REPRESIJA ZA DOBRO JUTRO

Kako Hrvatska tretira one koji misle drugačije

ritn by: Lupiga.Com | 15.04.2025.
REPRESIJA ZA DOBRO JUTRO: Kako Hrvatska tretira one koji misle drugačije
Kada se drznete javno iznijeti svoj politički stav koji se kosi s hrvatskom vanjskom politikom i suprotan je od generalnog stava Europske unije, lako se može dogoditi da završite iza rešetaka. Prvo će vas demokratski, poput kakve terorističke opasnosti, ugurati u „marice“, a potom vas iskrcati u kavez policijske stanice i pustiti vas da prenoćite. Ne biste li naučili lekciju, da se više nikada ne usudite javno iznositi „nepopularne“ političke stavove. Upravo to se dogodilo aktivistkinjama koje su u ponedjeljak ujutro prosvjedovale pred zgradom Ministarstva vanjskih i europskih poslova u Zagrebu. Njih sedamnaest tamo je stiglo želeći upozoriti da u pojasu Gaze izraelske vojne snage u prosjeku svakoga dana ubiju 148 ljudi, velikom većinom civila, vrlo često žene i djecu, a da to uopće ne brine Republiku Hrvatsku niti su njene vlasti spremne iskazati ni najmanju sućut sa žrtvama.

Kada se drznete javno iznijeti svoj politički stav koji se kosi s hrvatskom vanjskom politikom i suprotan je od generalnog stava Europske unije, lako se može dogoditi da završite iza rešetaka. Prvo će vas demokratski, poput kakve terorističke opasnosti, ugurati u „marice“, a potom vas iskrcati u kavez policijske stanice i pustiti vas da prenoćite. Ne biste li naučili lekciju, da se više nikada ne usudite javno iznositi „nepopularne“ političke stavove

Upravo to se dogodilo aktivistkinjama koje su u ponedjeljak ujutro prosvjedovale pred zgradom Ministarstva vanjskih i europskih poslova u Zagrebu. Njih sedamnaest tamo je stiglo želeći upozoriti da u pojasu Gaze izraelske vojne snage u prosjeku svakoga dana ubiju 148 ljudi, velikom većinom civila, vrlo često žene i djecu, a da to uopće ne brine Republiku Hrvatsku niti su njene vlasti spremne iskazati ni najmanju sućut sa žrtvama.

Prije dvije godine Hrvatska je glasala protiv rezolucije kojom se tražilo uspostavljanje humanitarnog primirja, poštivanje međunarodnog humanitarnog prava i dostavu pomoći u Gazu. Godinu kasnije bila je suzdržana kada se odlučivalo o punopravnom članstvu Palestine u UN-u, a početkom ožujka ove godine ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman posjetio je Izrael i pružio podršku Hrvatske pravu Izraela na sigurnost i samoobranu. Tako to i priliči kada ubijaju oni koji su vam poželjni ekonomski partneri, pod opravdanjem samoobrane u kojoj je od 7. listopada 2023. godine ubijeno preko 50.000 ljudi. Ne birajući, djeca, žene, starci – svejedno. Samoobrana koja razara škole, bolnice, sveučilišta, koja ubija novinare, humanitarne i zdravstvene djelatnike, napada i onemogućava konvoje humanitarne pomoći, izgladnjuje stanovništvo i sravnjuje sa zemljom sve na što bi se moglo vratiti 85 posto raseljenog stanovništva Gaze. 

Međunarodni kazneni sud raspisao je tjeralicu za premijerom Izraela Benjaminom Netanyahuom zbog ratnih zločina izgladnjivanja kao metode ratovanja i namjernog usmjeravanja napada protiv civilnog stanovništva, zločine protiv čovječnosti ubojstva, progona i drugih nečovječnih djela, dok je vlada Južnoafričke Republike pokrenula postupak protiv Izraela pred Međunarodnim sudom pravde zbog kršenja Konvencije o genocidu. UN, Amnesty International, Humans Rights Watch najpoznatije su među mnogim organizacijama koje tvrde da država Izrael vrši genocid nad palestinskim narodom. A Hrvatska se ne bi štela mešati, osim što će, kad već mora, pružiti podršku Izraelu. 

Aktivistkinje su Vladi RH i Ministarstvu vanjskih poslova slale dopise, radile akcije, jasno izražavale stav da se ne slažu sa službenom hrvatskom politikom prema Palestini i Izraelu. Ministar Grlić Radman ih uporno ne čuje, pa su se odlučile na nenasilnu akciju građanskog neposluha te u ponedjeljak ujutro došle na Zrinjevac, pred zgradu ministarstva i sjele na ulaz, kao čin protesta kontinuiranoj podršci Vlade RH Izraelu, uz poruke „ruke su vam krvave“ i zahtjev da se prekinu diplomatski odnosi s Izraelom. Nešto iza deset sati policija ih upozorava da se udalje od ulaza, a kada to odbijaju učiniti, interventna policija ih ne izmješta, nego ih nosi u „marice“. Osam ih je odvedeno na Općinski prekršajni sud u Zagrebu te su nakon zakazivanja daljnjih radnji u prekršajnom postupku puštene, dok ih je devet prenoćilo jer ih „nisu stigli obraditi“ isti dan, pa su odvedene na sud tek jutros. 

Prosvjed
Građanski neposluh pred Ministarstvom vanjskih poslova (FOTO: Instagram)

Dakle, prenoćile u policiji. Kako kažu, bez vode i hrane, u malom kavezu kojem nedostaje zraka. Zato što su sjele na ulaz Ministarstva vanjskih poslova. Kao da su opasne kriminalke, država je na njima odlučila vježbati represiju i jasno upozoriti kako će postupati s onima koji je zažuljaju. Pokazalo se tako da sudjelovanje na mirnom prosvjedu u ovoj zemlji očito može biti povod za oduzimanje slobode. Ovisno za što se prosvjedujući zalažete. U društvu koje sebe želi nazivati demokratskim neprihvatljivo je da policija uhićuje građane zbog ovakvog vida mirnog građanskog neposluha i javno izgovorene riječi. Čak i onda kada je ona nepopularna ili kontroverzna – temeljno je ljudsko pravo. Zastrašivanje građana koji se žele politički angažirati vodi ka gušenju političkog neslaganja te stvaranju pasivnog i manje angažiranog društva.

Institucije Republike Hrvatske inače izrazito cijene građansko pravo na slobodu mirnog okupljanja, dopuštaju ga čak i onima koji svesrdno mole za „vrijednosti“ koje su protivne ustavnopravnom poretku RH. Takvi ih ne žuljaju. Institucije Republike Hrvatske inače nemaju običaj pritvarati baš svakog kriminalca. Proslavljeni dužnosnici u korupcijskim aferama, bogataši koji svojim bijesnim vozilima ubijaju običan puk, obiteljski nasilnici, svi oni uzdignute glave šetaju među nama. Takvi ih ne žuljaju. Uostalom, „kud bismo došli da se pritvaraju svi obiteljski nasilnici“, kako je svojevremeno rekla jedna općinska državna odvjetnica. Zato ih žulja šačica aktivistkinja koja je odlučila da im neće dopustiti ignorirati činjenicu da daju podršku onima koji ubijaju sve što im je na putu i sve što im nije na putu.

Zbilja, kud bismo došli da ne vježbamo represivni alat za ograničavanje slobode govora i okupljanja na onima koji kritiziraju nasilje i ubijanje, te kada bismo zatvarali kriminalce i nasilnike?

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Instagram

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. IMA NADE: Kad riješimo sav ovaj svjetski nered, biće i seksa

    31.03.2025.

    Srđan Puhalo

    IMA NADE: Kad riješimo sav ovaj svjetski nered, biće i seksa

  2. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Generacija koja nije prošla kroz traume devedesetih

    20.03.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Generacija koja nije prošla kroz traume devedesetih

  3. PISMO BUDUĆEM KOLEGI IZ NGO SEKTORA: Dragi Mile, dobro nam došao

    27.02.2025.

    Srđan Puhalo

    PISMO BUDUĆEM KOLEGI IZ NGO SEKTORA: Dragi Mile, dobro nam došao

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije