljenih i zapaženih knjiga proze i poezije, a sada im je pridružila i knjigu svojih osvrta i eseja. A u toj knjizi piše o piscima kao što su Esterházy, Kristof, Döblin, Gide, Malraux, Platonov, Broch, Babelj, Calvino, Joyce, Genet, Conrad, Yourcenar, Kiš, Handke, Musil, Walser, Aleksijevič, Beckett, V. Woolf, Naborov, Gombrowitz, Faulkner, Mishima ... Piše o piscima moderne i našim suvremenicima, o danas vrlo čitanim knjigama, ali i o onima koji su zanemareni, gotovo zaboravljeni (poput A. Gidea), a bilo bi dobro ponovo ih pročitati. Baš kao i Camusove knjige, koje u sebi imaju i polemički naboj, pa kada je njegova „Kuga“ u pitanju, ona svaki put biva nanovo aktualizirana (tako je u doba pandemije korone bila jedna od najčešće spominjanih knjiga).
KOLOS JADRANA: Od socijalističkog ponosa do tranzicijske sjene

KOLOS JADRANA: Od socijalističkog ponosa do tranzicijske sjene

Velik doprinos znanosti čine ona istraživanja koja povezuju načelno različite discipline, osvjetljavajući puteve razumijevanja koji prethodno nisu bili iskrčeni. Istražujući reprezentaciju brodogradilišne industrije u Jugoslaviji s naglaskom na pulski Uljanik u dokumentarnim filmovima druge polovice 20. stoljeća, Andrea Matošević za takav je poduhvat osvojio nagradu "Milovan Gavazzi" Hrvatskog etnološkog društva, u kategoriji znanstvenog i nastavnog rada za 2023. godinu. Riječ je o knjizi "Kolos Jadrana: Industrijski film i brodogradilište Uljanik u drugoj polovici XX. stoljeća" koju je objavio zagrebački izdavač Srednja Europa. Matošević je redoviti profesor Filozofskog fakulteta Sveučilišta Juraja Dobrile u Puli, gdje godinama predaje antropološke i etnološke kolegije. Bavi se, između ostalog, Mediteranom, turizmom, industrijom, talijanskom kulturom i teorijama identiteta, posebno na granici.
DOSTOJANSTVO KAO NAČIN ŽIVOTA: Da li je ovo filozofska knjiga?

DOSTOJANSTVO KAO NAČIN ŽIVOTA: Da li je ovo filozofska knjiga?

„Noćni vlak za Lisabon“ (2013.). Taj film prikažu obično u kasne sate na nekom od engleskih kanala. Jedan od onih filmova koji u svojoj priči krije misteriju, neku intrigantnu radnju koja obično ima neočekivan obrt i dramatično razrješenje. Ovaj film je priča o nastavniku koji slijedi trag djevojke koju je slučajno spasio, hoće da joj vrati kaput koji je ona ostavila, slučajno u kaputu nalazi i njezinu voznu kartu, sjeda u noćni vlak za Lisabon ne bi li našao tu osobu, a zapravo traga za sobom samim. Gluma Jeremy Ironsa dobra, režija solidna, ali onda stadoh kod imena pisca na osnovu čijeg djela je napravljen film - Pascal Mercier. Prezimena dva francuska mislioca, Blaisa Pascala (1623.-1662.) i Louisa Sébastiena Merciera (1740.-1814.) postali su pseudonimom Petera Bieria. Peter Bieri je po profesiji filozof, a napisao je ovakvu knjigu. Albert Camus je u svojim „Zapisima“ savjetovao: „Ako želiš postati filozof, piši romane”.
SVI KRALJEVI KONJI / NOĆ: Odraz predvečerja revolucionarne '68.

SVI KRALJEVI KONJI / NOĆ: Odraz predvečerja revolucionarne '68.

Šačica intelektualaca okupljenih u Situacionističku internacionalu između 1957. i 1972. godine nastojala je zaista živjeti ono što su "šezdesetosmaši" artikulirali svojim revolucionarnim zahtjevom "budite realni, tražite nemoguće". Nasljedujući Letrističku internacionalu i Međunarodni pokret za imagistički Bauhaus, situacionisti su na zasadama letrizma, nadrealizma, dadaizma i marksizma oblikovali jak kritički pogled na suvremeni kapitalizam, posebno problematizirajući središnju ulogu potrošnje u čovjekovoj svakodnevici i naglašavajući političnost privatnog života. Najprepoznatljiviji doprinos pokreta i dalje je slavno djelo "Društvo spektakla" ("La société du spectacle") Guya Deborda iz 1967. godine, svojevrsna dijagnoza zarobljenosti društva u odnosima posredovanim slikama, gdje je privid preuzeo primat nad neposrednom stvarnošću.
PATRIOT: Memoari Alekseja Navaljnog štivo je vrijedno pažnje

