Stratforu se ne može vjerovati, pa tako niti njegovim informacijama o Sanaderu

01.03.2012.
Stratforu se ne može vjerovati, pa tako niti njegovim informacijama o Sanaderu
Globalna obavještajna mreža Stratfor, čije mailove je objavio WikiLeaks, u potpunosti je nevjerodostojna. Budući da se Stratforu ne može vjerovati, ne može se vjerovati niti informaciji da je Ivo Sanader s premijerske dužnosti odstupio zbog prijetnji smrću njemu i članovima njegove obitelji. Informaciju su, podsjetimo, objavili gotovo svi hrvatski mediji. Stratforova upitna vjerodostojnost tematizirana je u nizu inozemnih medija. Stratfor je, pišu, neozbiljan, a jednako je neozbiljan ispao i WikiLeaks, koji ih je shvatio ozbiljno.

 

 


Statfor donosi informacije koje donosi i Economist, samo sedam dana kasnije. Osim toga, njihove usluge nekoliko su stotina puta skuplje od Economistovih, opisuju kompaniju koja se predstavlja kao globalna obavještajna mreža u jednom od najstarijih i najuglednijih američkih mjesečnika Atlantic. Stratfor je, napominju, sačinjen od niza međunarodnih civilnih grupa koje  centrali dostavljaju informacije upitne vjerodostojnosti.

Drugim riječima, uz malo truda i vi možete biti informator Stratfora pa kompaniji dostavljati tračeve iz Hrvatske, koji mogu ili ne moraju imati podlogu u realnosti. Jedan takav trač informacija je o Ivi Sanaderu kao žrtvi ucjene zbog "nekih poslova koje je imao u Luci Ploče". Nadalje, u (dez)informaciji o Sanaderu ponavlja se priča hrvatskih teoretičara zavjere, prema kojima konce politike u zemlji vuče organizirani kriminal. Daleko od toga da organiziranog kriminala u klasičnom smislu riječi u Hrvatskoj nema, ali prije će biti da vlast u Hrvatskoj na koncima drže gospodarski lobiji. Dakako, tu se ne radi o klasičnom lutkarskom kazalištu, nego o činjenici da su pojedini gospodarski lobiji premoćni da bi ih bilo koja Vlada mogla ignorirati.

Kad je najavio objavu mailova Stratfora, WikiLeaks je ovaj materijal najavio kao nešto što će uzdrmati međunarodnu zajednicu, baš kako se to dogodilo kad su puštene diplomatske depeše SAD-a, odnosno američki materijali o ratovima u Iraku i Afganistanu. Međutim, čini se da je Wiki ovaj put "promašio ceo fudbal". Informacijama Stratfora naprosto se ne može vjerovati, budući da se u njihovim mailovima ne mogu razlučiti tračevi od pouzdanih podataka. Tako, napomenimo još jednom, i priča o Ivi Sanaderu spada u domenu neprovjerljivog trača, a tezu o ucjeni mafije već smo imali priliku čitati na "hrvatskoj mreži". Međutim, ovaj podatak nije potkovan relevantnom argumentacijom, odnosno iza njega ne stoji niti jedna jedina činjenica.    

   
Lupiga.Com

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije