HERETIC
Kino
REDATELJ: SCOTT BECK, BRYAN WOODS

Hugh Grant, vjera, ateizam i horor u jednom filmu

ocjena: Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena | godina: 2024. | trajanje: 111 minuta
uloge: Hugh Grant, Sophie Thatcher, Chloe East
žanr: psihološko-filozofski horor-triler
scenario: Scott Beck, Bryan Woods
redatelj: Scott Beck, Bryan Woods
ritn by: Marko Stojiljković | 22.11.2024.
HERETIC: Hugh Grant, vjera, ateizam i horor u jednom filmu
HERETIC: Hugh Grant, vjera, ateizam i horor u jednom filmu
Koja je suština vjere u boga (kojeg god), sistem bogova ili neku već „zemaljskiju” višu silu? Zapravo, kontrola, na primjer, narativa ili ponašanja, jer svaka vjera od najegzotičnijeg kulta do najpopularnije svjetske organizirane religije, to ima za cilj. Shodno tome, je li strašnije vjerovati u zlog, nemilosrdnog boga koji vas kontrolira, u neko kreirano političko tijelo sklono kažnjavanju nepoćudnih ili ne vjerovati ni u što, biti sasvim sam na vjetrometini svjestan toga da je sve prolazno i uglavnom bez posljedica? Upravo ova navedena pitanja vjerovanja, vjerskih sistema, ali i pitanja izbora, iteracija, sjećanja i atribucija - glavno su pogonsko gorivo novog filma Scotta Becka i Bryana Woodsa (dvojca najpoznatijeg po scenariju za globalni horor-hit „A Quiet Place“) pod nazivom "Heretic", nastao u produkciji vodeće neovisne kuće A24 izrazito sklone hibridiranju autorskog i žanrovskog pristupa.

„Heretic“ bi s pravim marketingom mogao dostići uspjehe u sezoni nagrada, ali to vjerojatno neće biti slučaj, budući da kompanija ima neke druge favorite. U međuvremenu, film je došao u kino-dvorane na pojedinim područjima (koje nisu u našoj regiji), te u noćne programe filmskih festivala kao što je to „Black Nights“ u Tallinnu gdje smo ga mi pogledali.

Radnja je vrlo jednostavna: imamo dvije mormonske misionarke, sestru Barnes (Thatcher) i sestru Paxton (East), tinejdžerice ili tek za nijansu starije djevojke na zadatku „kućnih posjeta”, odnosno „lupanja na vrata” potencijalnim konvertitima, odnosno ljudima koji su za njihovo učenje pokazali ikakav interes. Suočene s podrugivanjem ne-mormonske okolice, sa strogim pravilima ponašanja usmjerenim na vlastitu sigurnost, s promjenama odluka uslijed predomišljanja, kao i s lošim vremenskim uvjetima, one su sretne kada im konačno jedan čovjek otvori vrata svoje kuće na rubu šume u planinskom gradiću, te ih pozove unutra na malo razgovora, objašnjavajući da njegova supruga (jer žena mora biti prisutna u sobi dok misionarke razgovaraju s muškarcem) upravo peče pitu od borovnica.

Gospodin Reed (Grant) predstavlja se kao čovjek radoznao oko vjerskih i religijskih pitanja, ali bez odabrane konfesije jer traži onu najbolju, najistinitiju ili makar onu koja njemu osobno najbolje odgovara. To će djevojkama poslužiti kao provokacija da ga pokušaju nagovoriti na konverziju u mormonsku vjeru, na što će on odgovarati pristojnim verbalnim „sparingom” s njima, naoružan smiješkom. Kada djevojke posumnjaju da od konverzije vjerojatno neće biti ništa, kao i da je prisustvo žene u kući samo varka, one će poželjeti da odu odatle uz učtiv izgovor. Međutim, iako ih gospodin Reed ne drži, on ipak nema namjeru da ih pusti bez još malo sparinga i teških zadataka ...

Scenarij koji su Beck i Woods napisali izuzetan je na svakom nivou, od postavke likova, pa do dijaloga, zbog čega se u „Hereticu“ većim dijelom može uživati u inteligentnim dijalozima između inteligentnih ljudi, što je danas na filmu prava rijetkost. A i Barnes i Paxton su inteligentne, iako možda pomalo neuke za standarde nekih starijih generacija, zbog čega će Voltairov citat pripisati Spider-Manu, dok Reed posjeduje enciklopedijsko znanje i iznimnu vještinu debatiranja, pa čak i metode da svoju zloću koju očekujemo (jer tako to pravila žanrovskog filma nalažu) drži ispod površine uglađenog i pristojnog intelektualca. Pritom nas autori obasipaju idejama o kojima vrijedi razmisliti, izbjegavajući biranje strane i agitaciju, bilo za tabor vjernika, bilo za tabor ateista.

Intrigantni dijalozi počinju još u prvom činu koji kulminira otkrićima u dnevnoj sobi kuće, gdje se potraga za „pravom” vjerom izjednačava s izborom omiljenog fast-fooda. To će u drugom činu dovesti do priče o iteraciji u kojoj su tri abrahamske vjere i njihov međusobni odnos objašnjeni kroz priču o društvenim igrama (Monopoly je nastao od igre zvane Landlor koju njegova autorica nije uspjela monetizirati u pravo vrijeme) i o tri pjesme koje su zapravo spoj iste melodije i ritma – „The Air I Breathe“ od The Hollies, „Creep“ sastava Radiohead i „Get Free“ Lane Del Rey. Nadmudrivanje se i dalje nastavlja, samo su ulozi sve veći.

Glumački, sve je na mjestu. Grant ovdje koji prolazi kroz svoju renesansu i bježi u drugu krajnost od tipa uloge „svaka bi ga majka htjela za zeta” (što su role koje su ga proslavile), ali ipak zadržavajući onu dozu finoće baš od tog tipa, pa ju okrećući na nešto mračno. Dvije mlađe kolegice, Sophie Thatcher i Chloe East nisu nimalo pasivne ovdje već nose gotovo jednaki teret kao i Grant, ali uz zadatak da između njihovih tipova inteligencije mora postojati razlika, što autorski dvojac sugerira još u uvodnoj sceni kada njih dvije raspravljaju o vjerskim uglovima gledanja na seks. Pomoglo je dosta i to što su njih dvije doista i odrasle u okvirima mormonske vjere koju su kasnije napustile, pa su i njihovi teološki uvidi dobro došli autorima za pisanje scenarija.

„Heretic“ ne zaostaje ni na tehničkom, odnosno audio-vizualnom planu. Tu prije svega treba istaknuti vrlo precizan dizajn glavne lokacije kuće koja mora sugerirati nešto jezivo kroz tople boje nekih prošlih vremena. Nadalje, tu je i savršeno odmjereni rad kamere Chung Chung-hoona, direktora fotografije koji je surađivao s Park Chan-wookom i Edgarom Wrightom, dvojicom vizualnih majstora žanrovskog filma, te montažu Justina Lija koja zajedno s glazbom Chrisa Bacona dozira i diktira tenziju.

I tu dolazimo do problema trećeg čina, odnosno obaveze raspletanja i ispunjavanja žanrovskih očekivanja dodatno pojačanih ambicijama autorskog dvojca prema visceralnom efektu. Istini za volju, ne podbacuju Beck i Woods ni tu, bez obzira što im scenarij na tom mjestu mora ostati bez najbritkije oštrice, jer se mogu osloniti na svoju vrlo efektnu režiju. Odnosno, ne podbacuju previše, ali je iskusnom gledatelju jasno da oni tu film moraju završiti nekako, pritom poštujući „popis” oprobanih žanrovskih trikova. Još iskusniji može pretpostaviti i kako se sve završava. Ali prije toga dobiti toliko napet i stimulativan film oslanjajući se gotovo isključivo na dijalog – e, to je već poduhvat!

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Heretic

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije