VJEČNE DVOJBE

Zašto ne vjerujemo znanstvenicima?

06.02.2013.
VJEČNE DVOJBE: Zašto ne vjerujemo znanstvenicima?
Znanost je razlog zbog kojeg u kuhinji imamo mikrovalnu, u džepu iPhone, na televiziji satelitske programe, a na monitoru upravo u ovom trenutku - Lupigu. Zbog čega onda nismo sigurni u GMO proizvode, nemamo jasan stav o tome zagrijavamo li planet ili je riječ o normalnom procesu te da li smo uopće nastali od majmuna? Pitanja su brojna, a koplja se lome i dvojbi ne nedostaje. Odgovore na neka pitanja pokušao je dati nobelovac Sir Paul Nurse koji pokušava istražiti zašto se znanosti ne vjeruje

Nitko ne sumnja da je renesansa donijela mnoga blaga našoj civilizaciji. Jedan od razloga zbog čega je na tako visokom glasu i zbog čega uopće postoji, jest – znanstvena metoda. Znanost ne poznaje religiju, nema političkih stavova i ne interesira ju tko je smislio kakvu teoriju ili koliko je taj pametan te koje su njegove prethodne zasluge.

Jedini kriterij jest uzorak ili podatak koji se može testirati i ponoviti uvijek s istim ishodom kada pojedina teorija postaje znanstvenom činjenicom. Svatko tko može dokazati suprotno pozvan je da to i učini zbog čega znanost i jest pokretač razvoja. Upravo je znanost razlog zbog kojeg u kuhinji imamo mikrovalnu, u džepu iPhone, a na televiziji satelitske programe.

SAMI BIRAJTE TELEVIZIJSKI PROGRAM: Kako je znanost promijenila Svijet

Zbog čega onda nismo sigurni u GMO proizvode, nemamo jasan stav o tome zagrijavamo li planet ili je riječ o normalnom procesu te da li smo uopće nastali od majmuna? Ovo posljednje od '70-ih godina prošlog stoljeća ne poriče ni Papa, no dvojbi ne nedostaje. Postoje oko brojnih pitanja, a razlozi su još brojniji. Od toga da su znanstvenici pod pritiskom privatnih kompanija koje su jedni od najčešćih financijera raznih istraživanja, preko egoizma, bezobrazluka i nepoštenja pojedinaca u znanstvenoj zajednici do toga da je riječ o geekovima koji ne znaju govoriti bez da koriste grči alfabet.

Odgovore na neka od ovih pitanja pokušao je dati nobelovac Sir Paul Nurse koji u BBC-ovom dokumentarcu pokušava istražiti zašto se znanosti ne vjeruje. Premda je riječ o znanstveniku i predsjedniku Kraljevskog društva, engleskog pandana HAZU-a, Nurse je odradio i sjajan novinarski posao intervjuirajući znanstvenike kao i protivnike određenih znanstveno prihvaćenih spoznaja poput globalnog zatopljenja. Na ovom mjestu upoznajte se s tim dokumentarcem, a s obzirom na njegovo trajanje iskoristite prvu priliku da se udobno zavalite i pogledate ga umjesto lošeg akcijskog filma Stevena Seagala na RTL-u ili Novoj TV …


Lupiga.Com

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije