PROSLAVA
Kino
REDATELJ: BRUNO ANKOVIĆ

Od sablasnog Ante Pavelića do smrti u planini

ocjena: Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena Zvjezdica_vatrena | godina: 2024. | trajanje: 86 minuta
uloge: Bernard Tomić, Krešimir Mikić, Klara Fiolić, Lars Štern, Jan Doležal, Nedim Nezirović, Tanja Smoje, David Tasić Daf, Izudin Bajrović
žanr: drama upozorenja
scenario: Jelena Paljan prema romanu Damira Karakaša
redatelj: Bruno Anković
ritn by: Zdenko Duka | 07.11.2024.
PROSLAVA: Od sablasnog Ante Pavelića do smrti u planini
PROSLAVA: Od sablasnog Ante Pavelića do smrti u planini
Ovoga tjedna otvoren je Zagreb Film Festival. od bebe u kolicima ova je manifestacija odrasla do svog dvadeset i drugog izdanja, a priliku da ga otvori dobio je film „Proslava“ redatelja Brune Ankovića. Radi se o njegovom debitantskom dugometražnom igranom filmu, koji je napravljen prema istoimenom romanu Damira Karakaša. Film je ovog ljeta dobio četiri Velike Arene na Pulskom filmskom festivalu - u kategorijama za najbolji film, Aleksandru Pavloviću za kameru, Bernadu Tomiću za najbolju glavnu mušku ulogu i Jeleni Paljan za scenarij. Za mnoge koji su čitali roman „Proslava“ bilo je prilično teško očekivati vrlo uspješan film prema romanu koji nema izrazito dinamičnu radnju, nego je asocijativan i kontemplativan. Roman koji pripovijeda o dječaku, pa momku Miji i njegovoj obitelji, o bijedi u kojoj žive u zabačenom ličkom selu, u svakodnevnoj muci za goli opstanak. Sve do „proslave“.

Dakle, za čitatelje „Proslave“ vrijedi odmah reći kako su autori filma uspjeli ekranizirati glavne motive radnje, pokazati emocije, ali i razmišljanja koja je Karakaš istaknuo u svom romanu. Za takav uspjeh posebno je zaslužna scenaristica koja je prilično vjerno slijedila glavne motive knjige gotovo do kraja, dok su, u sceni koja sadrži i arhivske snimke poglavnika NDH Ante Pavelića i ustaša u jednoj od mnogobrojnih „proslava“ po hrvatskim selima 1941. godine s te dvije-tri u romanu napisane rečenice o NDH, scenaristica Paljan i redatelj Anković dali jasan pečat filmu. 

PROSLAVA: Roman Damira Karakaša odašilje jezu šumskih ponora

INTERVJU – DAMIR KARAKAŠ: Mislio sam da je Pavelić zapravo Che Guevara

Među Pavelićevim vojnicima bilo je mnogo onih koji su tražili put iz bijede i brzo se radikalizirali u situaciji u kojoj „konačno imamo svoju državu“. Glavni junak Mijo i nije previše upućen u sve to, ali se njegov prijatelj, a i budući šogor, Rude u gradu dobro verzirao i već je povezan, zaslužio je čak i krasne vojničke čizme. Miju će podučiti da je „komunizam kad brat jebe sestru“.

Anković i Paljan ispripovijedali su priču kroz prisjećanja, asocijacije na najvažnije događaje Mijinog života iz 1926., 1933. i 1941. godine, dok se taj bivši ustaša u jesen 1945. godine krije u šumi nadomak svoje kuće. Pobjednici ga svakodnevno traže, dok mu supruga Drenka kriomice donosi hranu. 

Ne znamo je li na koncu preživio, je li se predao komunističkim vlastima, ne znamo što je sve radio u četiri godine kao Pavelićev ustaša. Za ovu priču bilo bi to suvišno. On govori da je nevin. Drenki nagovještava da će se predati „za dva-tri miseca, a ne sad kad je krv još vruća“ i uvjerava je da se „ne može drugačije završiti nego dobro“.

Film je vrlo impresivno prikazao četvrto poglavlje romana koje je Karakaš naslovio s „Otac“, u kojem pripovijeda kako njegov otac na ramenima nosi svog oca koji je bio na samrti. Nosi ga na planinu da ga tamo ostavi da umre. Mali Mijo ih potajice slijedi, dok ga otac ne otkrije, a onda i Mijo pomaže ocu. 

To je bio običaj ponegdje u Lici, potvrdio je to i sam Karakaš na otvaranju Zagreb Film Festivala. Ipak nije to bilo tako samo u Lici, negdje su iznemogle starce bacali s planine, na Islandu ih pogurnuli s ledenjakom. To je ta „obnova“ života u najprimitivnijem obliku. No, s obzirom kako se anonimno, u neizdrživim bolovima i s cjevčicama umire danas mjesecima, pa i godinama - možda taj običaj i nije nerazumljiv. 

Ni u Ankovićevom filmu niti u Karakaševoj knjizi ne spominju se ni s riječju ni ustaše ni partizani. Utoliko su i knjiga i film univerzalni. Odlično je to primijetio Anković na premijeri filma na Zagreb Film Festivalu. Pogotovo su na cijelom Balkanu lako razumljive ovakve priče gdje su žrtve ujedno i počinitelji zločina (iako ovdje to ne znamo, možemo tek pretpostavljati). 

Inače, „Proslava“ se u okviru ZFF-a može pogledati i u nedjelju u 20 sati u zagrebačkom Cinestaru Branimir, a od 14. studenog film kreće u redovnu kino distribuciju. 

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Proslava

Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

    07.11.2024.

    Srđan Puhalo

    NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

  2. NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

    03.11.2024.

    Brano Mandić

    NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

  3. BURE BARUTA: Bujica

    18.10.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Bujica

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije