"POTENCIJALNI HRVATI"

Zadnji koncert sirijskog benda Khebez Dawle prije polaska u Njemačku

ritn by: A.B. | 25.09.2015.
"POTENCIJALNI HRVATI": Zadnji koncert sirijskog benda Khebez Dawle prije polaska u Njemačku
Sirijski bend Khebez Dawle upravo u vrijeme objavljivanja ovog članka kreće na put prema Njemačkoj - destinaciji kojoj su se nadali bježeći od rata i izbjegličke bijede u Libanonu. Bend je igrom slučaja "zaglavio" u Hrvatskoj 12 dana i za to vrijeme održao tri koncerta, a mi vam donosimo snimku sa onog zadnjeg - održanog u zagrebačkom Jiggy baru, na Trešnjevci. "Da smo krenuli nekoliko dana kasnije, već bismo bili u Berlinu", govori nam tekstopisac i vokal, Anas Maghrebi. No, ne žali, jer mu je bilo lijepo u Kutini i u Zagrebu, gdje su čak uspjeli prikupiti nešto novca za kupnju instrumenata, točnije, za vrijeme svirke u Močvari. Kako bi po dublinskim pravilima mogli i završiti kao "Hrvati", odnosno biti vraćeni u zemlju gdje su legitimirani, upitali smo Maghrebija bi li mu odgovaralo da bude... Hrvat. "Da! Obožavam ovu zemlju!", odgovara nam bez kolebanja.

Sirijski bend Khebez Dawle upravo u vrijeme objavljivanja ovog članka iz Zagreba, u kojemu su "zaglavili" skoro dva tjedna, kreće na put prema Njemačkoj - destinaciji kojoj su se nadali bježeći od rata i izbjegličke bijede u Libanonu. Bend je igrom slučaja u Hrvatskoj proveo 12 dana i za to vrijeme održao tri koncerta. Prva svirka odigrala se u Kutini 20. rujna u sklopu projekta "Budimo ljudi" inicijative KUFER - Kutina je fer, da bi tri dana kasnije napunili zagrebačku Močvaru. Lupiga ih je snimila na trećem i posljednjem koncertu ove slučajne hrvatske turneje, i to u trešnjevačkom Jiggy baru.

Ovaj mali glazbeni klub u Brozovoj ulici Zagrepčanima redovno priređuje live nastupe nerazvikanih, ali interesantnih bendova, a zagrebačka publika imala je sreće da je Khebez Dawle usred svog prolaza prema sjeveru imao force nastupiti još jednom, pred put.

Vokal i tekstopisac benda, 26-godišnji Anas Maghrebi zadovoljan je nenadanim boravkom u Hrvatskoj, pogotovo Zagrebom u kojemu je proveo veći dio vremena. Naime, razlog zašto nisu jednostavno prošli dalje, kao i svi ostali Sirijci za vrijeme ovog izbjegličkog vala, leži u činjenici da su anticipirali smjer kretanja egzodusa - hrvatsku su granicu prešli kod Iloka u nedjelju 13. rujna, tri dana prije nego su autobusi s izbjeglicama masovno krenuli prema Tovarniku i ostalim prijelazima na hrvatsko-srpskoj granici, bojeći se mađarske ograde, vojske i policije. 

"Tada još nitko nije bježao tim putem i policija je zatražila od nas da prođemo čitavu 'dublinsku proceduru' - od davanja otisaka prstiju, predaje putovnica... Da smo krenuli nekoliko dana kasnije, već bismo bili u Berlinu", govori nam. No, ne žali jer mu je bilo lijepo u Kutini i u Zagrebu, gdje su čak uspjeli prikupiti nešto novca za kupnju instrumenata, točnije, za vrijeme svirke u Močvari. Kako bi po dublinskim pravilima mogli i završiti kao "Hrvati", odnosno biti vraćeni u zemlju gdje su legitimirani, upitali smo Maghrebija bi li mu odgovaralo da bude... Hrvat. 

"Da! Obožavam ovu zemlju!", odgovara bez kolebanja. "Vrijeme je super i jako vam je lijepo. Volio bih vidjeti obalu - 1.200 otoka! Svakako bih se vratio nakon što se smjestimo u Njemačkoj, ne planiramo se previše zadržavati na jednom mjestu", dodaje.

Bend, koji nosi ime po sirijskom subvencioniranom "državnom kruhu", simbolu istrebljenja siromaštva, podsjetimo, već je godinama u izbjeglištvu. Sklonili su se iz Sirije ubrzo nakon što je 2012. godine ubijen njihov bubnjar, Rabia al-Ghazzi, ujedno i aktivist iz vremena Arapskog proljeća. Maghrebi nam kaže kako vjeruje da je al-Ghazzi ubijen od strane režima Bašara al-Asada, koji je odgovoran za brojne smrti civila u Siriji. 

"Po meni je režim gori i od ISIS-a, ako usporedite broj žrtava", kazao nam je Maghrebi. Kada je njihov gitarist Bashar Darwish bio regrutiran u vojsku, postalo je jasno da bend više nema budućnosti u svojoj zemlji. Darwish je dezertirao i zajedno s preostalim članovima benda pobjegao u Bejrut.

"Otišao sam još 2013. godine u Libanon. I tada je, vjeruj mi, bilo grozno, a danas je još gore", kaže frontmen Khebez Dawle

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Screenshot


Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Novi Sad

    26.04.2024.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Novi Sad

  2. UKLANJANJE OPASNOSTI: Zašto šapićima smetaju Tito i Jugoslavija

    19.04.2024.

    Srđan Puhalo

    UKLANJANJE OPASNOSTI: Zašto šapićima smetaju Tito i Jugoslavija

  3. POSLANICA LANE BOBIĆ: Otkud ovo kolektivno iščuđavanje seksualnom nasilju?

    09.04.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Otkud ovo kolektivno iščuđavanje seksualnom nasilju?

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije