Kandidatkinja koja nema previše toga za reći
Predsjedništvo HDZ-a odlučilo je 12. lipnja da će njihova kandidatkinja za predsjednicu Republike biti Kolinda Grabar Kitarović. No, odmah je rečeno da zbog obveza, koje još ima kao pomoćnica glavnog tajnika NATO-a, ona ne smije politički istupati i da će stoga s kampanjom krenuti tek krajem rujna. I činjenica je da se bivša ministrica vanjskih poslova u ova dva mjeseca vrlo rijetko pojavljivala, ali ipak je imala nekoliko javnih nastupa. Večernjem listu dala je opširan, iznimno reklamirani, intervju, a proteklih je dana nakratko s novinarima razgovarala u Sinju, za vrijeme održavanja Alke, te u Kninu, gdje je bila na proslavi vojne operacije Oluja.
Iz tog bi se, dakle, moglo zaključiti da NATO nije stavio baš čvrsti embargo na politički angažman Kolinde Grabar Kitarović, na samom kraju njezinog mandata pomoćnice glavnog tajnika. Ovdje je ipak, po svemu sudeći, riječ o pažljivom doziranju izjava HDZ-ove kandidatkinje. A lako je i dokučiti zašto. Temeljem onog što je dosad ponudila u rijetkim istupima, posve je jasno da Kolinda Grabar Kitarović zapravo ima jako malo toga za reći.
Za šefa HDZ-a, Tomislava Karamarka, nikako se ne može ustvrditi da je politički nadaren, međutim kao da je i on shvatio da Kolinda Grabar Kitarović nije naročiti kapacitet za političku arenu. Kao da joj je Karamarko rekao: "Čuj Kolinda, nemojmo se zavaravati, ti ne možeš dobiti izbore na osnovu nekakve svoje političke pameti. No, ti imaš neke druge kvalitete. Lijepo se obuci i uredi, smješkaj se stalno, budi topla u komunikaciji s Hrvatima, izražavaj suosjećanje s njihovim problemima, a ostalo prepusti nama. I možda te izaberu za predsjednicu".
Za Kolindu Grabar Kitarović je bolja opcija da se u pravilu ne izjašnjava (FOTO: Helene C. Stikkel)
I to uopće nije loša predizborna taktika. Štoviše, predsjednik Ivo Josipović imat će ozbiljnih problema, jer vrlo će teško razvijati vlastitu kampanju. Josipović će biti osuđen na rasprave s Karamarkom i drugim vodećim ljudima HDZ-a koji ga neprestano napadaju, a s približavanjem izbora to će se sigurno intenzivirati. Istovremeno, Kolinda Grabar Kitarović će se držati kao da je iznad političkih prljavština, koje građani preziru, i promicati mir i dobro. U tim će uvjetima Josipoviću nezgodno biti kritizirati svoju protukandidatkinju, koja njega, eto, skoro da i ne spominje, osim da će biti bolja predsjednica nego što je on.
VIKTOR IVANČIĆ: Moj brat lignjokrat
B.a.b.e. mu, primjerice, nikako ne bi oprostile da se žešće ustremi na Kolindu Grabar Kitarović. Već je Josipovićeva opaska da kod nje ima samo "slike bez tona" izazvala bijes te feminističke udruge i predsjednik je čak optužen za seksizam. Josipoviću će, znači, glavni konkurent u kampanji biti gotovo neuhvatljiv. Kolinda Grabar Kitarović neprestano će mu migoljiti i eskivirati udarce.
Ali, još je jedan razlog zašto ona u izbornu borbu neće ući s otvorenim gardom, naoružana smislenim političkim sadržajem i jednoznačnim stavovima o društvenim i političkim temama. Kolinda Grabar Kitarović u prednosti je jer iza sebe ima respektabilnu karijeru, a građani uglavnom ne znaju što ona misli o bilo čemu. Po inerciji je, zato što je pristojna i nikad se nije isticala nekim nazadnjaštvom i nacionalističkom retorikom, svrstavaju u liberalniji dio HDZ-a. Budući da će joj za pobjedu nužna biti i podrška umjerenih glasača, kontraproduktivno bi za nju bilo, premda bi to bilo pošteno prema biračima, da sada počne iznositi stavove koji se poklapaju s ideološkom orijentacijom Karamarkovog HDZ-a.
Stoga je za Kolindu Grabar Kitarović bolja opcija da se u pravilu ne izjašnjava. Svaki njezin izravniji istup uspoređivao bi se s onim što govori Karamarko, procjenjivalo bi se jesu li njih dvoje vrijednosno usklađeni i logično je da HDZ pokušava to izbjeći. Šutnjom do pobjede možda je apsurdna izborna strategija, ali bi se mogla pokazati učinkovitom.
Zahvaljujući potpori Amerikanaca Grabar Kitarović je i odabrana za pomoćnicu glavnog tajnika NATO-a (FOTO: Chris Greenberg)
Kako je, međutim, Kolinda Grabar Kitarović u Sinju i Kninu ipak nešto kazala, red bi bio to malo proanalizirati. U Karamarkovom je društvu poručila premijeru Zoranu Milanoviću da se "treba posvetiti svojem poslu". Inače, predsjednik HDZ-a praktično nikad ne dolazi na svoj posao u Sabor, gdje mu je kao zastupniku radno mjesto. Iz te je izjave bilo jasno da Kolinda Grabar Kitarović rijetko boravi u Hrvatskoj i nije joj poznato što se tu zbiva. Naposljetku, sama je to nehotično priznala. "Bitno mi je vidjeti narod i s njim proslaviti ovaj svečani dan, razveseliti se i radovati s njima, ali i čuti isto tako što misle kako im je u životu danas, koji su problemi ovdje u Sinjskoj krajini. Jer, ovo što tišti hrvatskog čovjeka i hrvatsku ženu je ono na čemu će se temeljiti moj program i buduće vođenje Hrvatske", rekla je HDZ-ova kandidatkinja prije nego što je startala Alka.
Kolinda Grabar Kitarović napustila je Hrvatsku 2008. godine, kako bi u Washingtonu bila hrvatska veleposlanica. S te se dužnosti, bez znanja Vlade Jadranke Kosor, javila na međunarodni natječaj za pomoćnicu glavnog tajnika NATO-a i upravo je, navodno zahvaljujući potpori Amerikanaca, ona odabrana. Iz Washingtona je potom preselila u Bruxelles. U Hrvatsku je u sedam godina sporadično navraćala, uglavnom na ljetni odmor. I, naravno, danas mora ići u narod i raspitivati se što ga muči. Kolinda Grabar Kitarović ostavlja dojam gastarbajtera koji se nakon godina provedenih u bijelom svijetu vraća u Hrvatsku i zanima ga što se u međuvremenu promijenilo, kako ljudi žive.
U Kninu je Kolinda Grabar Kitarović već pojačala gas. U istoj je rečenici sebe nazvala hrvatskom državljankom, Hrvaticom i vjernicom. Iznimno joj je bilo stalo da napravi razliku između sebe i onih koji su valjda anti Hrvati i ateisti, predsjednika Josipovića i Milanovića, koje su taj dan ranije izviždali domoljubi na središnjem kninskom trgu. I, da ne bi bilo zabune, Kolinda Grabar Kitarović prezentirala je okosnicu svoje kampanje: "Nemojte politizirati, nemojmo se dijeliti, previše smo podijeljeni, danas je potrebno zajedništvo".
Zajedništvo oko čega? To je nevažno, ključno je da ona apelira da se svi skupimo, uhvatimo za jedan štap i zaboravimo međusobne razmirice. Ta Hrvati smo i vjernici. Trebao je, eto, jedan gastarbajter doći da bi nas tome poučio.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: novilist.hr
@dino
"Ko god je sastavio dokument činjenica je da je puno tvrdnji i ocjena u njemu savršeno tocno."
to je tocno, ali je ipak bitno saznati tko je autor, druze dino. znate i sami zasto, zar ne?
"I Sta bi sad novinari trebali zazmiriti pa presucivati sve te ocjene koje su točne a neke od njih Moze primijetiti bas svako." druze dino, priberite se. ja sam vam htio skrenuti pozornost na medijske upise od strane "ljevicara" prije nego li je ovaj "dokument" ugledao svjetlo dana.