Voda nije vino, ministre Čobankoviću
Eto, Svjetski dan voda, mi neupućeni, prenosimo priopćenje koje smo dobili ima već neko vrijeme, ali nismo marili za njega, baš kao ni vi za vodu …
Osijek, 21. ožujka, 2004.
PRIOPĆENJE ZA MEDIJE
SVJETSKI DAN VODA - VODA NIJE VINO, MINISTRE ČOBANKOVIĆU
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Petar Čobanković na konferenciji za novinare, održanoj u Hrvatskim vodama, u povodom obilježavanja Svjetskog dana voda - 22. ožujka, poručio građanima Hrvatske, zaštitarima okoliša i ekološkim entuzijastima na koji način će Hrvatska zaštititi i brinuti se o svojem vodenom bogatstvu. Rekao je: "Posao prodaje vode jedan je od poslova budućnosti i velika šansa za Hrvatsku", te u daljem lamentiranju naglasio "također, otvorena je i mogućnost za izvoz vode iz Hrvatske u Izrael".
Povodom obilježavanja Svjetskog dana voda javno pitamo ministra Čobankovića i ostale ministre i institucije u čijoj su nadležnosti očuvanje i zaštita voda da naša voda, znadete li:
- da je vodom prekriveno više od 70 % Zemljine površine. 97.5 % vode je slano, a od preostalih 2.5 % vode, 70 % smrznuto, a tek oko 0.26% ukupne vode na Zemlji pitka voda.
- da dvije trećine čovječanstva muči nedostatak pitke vode, 1.2 milijarde ljudi, odnosno 20 % svjetske populacije, nema siguran pristup do pitke vode, a 2.4 milijarde nema osigurane osnovne sanitarne uvjete
- da je svijet suočen sa najvećom dosad zabilježenom krizom opskrbe vodom
- da je Opća skupština UN je svojom rezolucijom A/RES/47/193 odlučila da se 22. ožujak svake godine obilježi kao Svjetski dan voda s posebnim naglaskom na probleme vezane za vodu i vodne resurse.
- da svijet ubrzano ostaje bez pitke vode zbog onečišćavanja prirodnih resursa.
- da Hrvatska ima vjerojatno najveće izvore pitke vode u Europi, vjerojatno i šire te je po bogatstvu i dostupnosti vodenih izvora peta zemlja u Europi i 42. u svijetu
- da u kontinentalnom dijelu koji pripada slivu Crnoga mora, Hrvatska ima ukupno 35.133 km2, od čega je sliv rijeke Save 25,770 km2, a slivovi Drave i Dunava 9,363 km2 a sliv Jadranskoga mora 21.405 km2
- da 60 % vodenog bogatstva Hrvatske nastaju unutar naših granica.
- da obnovljivi izvori vode iznose oko 45 milijardi prostornih metara godišnje ili 9500 prostornih metara po stanovniku.
- da je ukupna potrošnja vode za piće u Hrvatskoj je u stalnom porastu, te da svaki građanin Hrvatske popije prosječno 65 litara mineralne i izvorske vode godišnje
- da se od ukupne godišnje potrošnje vode u Hrvatskoj, oko 45 % se troši u vodoopskrbi, od čega se gubi gotovo polovica.
- da je najveći problem očuvanja slatke vode u Hrvatskoj nerazvijena i stara mreža odvodnje te nedovoljno pročišćivala za vodu.
- da je sliv rijeka Save, Drave i Dunava najzagađeniji, da su vode su postale velika smetlišta jer se svakog dana u rijeke, jezera i vodene tokove bacaju stotine tona otpada i opasnih kemijskih tvari
- da 85% otpadnih voda iz naših gradova utječe u rijeke i more neobrađeno, odnosno nepročišćeno.
- da se u Hrvatskoj pročišćava manje od jedne četvrtine ukupne količine otpadnih voda,
- da se najveći dio raspoložive vode, oko 70%, koristi se u poljoprivredi za navodnjavanje i proizvodnju hrane.
- da se pročišćene otpadne vode mogu koristiti za sustav navodnjavanja
- da se otpadne vode grada Osijeka, te gravitirajućih naselja i industrija, upuštaju se u rijeku Dravu nepročišćene, a prehrambeni i kemijski industrijski pogoni u Osijeku dodatno iskorištavaju i zagađuju rijeku Dravu.
A je li Vam ministre Čobankoviću ali i Hrvatskim vodama poznato da je voda sigurnosni faktor opstanka ekosustava, činitelj nacionalne i gospodarske sigurnost, socijalne i zdravstvene sigurnosti građana i nacije? Povodom Svjetskog dana voda poručujemo ministru Čobankoviću i ostalim ministrima i institucijama u čijoj su nadležnosti očuvanje i zaštita voda da naša voda, da izjavama poput "prodat ćemo vodu" uvode stanovništvo u siromaštvo jer ćemo morati kupovati vlastitu vodu od trgovačkih vodnih korporacija poput Vivendi, Générale des Eaux i Suez Lyonnaise des Eaux, Bechtela, Monsanta, Life Sciencesa i ostalih, ali i u ući u opasnosti svjetskih sukoba oko vodenih resursa.
Umjesto trgovanja vodom, zahtijevamo od hrvatske vlade usmjeravanje financijskih sredstava u izgradnju pročišćivala, filtara, kanalizacijskih sustava u ruralnim područjima, meliorizacijskih sustava na bazi pročišćenih voda kroz biljne pročišćivače i zakonske mjere za sankcioniranje zagađivača.
Srdačno vaši,
Osječki zeleni