Amarov zločin (El Crimen Del Padre Amaro)
Meksiko svakako nije ćudoredna zajednica kakvom se predstavlja. "Amarov zločin" ("El Crimen Del Padre Amaro") je film o jednoj maloj meksičkoj zajednici u kojoj postariji svećenik Benito posluje s trgovcima drogom i održava dugogodišnju seksualnu vezu s lokalnom trgovkinjom. Kada na scenu stupi svećenik junior, onaj naslovni Amaro, glavom i bradom najeksponiraniji meksički glumac svih vremena - prava holivudska zvijezda - talentirani Gael Garcia Bernal, mislimo sve će se promijeniti.
On je milo dijete, poslušan i ambiciozan. No, milo dijete my ass (bez pardona). On će vođen politikom "gledaj i uči", zagristi kolač napravljen od tjelesne strasti s lijepom i pobožnom 16-godišnjakinjom Amelijom, čija je majka, uzgred budi rečeno, imala vezu s ocem Benitom. Kada ista ta mala Amelija zatrudni, hladno će je natjerati na bože ga sačuvaj pobačaj ... Amaro, Amaro ... ccccc ... Mala zajednica često puta na filmu poprimi dojam demonskog - pokvareni kler, pohotni puk, a onaj jedini ispravni, u ovom slučaju svećenik Natalio, biva autovan (čitaj ekskomuniciran). Još jednom ccccc.
No, pitanje je da li je ovaj film nastavio paradu superdobrih meksičkih ostvarenja u posljednje vrijeme (čitaj novi milenij) kao što su primjerice najeksponiraniji "Pasja ljubav", "I tvoju mamu također"). "Amarov zločin" najgledaniji je meksički film uopće, a bio je i njihov kandidat za Oscara. Režirao ga je na osnovu književnog predloška iz 19. stoljeća stanoviti Carlos Carrera - no nije ni po čemu baš poseban, niti otrovan, osim ako se zna da je upravo Meksiko jedna od najkatoličkijih zemalja svijeta, što, by the way, znamo iz zaštitnog znaka svih onih sapunica koje smo s bakom gledali (dijete na putu u zli svijet progovara: blagoslovi me majko, tetko ili strino ... pa stanovita pljucne u prste i napravi križ spram djeteta, spominje silne djevice, anđele, nek' je čuvaju ...).
Stoga je napad na kler u takvoj jednoj zemlji, konzervativnijoj od naše, ravan možda onoj skandaloznoj vijesti o ozakonjenim gay brakovima u još jednoj katoličkoj giganteriji imena Španjolska. Dakle, film koji vodu drži, ali ništa više ...
Film je dobar, predstavlja pravu sliku i priliku meksika, kako to moj cimer, meksikanac kaze... on me naterao i da pogledam Man on fire... jeste amricki film, ali dobaaaar