NATJEČAJ ZA NAGRADU IVAN GORAN KOVAČIĆ

„Ovakva priznanja su nužno potrebna“

ritn by: Lupiga.Com | 30.11.2024.
NATJEČAJ ZA NAGRADU IVAN GORAN KOVAČIĆ: „Ovakva priznanja su nužno potrebna“
„Nasljeđe Gorana Kovačića, pjesničko, prije svega ono ikoničke 'Jame', ali i njegov društvenopolitički rad i njegovo razumijevanje borbe za slobodu, kao partizanskog borca, od presudne su važnosti za etičku i estetičku potku festivala. Međutim komemorativni dio ne stoji u središtu festivalskih aktivnosti i programa – Goranovo proljeće je velika, suvremena manifestacija usredotočena na žive pjesničke glasove svih generacija i intenzivno posvećena pjesničkoj razmjeni između hrvatske i svijeta, u svim smjerovima”, naglašavaju Goranovci s kojima razgovaramo povodom natječaja za Nagradu Ivan Goran Kovačić, koja se dodjeljuje za najbolju pjesničku zbirku objavljenu u dvogodišnjem razdoblju, pod uvjetom da je prvo izdanje tiskano u Hrvatskoj i da nije riječ o prijevodu. Prijave se podnose do 9. prosinca 2024. godine, a nagrada se sastoji od novčanog iznosa, plakete i skulpture akademskog kipara.

Zagrebačko Studentsko kulturno-umjetničko društvo Ivan Goran Kovačić objavilo je natječaj za Nagradu Ivan Goran Kovačić, koja se dodjeljuje za najbolju pjesničku zbirku objavljenu u dvogodišnjem razdoblju, pod uvjetom da je prvo izdanje tiskano u Hrvatskoj i da nije riječ o prijevodu.

Za natječaj mogu konkurirati zbirke izdane između 1. studenog 2022. i 31. listopada 2024. godine. Tri primjerka knjige potrebno je poslati na adresu SKUD Ivan Goran Kovačić, Opatovina 11, 10 000 Zagreb, s oznakom „Za Nagradu Ivan Goran Kovačić“, najkasnije do 9. prosinca 2024. godine.

Stručni žiri do 21. veljače sljedeće godine odabrat će pet finalista/ica, dok će dobitnik/ca nagrade biti proglašen/a uoči međunarodnog pjesničkog festivala Goranovo proljeće. Nagrada Ivan Goran Kovačić sastoji se od novčanog iznosa od 1.500 eura, plakete i skulpture akademskog kipara Igora Rufa. 

Nagrada je pokrenuta 2019. godine i dodjeljuje se svake druge godine, naizmjenično s Nagradom Goranov vijenac za izniman doprinos hrvatskoj poeziji. 

„Smatrali smo da nam je takva nagrada nužno potrebna, našem književnom polju, budući da nam je ozbiljno, inkluzivno, središnje priznanje za pojedinačnu knjigu, bez nekog posebnog tematskog, dobnog, formalnog ili sličnog okvira, nasušno nedostajalo. Zasad smo jako zadovoljni vidljivošću i mjestom koje je nagrada otpočetka izborila, i zahvalni ljudima koji su činili ili čine njezin žiri, a to su redom Tonko Maroević, Dorta Jagić, Miroslav Mićanović, Evelina Rudan i Krešo Bagić”, kažu iz SKUD-a u razgovoru za Lupigu.

Ovo je društvo i osnivač i organizator književne manifestacije Goranovo proljeće, a pokrenuto je davne 1948. godine u okviru Sveučilišta u Zagrebu i od samih svojih početaka okuplja mlade i studente te podržava umjetnička stremljenja u domeni glazbe, plesa, scenskog izraza i poezije. „Goranovci s Opatovine” utkani su u brojne zagrebačke urbane legende.

Inače, Goranovo proljeće najstarija je i najutjecajnija hrvatska pjesnička manifestacija, a ujedno i jedan od najstarijih pjesničkih festivala u Europi. Održava se od 1963. godine i nosi ime pjesnika i partizanskog borca Ivana Gorana Kovačića. U naravi funkcionira kao putujuća manifestacija čiji se pjesnički, glazbeni i scenski programi odvijaju u Zagrebu, Kovačićevom rodnom Lukovdolu u Gorskom kotaru te Rijeci i još nekim drugim lokacijama u zemlji.

Goranovo proljeće
Goranovo proljeće najstarija je i najutjecajnija hrvatska pjesnička manifestacija (ILUSTRACIJA: SKUD Ivan Goran Kovačić Zagreb)

Kako navode Goranovci, festival je već dugi niz desetljeća jedan od središnjih motora domaćeg pjesništva. Njegove nagrade vrednuju životno djelo i trenutnu proizvodnju, a pod šinjelom nagrade „Goran za mlade pjesnike“ i nakladnički niz „Suvremeni hrvatski pjesnici“ najpouzdaniji je inkubator najmlađeg našeg pjesništva. 

Festival je jedan od pokretača međunarodne platforme Versopolis, koja već 11 godina, pod pokroviteljstvom Europske unije, sada s više od 40 partnera u tridesetak zemalja i uz širenje na druge kontinente, predstavlja vjerojatno najvidljiviji internacionalni projekt posvećen recentnoj pjesničkoj proizvodnji, i učvršćuje mjesto Hrvatske na svjetskom pjesničkom zemljovidu. Manifestacija je također posvećena intenzivnom radu s mladima, od učenika osnovnih i srednjih škola do studenata, nizom aktivnosti usredotočenih na promicanje čitanja i pisanja, u rasponu od seminara i radionica do nagradnih natječaja za najmlađe pjesnikinje i pjesnike. 

Goranovci također najavljuju da na sljedećem, 62. Goranovom proljeću možemo, kao i uvijek, očekivati nastupe četrdesetak vrhunskih pjesnikinja i pjesnika iz Hrvatske, Europe i svijeta. Prikazivat će se pjesnički filmovi, održavat će se koncerti i muzičko-pjesničke izvedbe, te se premijerno izvoditi ili prikazivati radovi studenata zagrebačkih akademija. Zemlja u fokusu 2025. godine bit će Indija – pa je to i jedinstvena prilika da autore iz te goleme književnosti čujemo uživo. 

„Nasljeđe Gorana Kovačića, pjesničko, prije svega ono ikoničke 'Jame', ali i njegov društvenopolitički rad i njegovo razumijevanje borbe za slobodu, kao partizanskog borca, od presudne su važnosti za etičku i estetičku potku festivala. Međutim komemorativni dio ne stoji u središtu festivalskih aktivnosti i programa – Goranovo proljeće je velika, suvremena manifestacija usredotočena na žive pjesničke glasove svih generacija i intenzivno posvećena pjesničkoj razmjeni između hrvatske i svijeta, u svim smjerovima”, naglašavaju za kraj Goranovci.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: SKUD Ivan Goran Kovačić Zagreb

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

    14.12.2024.

    Predrag Finci

    OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

  2. OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

    03.12.2024.

    Boris Pavelić

    OD KARTONA NAPRAVILI SLONA: Kako su benigne božićne kuglice potresle Hrvatsku?

  3. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

    26.11.2024.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije