Diskretni lelek nacionalne buržoazije
Situacija u poljoprivrednoj i prehrambenoj industriji, piše u svom uredničkom komentaru portal Bilten.org, "klasičan je primjer dominacije jedne frakcije kapitala nad drugom i uloge države koja tu dominaciju osigurava nizom mjera i odluka, odnosno dominantnoj frakciji pruža funkciju nositelja strategije akumulacije".
"Odluke kao što su prodaja bankarskog sektora, održavanje snažne valute i ulazak u Europsku uniju mehanizmi su ostvarivanja prevlasti financijskog i trgovačkog kapitala, uglavnom stranog, u odnosu na domaću industrijsku i poljoprivrednu proizvodnju", navode autori teksta.
Također, ističe se da se da na spomenutoj konferenciji, "kao i za vrijeme održavanja referenduma o pridruživanju, predstavnici nacionalne buržoazije nisu usudili politički dovesti u pitanje zajedničku europsku budućnost".
"Jednostavan odgovor na spomenutu činjenicu da je uvoz pokriven izvozom na razini od 57%, a da je udio izvoza u EU 50%, a uvoza iz EU 82%, i na općeniti problem europskog okvira za domaću industriju ponudio je predstavnik Agrokora Goran Pajnić. U okviru panela naziva “Znanje: deficit hrvatske poljoprivrede” prvo je ispravno uočio da je osnovni uzrok nedostatka znanja propast kombinata devedesetih koji su bili okosnica poljoprivredne proizvodnje, ne spominjući ulogu vlastite firme u tom procesu, da bi zatim na optužbu da Agrokor previše hrane uvozi odgovorio kako nakon ulaska u EU Agrokor više ne uvozi jer jednostavno više nema carina, na zajedničkom smo europskom tržištu", piše Bilten.
Tekst u cijelosti možete pročitati na portalu Bilten.org.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Flickr