PATRIOT: Memoari Alekseja Navaljnog štivo je vrijedno pažnje

Bio je 20. kolovoza 2020. godine. Alekseju Navaljnom dan je započeo u hotelskoj sobi u Tomsku, gdje se spremao za let do Moskve. Započinjući memoare koje će nastaviti pisati po raznim ruskim zatvorima, bit će u stanju prisjetiti se gotovo svih detalja toga jutra. U to je vrijeme svakoga četvrtka ponavljao razrađenu rutinu – javno obraćanje u emisiji „Rusija budućnosti s Aleksejem Navaljnim“ u osam sati uvečer, pred 50.000-100.000 ljudi, s do milijun pregleda nakon objavljivanja. Ono što je učinilo taj četvrtak iznimnim jest njegov blizak susret sa smrću uslijed trovanja novičokom kojim su mu ruski agenti, po svemu sudeći, natopili donje rublje. Ova ekspozicija Navaljnijeva „Patriota“ (Knopf, 2024., a kod nas objavljenog u izdanju Fokus komunikacija d.o.o. i u prijevodu Igora Rendića) odmah na početku baca svjetlo na današnju Rusiju kao zemlju izgrađenu na surovim političkim obračunima i korupciji.
NOĆNI PORTIR: Dnevnik koji se oteo svom žanru

NOĆNI PORTIR: Dnevnik koji se oteo svom žanru

Raspolućen čovjek, prvo je što pomišljamo o pripovjedaču, točnije zapisivaču „Noćnog portira“ (Buybook, 2024), dnevničkih bilježaka pjesnika, prozaika i urednika Drage Glamuzine (1967). Premda dijarijska forma implicira ispovijednost, jasno je da ovdje, kao uostalom i rijetko gdje, između protagonista i autora nije moguće staviti znak jednakosti. Automatskim izjednačavanjem tih dvaju entiteta, takvom vrstom zabune u koju počesto upadaju i visokoosviješteni, tzv. profesionalni čitatelji zabavlja se autor u svom dnevniku ili možda ipak pseudodnevniku. I neovisno o autorovim promišljanjima mekih granica između dnevničke i romaneskne forme kakvima samog sebe unutartekstualno ohrabruje na ispisivanje hibridnog oblika koji jest i nije dnevnik.
PREVIŠE MI TO. OSAM DJEVOJČICA: Darko Cvijetić je književna savjest svih nas

PREVIŠE MI TO. OSAM DJEVOJČICA: Darko Cvijetić je književna savjest svih nas

Kada je svojevremeno u jednom razgovoru književnik Dževad Karahasan kazao da je Radovan Karadžić tragična žrtva povijesti mnogi su se zbog tih riječi ovog pisca uznemirili i zgrozili, pa je sljedstveno tome pisano i govoreno kako Karahasan želi relativizirati ratnog zločinca Karadžića tom svojom tvrdnjom. Ako pogledamo tu izjavu distancirano i hladne glave, sa stanovišta intelektualnog, književnog obzora kakav je bio onaj Karahasanov, veoma je lako razlučiti o čemu je pisac zapravo govorio te kako je doživljavao poziciju zločinca i onoga što on kao ljudsko biće jeste. Drugim riječima, Karahasan je tada nastojao kazati da bez obzira na mračnjačku ulogu Karadžića tokom rata u Bosni i Hercegovini, te zločinima koji su ishodište njegove ratne politike, on prije svega jeste čovjek, onaj koji je bio tu, među nama, živio sa nama.
40 IZGUBLJENIH GODINA HRVATSKOG GOSPODARSTVA: Uvjerljivo razbijanje četiri mita o novijoj povijesti

40 IZGUBLJENIH GODINA HRVATSKOG GOSPODARSTVA: Uvjerljivo razbijanje četiri mita o novijoj povijesti

Takva količina cinizma, javnog cerekanja i isprazne samodopadnosti kojom je u našoj javnosti prošle godine dočekana ideja platforme Možemo! o imenovanju jedne od zagrebačkih ulica imenom negdašnje predsjednice Vlade Jugoslavije Milke Planinc, još jednom je zorno posvjedočila o zavidnoj neinformiranosti, nenačitanosti i pokondirenosti dobrog dijela hrvatske javnosti. Provodeći sredinom osamdesetih godina prošlog stoljeća mjere štednje (vožnja par-nepar, nestašice kave, redukcije struje) kako bi se uravnotežila platna bilanca tadašnje države i smanjila nabrekla potrošnja koja se pretežito naslanjala na vanjsko zaduživanje, Vlada tadašnje „premijerke“ Milke Planinc, kojoj se ta štednja danas uzima kao neopoziva diskvalifikacija, suštinski nije imala ništa veći prostor djelovanja od sadašnje hrvatske vlade premijera Andreja Plenkovića.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Gde si bio, oče?

    19.05.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Gde si bio, oče?

  2. OZBILJAN DRUŠTVENI POREMEĆAJ: Suluda zabrana bošnjačkog folklora zbog užičkog kola

    12.05.2025.

    Boris Pavelić

    OZBILJAN DRUŠTVENI POREMEĆAJ: Suluda zabrana bošnjačkog folklora zbog užičkog kola

  3. DRUGO MIŠLJENJE: Novosti moraju braniti Hrvati

    30.04.2025.

    Zdenko Duka

    DRUGO MIŠLJENJE: Novosti moraju braniti Hrvati

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije