BILJEŽNICA ROBIJA K.

Bitka za Vukovar

05.10.2011.
BILJEŽNICA ROBIJA K.: Bitka za Vukovar
“Da je Vukovar okupiran 18. 11. 1991. znalo je samo 20 posto učenika, a čak njih 39 posto nikad nije čulo za Ovčaru”, ne tako davno pizdili su hrvatski mediji snebivajući se nad ovim neznanjem hrvatske omladine. Sudeći po novoj bilježnici malog Robija K. situacija u njegovoj školi još je gora. Jeste da su manji, ali svejedno. Nakon što je učiteljica Smilja podijelila polovici razreda kolčine, jer djeca nisu imala dume, zaključila je - „Žalosno i tragično! Tragično i žalosno! Sram vas bilo i stid! Nemate pojma ni da je Vukovar pa pod krvavom agresijom i bjesomučnom najezdom Srba, komunista i crvene bande! A izbori samo šta nisu počeli!“

Ona učiteljica Smilja je u razredu bacila ispitivalo. Ona je nas ispitivala gradivo iz poznavanja prirode i društva. Prvo je ona prozvala da ustane onaj Kane Šteta. Onda je ona njega pitala: „Kad je bila bitka za Vukovar?“ Kane je najprvo češkao se po ćiverici. Onda je on rekao: „Pa, ovaj, bila je… ono… dosta davno…“ Uča je uletila: „Kad je bila bitka za Vukovar? Znaš ili ne znaš?“ Kane je rekao: „Ne znam!“ Uča je rekla: „Sidi! Dobija si izbornu jedinicu broj sedam!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala da ustane onaj Rino Sajla. Onda je uča njega pitala: „Kad je bila bitka za Dubrovnik?“ Rino Sajla je rekao: „Otprilike kad i bitka za Vukovar!“ Uča je pitala: „A kad je bila bitka za Vukovar?“ Rino je rekao: „Aaa, to je bilo baš masu, masu, masu davno…“ Uča je uletila: „Kad? Znaš ili ne znaš?“ Rino Sajla je rekao: „Ne znam!“ Uča je rekla: „Sidi! Dobija si izbornu jedinicu broj pet!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala da ustane ona pederica Sandra. Onda je uča nju pitala: „Ko su u bitki za Vukovar bili naši, a ko njihovi?“ Pederica Sandra je piljila u plafonjeru i skupljala je usta. Onda je ona rekla: „Pa, ovaj, naši su bili oni šta su bili za nas, a njihovi oni šta su bili za njih…“ Uča je pitala: „Koji su bili za nas, a koji za njih?“ Pederica Sandra je rekla: „Za nas su bili naši, a za njih njihovi!“ Uča je pitala: „Ali kako su se oni zvali?“ Sandra je rekla: „Zvali su se naši i njihovi!“ Uča je uletila: „Drugim ričima, nemaš pojma, jel tako?“ Pederica Sandra je rekla: „Tako je!“ Uča je rekla: „Sidi! Dobila si izbornu jedinicu broj osam!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala da ustane ona balibanica Lidija. Onda je uča nju pitala: „Di je bila Ovčara?“ Balibanica Lidija je raširila ruke i rekla je: „Ih, a di nije bila? Svugdi je bila… ono… stvarno na masu mista, ritko di da je izostala…“ Uča je uletila: „Po čemu mi danas pamtimo Ovčaru?“ Lidija je rekla: „Pa, ono, po pastirima, najviše… isto i po pašnjacima…“ Uča je rekla: „Sidi! Dobila si izbornu jedinicu broj sedam!“ Balibanica Lidija je rekla: „Ali izbornu jedinicu broj sedam je već dobija Kane Šteta!“ Uča je rekla: „Pardon! Dobila si izbornu jedinicu broj četri!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala da ustane moj drug Dino. Onda je uča njega pitala: „Ko je bija Mali, a ko Veliki Jastreb?“ Dino je najprvo dumao i grickao je donju usnu. Onda je on rekao: „Mali je bija oni pinku manji, a Veliki oni malo veći!“ Uča je pitala: „Protiv koga su se borili Mali i Veliki Jastreb?“ Dino je raširijo ruke i rekao je: „A protiv koga… ja mislim protiv orlova… i protiv sokolova…“ Uča je rekla: „Sidi, sokole! Dobija si izbornu jedinicu broj dva!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala da ustane ona tuljanica Niveska. Onda je uča nju pitala: „Ko je bila doktorica Vesna Bosanac?“ Tuljanica Niveska je malo mozgala i rekla je: „Ona je bila, ono, jedna poznata doktorica…“ Uča je pitala: „A po čemu je bila poznata?“ Niveska je rekla: „Po tome šta je bila Bosanac! Kod nas nema baš puno doktora Bosanaca, a doktorica Vesna Bosanac je jedna od njih!“ Uča je rekla: „Je li? Aj sidi, gospojice posranac! Dobila si izbornu jedinicu broj deset!“

Onda je učiteljica Smilja prozvala mene da ustanem. Onda je ona mene pitala: „Di je bija vodotoranj na Mitnici?“ Ja sam rekao: „Bija je na Mitnici!“ Uča je rekla: „Pardon, krivo postavljeno pitanje! Po čemu je bila znamenita Mitnica?“ Ja sam rekao: „Po vodotornju!“ Uča je rekla: „Pardon, krivo postavljeno pitanje! Po čemu je značajan vodotoranj na Mitnici kod bitke za Vukovar?“ Ja sam rekao: „E nije fer, ja ispravno odgovorim na dva pitanja, a onda me jebete sa trećim…“ Uča je podviknila: „Znaš ili ne znaš?“ Ja sam rekao: „Neću sad odgovarat iz primcipa!“ Uča je rekla: „Onda sidi! Dobija si izbornu jedinicu broj devet!“

Onda je učiteljica Smilja još dalje prozivala i dilila je jedinice. Onda je ona poklopila dnevnik i gledala je koljački po nama rulji u razredu. Onda je ona zarežala: „Sram vas bilo i stid! Imate po devet godina u guzici, a nemate blage veze kako je vaš narod stravično stradava i kako se vaša domovina u krvi rađala! Meni je to bolesno, majkemi, parite monstrumi, a ne đaci! Jel iko od vas uopće zna šta je to bija Domovinski rat?“ Nas pola rulje smo zapiljili se u plafonjere. Drugi pola smo gledali u parketić i kopali smo nosove. Uča je rekla: „Žalosno i tragično! Tragično i žalosno! Sram vas bilo i stid! Nemate pojma ni da je Vukovar pa pod krvavom agresijom i bjesomučnom najezdom Srba, komunista i crvene bande! A izbori samo šta nisu počeli!“

Tu smo mi ekipa zableušili se u uču Smilju sa tupajom od nekužitisa. Onda je mala Teica rekla: „Iskjuz mi, učiteljice, a kakve veze imaju izbori sa gradivom iz prirode i društva?“ Uča je dignila bradu i rekla je: „Da parafriziram precjednicu naše vlade, gospođu profesorku doktorku Jadranku Kosor, na izbore triba ić ka šta se išlo u Domovinski rat!“ Onaj flomić Boban je pitao: „Šta to znači, jebate?“ Uča Smilja je rekla: „Znači da se triba svim silama suprostavit Srbima, komunistima i crvenoj bandi, eto šta znači!“ Onda je moj drug Dino uletijo: „Pa zar nismo mi još previše mali za izbore?“ Uča je isprsila se i rekla je: „Kad domovina zove, ne pita se za godine!“

Onda je u razredu prolomio se revijski amplauz. Učiteljica Smilja je raskeserila se i dignila je obe ruke u zrak. Mi rulja smo opalili još luđe pljeskalo i skamdiralo. Uča je skakućala između klupa i davala nam je po gimi fajv. Samo onda su otvorila se vrata od razreda. Tamo je bila ona direktorica. Mi smo svi zamuknili u roku odma. Dića je sa vrata pitala: „Smiljo, jesi držala nastavu po naputku iz ministarstva?“ Uči je uletilo čudilo: „Kojem naputku?“ Dića je podviknila: „Kako kojem, jebemu mliko materino!? Evo ovom…“ Onda je ona raširila papir u rukama i čitala je: „Napućuje se nastavno osoblje da uoči izbora sa učenicima šta opširnije utvrđiva gradivo o stradanju u Domovinskom ratu, sa posebnim naglaskom na zločinima Srba, komunista, crvene bande i drugih kukurikavaca… Eto kojem!“

Učiteljica Smilja je rekla: „A to? Nou frks, to smo već sve prošli!“ Dića je rekla: „Na bava kua? Stvarno jesi? Nemoj da posli oni odozgo mene prcaju u glavu!“ Uča je rekla: „Ama nemaš brige, šefice! Sad sam to sa dicom sve detaljno proradila!“ Dića je okrenila se prema nama i pitala je: „I? Jesu šta skužili?“ Uča je rekla: „Rezultati su odlični! Svi su dobili jedinice!“ Dića je obisila usta od iznereda. Onda je ona cijuknila: „Zašto je to odlično, jebate dragi irud?!“ Uča Smilja je rekla: „Zato šta ćemo sad sa našim jedinicama oslobodit Vukovar!“

Robi K. (IIIa), Bilježnica Robija K.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

    07.11.2024.

    Srđan Puhalo

    NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

  2. NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

    03.11.2024.

    Brano Mandić

    NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

  3. BURE BARUTA: Bujica

    18.10.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Bujica

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije