POZNATA NAM NOSTALGIJA ZA "JUNACIMA I HRABRIM RATNICIMA"

U Berlinu „osvanuo“ Trg Adolfa Hitlera

ritn by: Ivor Fuka | 10.01.2014.
POZNATA NAM NOSTALGIJA ZA "JUNACIMA I HRABRIM RATNICIMA": U Berlinu „osvanuo“ Trg Adolfa Hitlera
Trg Adolfa Hitlera u četvrtak je osvanuo u Berlinu. No, na sreću, samo u virtualnom svijetu. Naime, po svemu sudeći, „romantične“ pristaše fašizma u četvrtak su na najpoznatijoj svjetskoj mapi (GoogleMaps) na nepoznat način preimenovali berlinski Trg Theodora Heussa i nakratko mu vratili ime jednog od najvećih zločinaca u povijesti. I dok se u Hrvatskoj još uvijek mole mise zadušnice za fašističke diktatore, a ulice gdjegod i dalje nose imena vezana za fašističku NDH i njene „junake&hrabre ratnike“, u Njemačkoj je ovo virtualno preimenovanje skandal dana, a Google ne može objasniti zašto se i kako ovo dogodilo.

U travnju 1933. godine, na samom početku nacionalsocijalističke vladavine, nedugo nakon što je Adolf Hitler imenovan njemačkim kancelarom, u berlinskoj četvrti Charlottenburg, točnije u Westendu, golemi gradski trg ponio je njegovo ime. Punih 12, godina, sve do pada nacističkog režima 1945. godine, trg je nosio Hitlerovo ime. Savezničke vlasti trgu su tada vratile staro ime Reichskanzlerplatz, koje je ostalo sve do prosinca 1963. godine, kada je trg preimenovan u Trg Theodora Heussa, u čast prvog njemačkog predsjednika nakon Drugog svjetskog rata, koji je preminuo samo šest dana ranije.

Adolf Hitler Platz Berlin
Trend nazivanja ulica po nacističkim zločincima očito nije rezerviran samo za ove krajeve, uz sitnu razliku da je to u uređenim državama moguće samo u virtualnom svijetu (SCREENSHOT: wemaflo.net)

Međutim, u četvrtak je na GoogleMapsu, osim imena Theodora Heussa, uz ovaj trg ponovno stajalo ime Adolfa Hitlera. Screenshoot ovog iznimno popularnog servisa s novim imenom trga odmah se proširio društvenim mrežama. U Googleu nisu mogli objasniti kako je došlo do ove situacije, ali su grešku odmah ispravili te se od sinoć Trg Theodora Heussa na njihovim kartama ponovno zove tim imenom. Na brojne upite njemačkih medija iz Googlea su odgovorili da će pomno istražiti kako je došlo do neovlaštenog preimenovanja.

Adolf Hitler Platz Berlin
Dekoracija na Hitlerovom trgu tijekom Olimpijskih igara 1936. godine (FOTO: drugoi.livejournal.com)

"Svjesni smo netočnog i neprimjerenog imena berlinskog trga na našem servisu i to smo odmah ispravili. Ispričavamo se svima zbog ove pogreške", poručili su iz Googlea. Dok se slučaj ne istraži pretpostavlja se da je došlo do neovlaštenog pristupa njihovim kartama, gdje su ljubitelji povijesnog revizionizma poželjeli da makar u virtualnom svijetu ponovno imaju ulicu svog idola. No, iako je vraćeno pravo ime trga, ukoliko u pretragu na GoogleMapsu unesete „Adolf Hitler Platz, Berlin“, još uvijek će vas strelica nepogrješivo uputiti na „pravo“ mjesto.

Hitler strasse
Skidanje ploče s jedne od ulica koje su do kraja Drugog svjetskog rata nosile njegovo ime (FOTO: wikipedia)

Inače. Za vrije Hitlerove vladavine više od 60 ulica i trgova u gradovima Njemačke, Poljske, Austrije, Estonije, Nizozemske, Latvije i Italije nosilo je ime Adolfa Hitlera. Prednjačili su Stuttgart i München, gdje je čak devet, odnosno osam, gradskih prostora nazvano po nacističkom diktatoru. U Berlinu je osim ovog trga postojao i Sportski centar Adolf Hitler, a nedaleko trga na kojem je još 1908. godine otvorena stanica podzemne željeznice, Hitler je imao vlastiti apartman, a u neposrednoj blizini nalazila se i zgrada Hitlerjugenda.

Lupiga.Com

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije