DA SE NE PONOVI

Osmislite spomenik Izbrisanima, žrtvama administrativnog etničkog čišćenja u Sloveniji

25.02.2013.
DA SE NE PONOVI: Osmislite spomenik 'Izbrisanima', žrtvama administrativnog etničkog čišćenja u Sloveniji
Prije ravno 21 godinu Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Slovenije, u tajnosti je i s velikom lakoćom iz registra stalnog prebivališta izbrisala 25.671 osoba. Mnogi su pohapšeni i sprovedeni u centre za izgon, a njihov je grijeh taj što su bili porijeklom iz drugih republika bivše Jugoslavije. Danas ih poznajemo kao „Izbrisane“. Dvije decenije kasnije Prešernovo gledališče Kranj, kako se „Izbrisani“ ne bi zaboravili ni ponovili, raspisuje natječaj za idejno rješenje spomenika žrtvama „izbrisa u Sloveniji“

Život 25.671 osoba koji su živjeli u Sloveniji nakon 26. veljače 1992. godine pretvorio se u pravi pakao. Na taj dan su ih slovenske vlasti u tajnosti jednostavno izbrisale. Ljudi su najednom ostali bez igdje ičega. Radnici bez posla, umirovljenici bez mirovina, studenti bez obrazovanja, a svi zajedno bez zdravstvene zaštite. Za razliku od metoda u Bosni i Hercegovini, Srbiji i Hrvatskoj, Slovenija se odlučila za model administrativnog etničkog čišćenja. Pokrenut je niz tužbi, a nedavno je Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu presudio u korist Izbrisanih i Sloveniji dao rok od godinu dana da obešteti sve žrtve. Iznos koji bi Slovenija mogla platiti za ksenofobično čišćenje svoje države od „neslovenaca“ mogao bi se popeti i do pola milijuna eura.


(ILUSTRACIJA: izbrisani.org)

Prešernovo gledališče Kranj nedavno je raspisalo natječaj za idejno rješenje spomenika žrtvama „izbrisa u Sloveniji“. Pobjedničko rješenje će se upotrijebiti kao scenografski element u kazališnoj predstavi simbolično nazvanoj „25.671“, a nakon toga će biti poslano kao prijedlog slovenskoj vladi, koja već dva desetljeća ignorira problem Izbrisanih, usprkos dvjema presudama slovenskog Ustavnog suda. Osim Vladi prijedlog će se poslati i najvećim slovenskim gradovima i općinama, u nadi da će se korijeni ove ideja negdje primit.


(ILUSTRACIJA: Prešernovo gledališče Kranj)

„Radi se o pokušaju da se izbrisani i njihova sudbina ne zaborave, ali i kao podsjetnik da se sustavno kršenje ljudskih prava od strane države ne bi ponovilo“, objašnjavaju iz Prešernovog gledališča u Kranju zašto su se odlučili na ovu akciju.


(FOTO: izbrisani.blogspot.com)

Inače, zanimljivi i hvale vrijedan projekt kranjskog kazališta režira Oliver Frljić, koji će se vjerojatno naći na udaru kritike dijela Slovenije, baš kao što se našao na udaru većine hrvatske i srbijanske javnosti kada je u Hrvatskoj i Srbiji u kazalištima obrađivao „bolne teme“. Premijera predstave trebala bi se dogoditi 21. ožujka, a natječaj za idejno rješenje spomenika žrtvama traje do 4. ožujka. Ukoliko imate ideju možete je poslati na adresu Prešernovo gledališče Kranj, Glavni trg 6, 4000 Kranj (s naznakom: Spomenik izbrisanima) ili na email: pgk@pgk.si.

Lupiga.Com

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Bojim se da su rane toliko duboke da ni izbori više ne pomažu

    23.06.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Bojim se da su rane toliko duboke da ni izbori više ne pomažu

  2. ZAPEČAĆENI BROJ: Gdje prestaje sjećanje, a počinje tišina

    21.06.2025.

    Srđan Puhalo

    ZAPEČAĆENI BROJ: Gdje prestaje sjećanje, a počinje tišina

  3. POSLANICA LANE BOBIĆ: Prosvjedujmo za Palestinu!

    13.06.2025.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Prosvjedujmo za Palestinu!

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije