REPORTAŽA ŠVEDSKE TELEVIZIJE S ISTOKA HRVATSKE

„Ovdje su ostali još samo starci“

ritn by: S.R. | 23.05.2019.
REPORTAŽA ŠVEDSKE TELEVIZIJE S ISTOKA HRVATSKE: „Ovdje su ostali još samo starci“
Hrvatsku je nedavno posjetila ekipa švedske javne TV kuće, a prilog koji su, 13. svibnja emitirali na SVT-u, Hrvatsku je prikazao kao zemlju u kojoj vlada siromaštvo, iz koje ljudi, posebno mladi, masovno bježe, zbog čega gradovi, s pustim ulicama, praznim kućama i lokalima, zastrašujuće sliče gradu duhova. Novinar SVT-a, Samir Abu Eid, posjetio je gradić Ilok, na samom istoku Hrvatske i ostao zaprepašten tužnim prizorom praznih ulica i napuštenih kuća. Prilog možete pogledati na službenoj web stranici SVT-a. U prilogu je istaknuo kako je pitanje migracija za mnoge zemlje jedno od najvažnijih pitanja na predstojećim izborima za Europski parlament te je zaključio kako u Europi raste zabrinutost zbog imigracije, dok je u Hrvatskoj realan problem emigracija stanovništva.

Plima iseljenika iz Hrvatske zapljusnula je, a i dalje zapljuskuje europske zemlje. I dok se ovdje s divljenjem gleda kako funkcioniraju te zapadne zemlje, gdje gotovo svi oni koji su napustili Hrvatsku, bilo da je riječ o liječnicima ili radnicima raznih profila, ekspresno pronalaze posao, koji su u svojoj zemlji čekali godinama, strancima očito nije jasno zašto se tako masovno bježi iz zemlje u koju oni tako rado dolaze kao turisti.

U potrazi za odgovorima Hrvatsku je nedavno posjetila ekipa švedske javne TV kuće, a prilog koji su, 13. svibnja emitirali na SVT-u, Hrvatsku je prikazao kao zemlju u kojoj vlada siromaštvo, iz koje ljudi, posebno mladi, masovno bježe, zbog čega gradovi, s pustim ulicama, praznim kućama i lokalima, zastrašujuće sliče gradu duhova. Novinar SVT-a, Samir Abu Eid, posjetio je gradić Ilok, na samom istoku Hrvatske i ostao zaprepašten tužnim prizorom praznih ulica i napuštenih kuća. Prilog možete pogledati na službenoj web stranici SVT-a. Emitiranje priloga na tamošnjem Dveniku primijetio je i jedan hrvatski iseljenik u Švedskoj i snimio ga mobitelom te potom snimku postavio na društvene mreže. 

U prilogu je istaknuo kako je pitanje migracija za mnoge zemlje jedno od najvažnijih pitanja na predstojećim izborima za Europski parlament te je zaključio kako u Europi raste zabrinutost zbog imigracije, dok je u Hrvatskoj realan problem emigracija stanovništva

„Procjenjuje se da je, od ulaska u Europskoj uniji 2013. godine, Hrvatsku napustilo oko 500.000 ljudi. Emigriraju čitave obitelji, škole su prazne, nema učenika, a lokalnim je tvrtkama veliki problem pronaći radnike, posebno u manjim sredinama. Najveći razlog, zbog kojeg se sela i mali gradovi u Hrvatskoj prazne, visoka je stopa nezaposlenosti. Slobodno tržište rada u EU otvorilo je vrata mladima iz Hrvatske, koji sanjaju o višem životnom standardu te odlaze u inozemstvo gdje su poslovi bolje plaćeni. Velika većina mladih tako je napustila i svoj rodni Ilok, gradić u kojem su ostali još samo starci“, zaključili su novinari iz Švedske.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: screenshot/Facebook

Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Korak dalje: Izazovi europske Hrvatske"

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

    14.12.2024.

    Predrag Finci

    OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

  2. OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

    03.12.2024.

    Boris Pavelić

    OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

  3. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

    26.11.2024.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije