ZABORAVITE KIČ PROJEKT „SKOPJE 2014“

Krenuo je novi kulturni val

ritn by: Lupiga.Com | 02.10.2017.
ZABORAVITE KIČ PROJEKT „SKOPJE 2014“: Krenuo je novi kulturni val
kulturni val. Najavio ga je mural pijetla i lisice, kojeg je na fasadi stambene zgrade u samom središtu Skopja, na 160 kvadratnih metara, napravio francuski umjetnik Veks van Hillik. Do kraja godine na skopskim fasadama osvanut će još desetak sličnih umjetničkih djela, a crtat će ih umjetnici iz Europe, Azije, Sjeverne i Južne Amerike. Cijeli projekt ideja je Makedonskog kulturnog centra MKC, a financira ga Grad Skopje s iznosom od 20.000 eura. Na popisu umjetnika nema nijednog crtača iz Makedonije, navodi Vidi Vaka, zbog čega su domaći grafiteri revoltirani. „Mislim da je trebalo da bar neki procent budu naši crtači. Da na neki način i mi pokažemo što znamo. Ipak je Skopje naš grad i najviše ga volimo, realno“, kaže u video lokalni grafiter Draš. Grafiterski pokret je slobodarski pokret, napominje Vidi Vaka, ali država crtače kažnjava ukoliko crtaju bez dozvole.

Nakon grandioznog kič projekta „Skopje 2014“, u glavnom makedonskom gradu započeo je jedan sasvim drugačiji kulturni val. Najavio ga je mural pijetla i lisice, kojeg je na fasadi stambene zgrade u samom središtu Skopja, na 160 kvadratnih metara, napravio francuski umjetnik Veks van Hillik.

Do kraja godine na skopskim fasadama osvanut će još desetak sličnih umjetničkih djela, a crtat će ih umjetnici iz Europe, Azije, Sjeverne i Južne Amerike. Cijeli projekt ideja je Makedonskog kulturnog centra MKC, a financira ga Grad Skopje s iznosom od 20.000 eura.

Na popisu umjetnika nema nijednog crtača iz Makedonije, navodi Vidi Vaka, zbog čega su domaći grafiteri revoltirani.

„Mislim da je trebalo da bar neki procent budu naši crtači. Da na neki način i mi pokažemo što znamo. Ipak je Skopje naš grad i najviše ga volimo, realno“, kaže u video lokalni grafiter Draš.

Grafiterski pokret je slobodarski pokret, napominje Vidi Vaka, ali država crtače kažnjava ukoliko crtaju bez dozvole.

„Kod nas postoji zakon, 50 eura je novčana kazna, oduzimaju ti sprejeve. Zašto da se zamaraš s time kada postoji opcija da se crta na legalan način i da ti se isplati. Ovako, oduzet će ti sprejeve i, plus, platit ćeš kaznu jer si to napravio. Mislim da nije fer“, komentira Draš.

 Lupiga.Com

Naslovna fotografija: screenshot/VidiVaka

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

 1. GORI NAM POD NOGAMA: Ne šuti i talasaj!

  30.11.2020.

  Lana Bobić

  GORI NAM POD NOGAMA: Ne šuti i talasaj!

 2. SUKOB DVA BARBARIZMA: Zar je moguće da je čovjek 21. stoljeća toliko žedan krvi?

  25.11.2020.

  Marko Tomaš

  SUKOB DVA BARBARIZMA: Zar je moguće da je čovjek 21. stoljeća toliko žedan krvi?

 3. DRUGE OČI TATJANE GROMAČE: Duhovna močvara

  09.11.2020.

  Tatjana Gromača

  DRUGE OČI TATJANE GROMAČE: Duhovna močvara

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

 1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
 2. Yugo - urbana legenda
 3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
 4. Japanske čestitke i razglednice
 5. Russellov čajnik

Recepti

 1. Domaći sok od bazge
 2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
 3. Drugačija svinjska jetrica
 4. Bosanska pogača
 5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije