NEOBIČNA MODNA REVIJA

Stanje neodrživo, revija održiva

ritn by: A.B. | 12.12.2023.
NEOBIČNA MODNA REVIJA: Stanje neodrživo, revija održiva
Prva održiva modna revija u Hrvatskoj, pod motom „Razodjenimo brzu modu” predstavila je djela mladih dizajnera, potaknula debate o održivoj proizvodnji i okupila ljubitelje kvalitetne odjeće koji su se prošlog tjedna, u organizaciji Zelene akcije našli u zagrebačkom Pogonu Jedinstvo. Osim modnih revija na kojima su se predstavili učenici Škole za modu i dizajn iz Zagreba, Humana Nova iz Čakovca i kreativni kolektiv ArtiZanat, posjetitelji su posvjedočili jedinstvenom događaju koji je, prema riječima organizatorica otvorio mnoge prostore. „Manifestacija je stvorila prostor za upoznavanje, povezivanje, učenje i inspiraciju različitih zajednica, kreatora, stilistica i aktivistkinja koje povezuje ljubav prema stilu i kreacijama te strast prema očuvanju planeta i izgradnji pravednijeg društva”, kaže Dora Sivka, potpredsjednica Zelene akcije koja je upriličila ovu nesvakidašnju reviju.

Prva održiva modna revija u Hrvatskoj, pod motom „Razodjenimo brzu modu” predstavila je djela mladih dizajnera, potaknula debate o održivoj proizvodnji i okupila ljubitelje kvalitetne odjeće koji su se prošlog tjedna, u organizaciji Zelene akcije našli u zagrebačkom Pogonu Jedinstvo.

Osim modnih revija na kojima su se predstavili učenici Škole za modu i dizajn iz Zagreba, Humana Nova iz Čakovca i kreativni kolektiv ArtiZanat, posjetitelji su posvjedočili jedinstvenom događaju koji je, prema riječima organizatorica otvorio mnoge prostore.

„Manifestacija je stvorila prostor za upoznavanje, povezivanje, učenje i inspiraciju različitih zajednica, kreatora, stilistica i aktivistkinja koje povezuje ljubav prema stilu i kreacijama te strast prema očuvanju planeta i izgradnji pravednijeg društva”, kaže Dora Sivka, potpredsjednica Zelene akcije koja je upriličila ovu nesvakidašnju reviju.

Zelena akcija
Postavljena pista (FOTO: Zelena akcija/Flickr/Matej Marjanović)

Osim što su predstavili nekoliko „zero waste” kolekcija, učenici i učenice Škole za modu i dizajn i sami su se popeli na pistu koja se u trenutku pretvorila u binu s koje su, zajedno s profesoricom Ankicom Flegar, elokventno pojasnili što je to „zero waste”. 

„Riječ je o odgovornoj proizvodnji i potrošnji te ponovnoj uporabi proizvoda i materijala. Time se smanjuje količina otpada koji završava na deponijima ili u spalionicama što potom ugrožava okoliš i ljudsko zdravlje. Ukratko, to je ono što su radile naše bake”, ispričala je učenica Škole za modu i dizajn iz Lidija Turkalj.

Međimurska zadruga Humana Nova već je poznata širom Hrvatske po tome što zapošljavaju osobe s invaliditetom i druge društveno isključene osobe koje u okviru ove socijalne zadruge svakodnevno stvaraju nove vrijednosti od odbačenog tekstlla. Na Prvoj održivoj modnoj reviji predstavili su održivu modnu praksu. 

„Važan dio aktivnosti Humana Nove jest redizajn. Do sada smo prikupili više od 3.500 tona tekstila koji smo dijelom reciklirali ili stavili ponovo u prodaju kroz second hand, dok se dio u našoj šivaoni u Čakovcu redizajnira i ponovno prodaje na našem web shopu. Riječ je o vrijednoj alternativi ishitrenoj kupnji odjeće na akciji, kao i nepromišljenom bacanju kvalitetnih starih odjevnih predmeta”, poručila je Mirela Pintarić iz Humana Nove.

Zelena akcija
Može i ovako (FOTO: Zelena akcija/Flickr/Matej Marjanović)

Nakon revijalnog dijela, posjetitelji su prisustvovali razgovoru između antropologinje s Tekstilno tehnološkog fakulteta u Zagrebu, Lee Vene i modne dizajnerice Karolin Braegger. Ova austrijska dizajnerica u svome radu preispituje komercijalnu modu, a s antropologinjom se dotakla odnosa luksuza, moći i statusa u svijetu mode i u svakodnevici. U prostoru Pogona Jedinstvo Karolin Braegger i zagrebačka umjetnica Ivana Stećuk postavile su izložbu tekstilnih instalacija dok je večer završila izborom najbolje „swap“ kreacije „swap“ partija. 

Prema podacima predstavljenim u Europskom parlamentu, čak 11 posto Europljana i 25 posto svjetske populacije zahvaćeno je nedostatkom pitke vode. Istovremeno, za proizvodnju jedne pamučne majice potrebno je 2.700 litara čiste vode. Tolikom količinom prosječna osoba zadovoljava potrebu za pićem na dvije i pol godine. Podaci pokazuju i kako je tekstilna industrija odgovorna za oko deset posto svjetske emisije ugljičnog dioksida te za petinu ukupnog zagađenja vode. Pranje odjeće rezultira trećinom sveukupne emisije mikroplastike u okoliš. Samo jedno pranje odjeće od poliestera može otpustiti oko 700.000 vlakana mikroplastike koja ulazi u hranidbeni lanac, a potom, i na naše stolove.

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Zelena akcija/Flickr/Matej Marjanović

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Velike dileme 20. veka ostaju aktuelne i u 21. veku

    17.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Velike dileme 20. veka ostaju aktuelne i u 21. veku

  2. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

    13.01.2025.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

  3. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

    06.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije