Stiže 21. ZagrebDox

Na sada već tradicionalnoj lokaciji - u pet dvorana kina Kaptol Boutique u Zagrebu - od 31. ožujka do 6. travnja održat će se dvadeset i prvo izdanje Međunarodnog festivala dokumentarnog filma ZagrebDox. Tijekom sedam dana festivala prikazivat će se svjetske, međunarodne i hrvatske premijere autorskih i kreativnih dokumentarnih filmova snimljenih i produciranih u proteklih godinu dana, s posebnim naglaskom na inovativnost, hrabrost i jedinstveni autorski potpis. Mnogi od njih već su prikazani i nagrađeni na prestižnim festivalima, uključujući one u Berlinu, Cannesu, Amsterdamu … Prethodnih godina na festivalu su nas oduševljavali filmovi poput "Među zvijezdama" (2011), "Čin smaknuća" (2013) i "Disident" (2021), a i ove godine možemo očekivati niz budućih kultnih klasika i favorita, kako kritike, tako i publike.
Među filmovima u programu nalazi se i svjetska premijera novog dokumentarca proslavljenog Nebojše Slijepčevića, prvog njegovog filma nakon "Čovjeka koji nije mogao šutjeti", s kojim je osvojio niz prestižnih nagrada. Riječ je o kratkometražnom filmu "Crveni tobogan", koji tematizira prosvjede stanovnika novozagrebačkih naselja protiv uzurpacije njihovih parkova.
Osnivač i umjetnički direktor festivala Nenad Puhovski u razgovoru za Lupigu najavljuje i da će se prikazati program „Filmovi o filmu“, kao i retrospektiva poznatog filmaša Petera Mettlera. Ne treba zaboraviti niti niz predavanja i masterclassova.
Izvršni direktor festivala Hrvoje Pukšec i umjetnički direktor Nenad Puhovski (FOTO: ZagrebDox)
Kako izgleda proces selekcije filmova? Organizatori su pomno izabrali stotinjak filmova od njih čak 1.500 prijavljenih. Kako nam objašnjava Puhovski, filmovi su selektirani prema nekoliko kriterija.
"To je prije svega njihova kvaliteta a onda i naša procjena da li će neka tema, autor ili dokumentarni žanr posebno zanimati našu publiku. Tu su onda i dosadašnje nagrade i ocjene svjetskih kritičara, i na kraju, intuicija, 'gut feeling' mogućeg prihvaćanja nekog filma", kaže osnivač i umjetnički direktor ZagrebDoxa.
Zbog velikog broja prijavljenih filmova, kao i zbog uvažavanja različitih pogleda i pristupa filmu, u prvu fazu selekcije uključeno je pet filmskih znalaca koji gledaju po dio pristiglih filmova i ocjenjuju ih. To su Petra Blašković, Andrej Korovljev, Vladan Petković, Nika Petković i Dina Pokrajac. Nakon toga, u drugoj fazi, Nenad Puhovski pregledava filmove koji su dobili visoke ocjene i dodaje svoje. Na kraju se nalaze svi zajedno, analiziraju sve filmove koji su ušli u „uži krug“ i rade selekciju. U toj im se fazi priključuje i izvršni direktor festivala, Hrvoje Pukšec, a cijelo vrijeme s njima je i “nezamjenljivi” Luka Rinčić, koji „scouta“ filmove i pregovara s distributerima.
“Ako se ovaj proces odabira filmova čini kompliciranim – i jest. No, ako se uzme u obzir da autori na nekim filmovima rade i desetak godina, najmanje što mi možemo napraviti jest da svoj posao odradimo najozbiljnije što možemo”, komentira Puhovski.
U sklopu ZagrebDoxa održava se i ZagrebDox Pro, radionica namijenjena autorima i producentima, koja inaugurira novi “slow pitch” koncept predstavljanja budućih projekata. Umjesto natjecateljske napetosti, naglasak je na opuštenom i kolegijalnom okruženju bez stresa oko "pobjede". Među predavačima, stručnjacima i gostima programa nalaze se neka od najznačajnijih imena europske dokumentaristike – autori, producenti i prikazivači.
Gotovo idilično ozračje među ljubiteljima dokumentarnog filma (FOTO: ZagrebDox)
Poseban segment ovogodišnjeg ZagrebDox Proa posvećen je uporabi umjetne inteligencije u proizvodnji dokumentarnih sadržaja; njezinim mogućnostima, ali i važnim etičkim pitanjima koje otvara. Kroz javne diskusije i radionice promišljat će se o njezinu utjecaju, ne samo na stvaratelje, već i na publiku. Puhovski izdvaja i masterclass o odnosu umjetne inteligencije i dokumentarnog filma koji će zasigurno izazvati veliku pažnju.
Još na petom ZagrebDoxu bila je organizirana retrospektiva hrvatske dokumentarne „radio drame“, gdje su prezentirani radovi najeminentnijih pripadnika njene „zagrebačke škole“.
“U međuvremenu se svijet onoga što slušamo višestruko promijenio i povećao”, otkriva nam Puhovski povod za uvođenje novog programskog segmenta - Audio Dox. U sklopu njega bit će predstavljene neke od najznačajnijih radioreportaža iz cijele Europe, nominiranih i nagrađivanih na prošlogodišnjem festivalu Prix Europa koji svake godine nagrađuje najbolju europsku televizijsku, radijsku i internetsku produkciju.
Nakon završetka prošlogodišnjeg ZagrebDoxa, Nenad Puhovski istaknuo je da je najveće postignuće jubilarnog, dvadesetog izdanja festivala upravo kontinuitet – nastavak istog smjera započetog još 2005. godine, bez dramatičnih "rebrandinga" i "makeovera". ZagrebDox ostaje vjeran svojoj temeljnoj ideji: biti prostor susreta – “gledatelja s filmovima, gledatelja s autorima, gledatelja s gledateljima, autora s autorima.”
Za kraj, poruka Nenada Puhovskog: “oslobodite se svih drugih obaveza u periodu od 31. ožujka do 6. travnja i vidimo se u kinu Kaptol Boutique!”
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Samir Cerić Kovačević/ZagrebDox
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.
Jednom sam bila na DOX- u ,i to je zaista bio dozivljaj koji te potpuno rastavi na dijelove.Koliko vaznih filmova necemo vidjeti, a televizije nam se raspadaju od smrada smeca kojega emitiraju.Btw, dokumentarac Mirotvorac,govori o zrtvi i nasilnickoj smrti J.Reichla-Kira u pokusaju sprjecavanju daljnjih sukoba izmedju Srba i Hrvata, ali u osvrtima na taj film nigdje nisam procitala da je itko spomenuo zrtvu i takodjer nasilnicku smrt dvojice srpskih predstavnika,gradskih vijecnika Zobundzije i Knezevica, koji su bili u istom mirotvornom pokusaju. Ostaje osjecaj da nisu svi zlocini jednaki za osudu.