Hrvati ostaju bez JMBG-a

19.09.2002.
Hrvati ostaju bez JMBG-a
Čini se kako će mladi naraštaji Hrvata biti uskraćeni za lagano pamćenje svog jedinstvenog matičnog broja građana, koji se u budućnosti neće nalaziti na osobnoj iskaznici RH. Tako su jučer zborili hrvatski sabornici, odnosno većina njih. No, neće se na osobnima naći niti medicinski podaci kao što je bilo namjeravano. Razlozi? Zloupotreba, a i jugoslavenski je!
Većina nas je bila prisiljena zapamtiti svoj JMBG usljed silnih policijskih provjeravanja, kao i raznoraznih birokratskih potreba. No, bilo je otprilike lagano zapamtiti taj 13-znamenkasti broj, budući se nalazio na našim osobnim iskaznicama. Ubuduće neće biti tako, sudeći po današnjem saborskom danu. Tamo se raspravljalo o prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o osobnoj iskaznici. Uglavnom su hrvatski sabornici raspravili kako se više na tom dokumentu neće nalaziti JMBG. Kako bi taj prijedlog bio dobro raspravljen pobrinuli su se zastupnici vladajuće koalicije, te HSP-a i HKDU-a, koji su glasali za spomenutu promjenu. No, JMBG neće potpuno ispariti, već će biti pretočen u svojevrsne šifre koje bi se našle na novim osobnima i koje bi mogle čitati samo za to ovlaštene državne službe.
Glavni razlog zbog kojeg gubimo JMBG je mogućnost njegove zloupotrebe, a izmjenu je predložio Tonči Tadić u ime Kluba zastupnika HSP/HKDU. Tonči smatra kako je potrebno izmisliti neki novi broj pomoću kojeg bi posao birokracije bio olakšan, a ne koristiti prastari jugoslavenski sistem JMBG-a. Iz HSLS-a Vladu su optužili za financijsko opterećenje građana, koje će nepobitno izazvati izdavanje novih, odnosno zamjena starih osobnih. U toj stranci jednostavno ne vide koja je važnost tog broja i koji su to načini njegove zloupotrebe.
Iako se dosta govorkalo o tome, na osobnima se neće naći niti medicinski podaci, kao što su krvna grupa, Rh faktor i podaci o donaciji organa. Razlog zbog kojeg će to biti tako, je također moguća zloupotreba tih podataka. Kad smo već kod donacije organa, spomenimo kako se Hrvatska približava europskom prosjeku po broju davatelja organa. Europski prosjek je između 12 i 14 davatelja na milijun stanovnika, a Hrvati su već na broju 8, što će reći otprilike 32 u cijeloj državi. Prije deset godina taj broj je bio znatno manji, tek 2,5 davatelja.
Vratimo se na osobne i saopćimo vam jednu dobru vijest, a ta je da je predložena manja svota kojom će biti kažnjeni oni koji se usude nenositi osobnu. Umjesto drakonskih kazni od 1 500 do 2 500 kuna, predloženi su znatno manji iznosi, od djelomično prihvatljivih 100 kuna. Kazni podlažu svi stariji od 16 godina, kolika je dobna granica za posjedovanje osobnih iskaznica. Sljedeći put kad čujete: "Dobro večer, osobne!" ....

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije