Najzapaženije na velikim svjetskim filmskim festivalima stiže u Zagreb
Novo, 22. izdanje Human Rights Film Festivala, održat će se u Zagrebu od 2. do 7. prosinca na više lokacija. Po prvi put dio programa bit će prikazan u Kaptol Boutique Cinema, uz prikazivanja i u kinu Kinoteka te u novootvorenom mikro-kinu MaMa. Festival nastaje u organizaciji Multimedijalnog instituta (MaMa) i Udruženja za razvoj kulture “URK” (Močvara).
Ovogodišnji festival je, kao i prethodnih godina, posvećen autorskom filmu i temama ljudskih prava, a donosi izbor od tridesetak igranih, dokumentarnih i eksperimentalnih ostvarenja, među kojima se nalaze art house filmovi koji su bili najzapaženiji na velikim svjetskim filmskim festivalima kroz 2024. godinu.
Ulaz na sve projekcije je besplatan, uz prethodno preuzimanje ulaznica na blagajnama kina. Informacije o kompletnom programu i rasporedu projekcija možete pronaći ovdje.
U ovogodišnjem programu posebno se ističe film „Queer“, talijanskog redatelja Luce Guadagnina, koji se proslavio sada već kultnim LGBT klasikom, „Skrivena ljubav“ („Call me by your name“) iz 2017. godine. „Queer“ je povijesna romantična drama, ekranizacija novele Williama S. Burroughsa iz 1985. godine, o vezi sredovječnog američkog ratnog veterana i mladog studenta u Mexico Cityju pedesetih godina dvadesetog stoljeća. Glavnu ulogu tumači slavni Daniel Craig, u izvedbi koju su mnogi kritičari proglasili najboljom u njegovoj bogatoj karijeri. Za Guadagnina, “queer” podrazumijeva višestruko odbacivanje normativnosti, kako filmskih očekivanja i klišeja, tako i rodnih uloga.
„Sjeme svete smokve“ („The Seed of the Sacred Fig“), u režiji cijenjenog iranskog redatelja Mohammada Rasoulofa, progovara o razdoru u iranskoj obitelji čiji patrijarh radi kao sudac, u kontekstu feminističkih prosvjeda na ulicama Teherana protiv represivnog teokratskog režima. To je obiteljska drama koja je toliko napeta da se gleda bez daha, poput najboljeg trilera. Film je, poput mnogih drugih recentnijih antirežimskih iranskih ostvarenja, snimljen tajno, a ovjenčan je brojnim nagradama na festivalima, poput Specijalne nagrade žirija u Cannesu.
Još jedno zapaženo ostvarenje je „Ljubav u Mumbaiju“ („All We Imagine as Light“), redateljice Payal Kapadie. Radi se o prvom indijskom filmu nagrađenom Grand Prixom na festivalu u Cannesu. Film nas meditativnim, polaganim tempom i dokumentarističkim pristupom vodi u grad Mumbai, gdje rutinu medicinske sestre Prabhe naruši neočekivani dar njenog otuđenog supruga.
„Film je plod jake namjere i čvrste vizije redateljice koja je htjela napraviti baš takav film. Zbog toga treba biti izuzetno pozoran na detalje, od različitih nijansi plavih boja neba, preko realistične scenografije bogate točno pogođenim detaljima i različitim nivoima propadanja u njihovom stanju. Na vrhunskom nivou je i gluma, naročito triju glumica u glavnim ulogama koje fino kalibrirano kanaliziraju suptilne emocije“, napisao je Lupigin filmski kritičar Marko Stojiljković u svom prikazu „Ljubavi u Mumbaiju“.
Vrijedi primijetiti kako Human Rights Film Festival i ove godine nastavlja tradiciju praćenja i podrške radu istaknutih svjetskih autora nezavisnog filma koji su poznati po svojem angažmanu. Jedan od njih je i čileanski redatelj Pablo Larraín, čiji su filmovi poput „Post mortem“ (2011), „Nerude“ (2016), prikazani na ranijim izdanjima festivala. Ove godine, na repertoaru je njegov najnoviji film „Maria“, biografska psihološka drama o opernoj pjevačici Mariji Callas, u kojoj glavnu ulogu tumači Angelina Jolie.
Festival i dalje prati rad Lava Diaza, istaknutog filipinskog nezavisnog redatelja i ključnog predstavnika žanra “slow cinema”. Gledat ćemo njegovo najnovije ostvarenje, četverosatnu „Fantosmiju“ („Phantosmia“), priču o vojniku koji, kao posljedicu PTSP-a, doživljava olfaktorne (njušne) halucinacije
Festival donosi i dvije retrospektive: onu američke redateljice Kelly Reichardt, koja uključuje pet filmova, kao i program posvećen palestinskom redatelju i producentu Kamalu Aljafariju koji donosi svih osam njegovih filmova.
Pored filmskog, Human Rights Film Festival uključuje i popratni, diskurzivni program koji za cilj ima otvoriti aktualne društveno političke teme, kojih u burnoj današnjici nipošto ne manjka.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: arhiva/HRFF
Ovaj tekst nastao je uz potporu Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija u sklopu projekta "Korak dalje: Izazovi europske Hrvatske"