Svjetsko čudo od bazena

26.07.2007.
Svjetsko čudo od bazena
Iako za ljetnih sparina Nemo 33, bazen u predgrađu belgijskog Bruxellesa, izgleda iznimno obećavajuće, temperatura vode ipak neće rashladiti usijane glave. Međutim, ovaj belgijski gigant, najdublji i vjerojatno najneobičniji bazen na svijetu, niti nema tu svrhu, ali svejedno svojim mjerama jednostavno zapanjuje. O čemu zapravo govorimo moći ćete uistinu shvatiti tek onda kada pogledate kako to u stvarnosti izgleda

Nemo 33, rekreacijski je ronilački centar u Uccleu, predgrađu Bruxellesa, gdje je interes za "umakanje" svakoga dana sve veći. Osim sportskih ronilaca i amatera, Nemo 33 opsjedaju i brojni turisti i znatiželjnici, koji se žele brčkati u najdubljem svjetskom bazenu. Sam Nemo 33 ogromna je građevina s nekoliko dubinskih razina. Dubina donjeg nivoa iznosi čak 33 metra, dok je najplići onaj petmetarski. Između njih postoje razne građevine pogodne za uživanje u ronjenju. Tu su brojni prolazi, prozorčići, pa čak i umjetne špilje.

U bazen stane nevjerojatnih 2,5 milijuna litara vode, koja je sasvim posebna priča. Naime, njena temperatura je možda i preugodnih 30 stupnjeva, a zanimljivo je da nije klorirana, nego je tek propuštena kroz visoko kvalitetne filtre. Vlasnici Nemoa 33 čak se hvale kako je apsolutno sva voda u bazenu zapravo izvorska voda koja se može i piti. Kako bi zaštitili čistoću vode, koja se uglavnom grije pomoću solarne energije, zabranjeno je korištenje vlastite ronilačke opreme, što je ujedno i fora na kojoj Nemo 33 najviše profitira.

Inače, ovo iskustvo plaća se 20 eura, a vrhunac užitka, u svakom je slučaju, doronjavanje do samog dna, gdje ronioca dočekuje keramička ruža vjetrova. Osim toga posebnu draž daju i već spomenute spilje u kojima se može skinuti dihalica i uz koju minutu razgovora s partnerom i predahnuti. Pravilo bazena je da se roniti može samo u parovima te je propisano da svatko mora sam nabaviti svoj par, u protivnom je prisiljen unajmiti profesionalnog ronioca, što je za one bez važeće ronilačke dozvole i obvezatno.

Kompleks je dizajnirao poznati belgijski ronilački stručnjak John Beernaerts, sa namjenom za školu ronjenja i ronioce rekreativce, ali i za snimanje podvodnih filmskih scena. Priča kaže kako je prvi nacrt Nema 33 nastao 2000. godine na papirnatom stolnjaku jedne tamošnje gostionice, a već četiri godine kasnije bazen je otvoren za javnost. Unutar kompleksa, osim malenog kazališta, nalazi se i tajlandski restoran u kojem dok jedete kroz prozore možete vidjeti ljude kako rone.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. POSLANICA LANE BOBIĆ: U ime kontrole žena!

    28.09.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: U ime kontrole žena!

  2. VRHUNSKI PATRIOTIZAM: Zašto ne treba kažnjavati djecu ako bježe sa časova istorije, historije i povijesti?

    16.09.2024.

    Srđan Puhalo

    VRHUNSKI PATRIOTIZAM: Zašto ne treba kažnjavati djecu ako bježe sa časova istorije, historije i povijesti?

  3. DRUGO MIŠLJENJE: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

    27.08.2024.

    Zdenko Duka

    DRUGO MIŠLJENJE: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije