LAKU NOĆ HRVATSKA

U Jasenovcu postavili spomen ploču sa ustaškim pozdravom Za dom spremni

ritn by: Hrvoje Šimičević/Novosti | 03.12.2016.
LAKU NOĆ HRVATSKA: U Jasenovcu postavili spomen ploču sa ustaškim pozdravom Za dom spremni
Prije manje od mjesec dana u centru Jasenovca je postavljena ustaška krilatica „Za dom spremni“. Ugravirana je na ploči koja je 5. studenog podignuta na pročelje zgrade na Trgu kralja Petra Svačića, u sjećanje na 11 poginulih pripadnika 1. satnije „Ante Paradžik“ Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), koji su stradali na tom području. Postavili su je veterani HOS-a Jasenovca i Udruge dragovoljaca HOS-a Grada Zagreba. Pored imena žrtava, stoji i grb postrojbe s ustaškim uzvikom, koji su HOS-ovci početkom devedesetih godina preuzeli od službenog znakovlja Nezavisne Države Hrvatske. Riječ je o pozdravu čije se javno isticanje zbog ustaške konotacije u Hrvatskoj zabranjuje zakonima. Sada je podignut nedaleko od bivšeg ustaškog koncentracijskog logora, gdje je pod ovom krilaticom u Drugom svjetskom ratu pobijeno više od 80.000 ljudi.

Prije manje od mjesec dana u centru Jasenovca je postavljena ustaška krilatica "Za dom spremni". Ugravirana je na ploči koja je 5. studenog podignuta na pročelje zgrade na Trgu kralja Petra Svačića, u sjećanje na 11 poginulih pripadnika 1. satnije "Ante Paradžik" Hrvatskih obrambenih snaga (HOS), koji su stradali na tom području, objavljuje tjednik Novosti.

U tekstu se objašnjava kako su ploču postavili veterani HOS-a Jasenovca i Udruge dragovoljaca HOS-a Grada Zagreba. Pored imena žrtava, stoji i grb postrojbe s ustaškim uzvikom, koji su HOS-ovci početkom devedesetih godina preuzeli od službenog znakovlja Nezavisne Države Hrvatske. Riječ je o pozdravu čije se javno isticanje zbog ustaške konotacije u Hrvatskoj zabranjuje zakonima. Sada je podignut nedaleko od bivšeg ustaškog koncentracijskog logora, gdje je pod ovom krilaticom u Drugom svjetskom ratu pobijeno više od 80.000 ljudi.

Među stotinjak sudionika otkrivanja spomen-ploče, naovdi ovaj tjednik, bili su i predstavnici Općine Jasenovac te Grada Popovače. Načelnica općine Marija Mačković, inače iz redova HDZ-a, održala je govor i u ime Općine Jasenovac položila vijenac ispred rečenog natpisa.

"Trenutno idem na sastanak, pa nisam u mogućnosti dati komentar", odgovorila je načelnica novinaru tjednika Novosti, nakon što joj je objasnio razloge telefonskog poziva.

Isticanje bilo kakvih simbola koji podsjećaju period NDH eklatantan je primjer ne samo revizionizma i negacionizma povijesti, nego i omalovažavanja žrtve, ističe Hrvoje Klasić za Novosti.

"Organizator je bila udruga HOS-ovih veterana iz Zagreba. Bilo je tamo puno sudionika, a ja sam bila samo jedna od domaćina", ipak je komentirala Marija Mačković. Na pitanje tko je odobrio postavljanje ovakve ploče, odgovorila je da HOS-ovci ploču sigurno nisu postavili samoinicijativno, već da je morala biti amenovana na lokalnoj političkoj razini.

"No, ne znam točno detalje, moram vidjeti s pročelnicom", rekla je načelnica.

Novosti su je pitali i da kao predstavnica izvršne vlasti komentira ustaški pozdrav u njenom mjestu, pogotovo u kontekstu obližnjeg spomen-područja žrtvama ustaškog režima.

"Rekla sam vam da ne mogu sada komentirati, nazovite me poslije", kazala je načelnica novinaru i više se nije javljala na telefonske pozive.

"Pored lokalnih političkih predstavnika, na skupu su bili i veterani HOS-a te bivši i sadašnji članovi pravaške političke scene u Hrvatskoj, poput Ante Đapića, Miroslava Rožića, Ante Prkačina i Pere Ćorića, donedavnog saborskog zastupnika HSP AS-a. Protokol je započeo blagoslovom spomen-ploče, nastavljen je misom zadušnicom u župskoj crkvi u Jasenovcu, a završen obraćanjem uzvanika i organizatora u Mjesnom domu", izvještava ovaj tjednik.

Tekst u cijelosti pročitajte na portalu tjednika Novosti

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Novosti


Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

    07.11.2024.

    Srđan Puhalo

    NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

  2. NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

    03.11.2024.

    Brano Mandić

    NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

  3. BURE BARUTA: Bujica

    18.10.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Bujica

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije