Krevet vam škripi, stolica je klimava, Zeleni inkubator ima rješenje

Krevet vam škripi, stolica je klimava, a stol se jedva drži? Oduvijek ste sve to htjeli popraviti, ali nemate alata? Fali vam bušilica, brusilicu ste posudili više i ne znate kome, pilu nemate, a i sve je to tako skupo. Istina, međutim, više nema izgovora. Naime, zagrebačka udruga Zeleni inkubator pokrenula je novu inicijativu - posudionu alata! Sve vrste kućnih popravaka, hobističke projekte i manje građevinske zahvate od sada možete konačno dovršiti jer vam je sve na dohvat ruke. No, ima jedan trik - posudiona alata, namijenjena je članovima udruge koji svojim sudjelovanjem podupiru principe održivosti, solidarnosti i dijeljenja praktičnih vještina. Ali ova privlačna opcija ipak nije jedini razlog da razmislite o pridruživanju Zelenom inkubatoru.
Inače, posudiona nudi širok izbor kvalitetnih akumulatorskih i električnih alata za bušenje, piljenje, brušenje, zavarivanje te obradu drva i metala, poput inverterskog aparata za zavarivanje, razne vrste akumulatorskih bušilica, brusilica i pila. Alati su prikladni za kućne popravke, hobi radove i manje građevinske zahvate. Uz osnovnu zaštitnu opremu, korisnicima su dostupni i razni dodaci poput svrdla, bitova i pila, čime se osigurava sigurniji i efikasniji rad.
URBANA DŽUNGLA U ZAGREBU: Nagrada „ilegalcu“ koji desetljećima „pošumljava“ Zagreb
DRAŽEN ŠIMLEŠA: „Nema nam spasa ako ne krenemo graditi neke bolje svjetove“
Iz Zelenog inkubatora navode da je ova posudiona "rezultat promišljanja o tome kako alate - često skupe i rijetko korištene - učiniti dostupnima svima koji ih trebaju, a pritom izgraditi povjerenje, odgovornost i suradnju".
"Ova inicijativa nije samo logistički alat, već oblik zajedničke skrbi - i o stvarima, i o zajednici. Vjerujemo da ćemo kroz posudionu dodatno osnažiti duh međusobne pomoći i praktičnog zajedništva", objašnjavaju.
Redatelj i aktivist Dario Juričan, koji vodi ovu udrugu, kaže nam da je ideja koja stoji iza posudione solidarnost prije svega - "Sudjeluj, volontiraj, daj zajednici i ona će ti vratiti".
Pristup posudioni alata je i jedan vid nagrade za aktivne članove udruge, koji su to “svojim zalaganjem i solidarnošću zaslužili”. Pristup alatima je, dakle, otvoren isključivo članovima koji su uplatili članarinu, imaju aktivno članstvo od najmanje tri mjeseca te su tijekom tekuće godine sudjelovali u najmanje jednoj volonterskoj aktivnosti. Posudba je vremenski ograničena na maksimalno pet dana, uz mogućnost produljenja po dogovoru.
"Ideja iza posudione je solidarnost prije svega. Sudjeluj, volontiraj, daj zajednici i ona će ti vratiti", Dario Juričan (FOTO: Privatni album)
Zeleni inkubator osnovan je 2022. godine s ciljem poticanja održivog razvoja i novih tehnologija proizvodnje hrane. Dario Juričan u razgovoru će se prisjetiti početaka udruge.
"Nastala je iz muke. Tražili smo po gradu zelene urbane radionice i nije bilo puno ponuda. Kako smo Saša Paparella i ja išli uokolo i skupljali materijal za naš doku serijal o suvremenim tehnologijama proizvodnje hrane, tako smo upoznali profesoricu Dariju Lemić s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Ona i vrtlarica Andreja Čoh bili su moji prvi najbliži suradnici", kaže Juričan.
Fokus udruge je na vrtlarstvu i permakulturi, a ciljevi su, kako kažu, "uvijek isti" - zelene edukacije - "samo se mijenjaju teme".
"U proljeće imamo puno vrtlarskih tema, na jesen i po zimi više prehrambenih", objašnjavaju u udruzi koja trenutno nudi velik broj radionica o kozmetici, a uskoro će se održati i nove radionice o alatima i njihovoj uporabi. Juričan ističe voditeljicu radionica Petru Pavleku kao ”divnu mentoricu koja svaku grupu polaznika razoruža svojom zaraznom energijom, erudicijom i strpljivošću”.
Od 2023. godine udruga organizira i iznimno dobro posjećeni festival Urbana džungla, koji je ove godine u svom programu ponudio, primjerice, radionicu sadnje za djecu, posjetu urbanim vrtovima u Medulićevoj ulici, dječju permakulturnu radionicu te obilazak OPG-a Zdenke Dodig gdje su održane radionice poput one o uzgoju hrane na balkonu.
Udruga je napravila i visoke gredice u urbanom vrtu u Medulićevoj ulici u Zagrebu.
“Vrt je edukativnog karaktera i više je odraz mentorskih preferencija - trenutno imamo puno različitih ljutih papričica. Prošle godine se isprobavao kikiriki i razna druga čuda. Uz pomoć volontera držimo vrt pod kontrolom,” navodi Juričan.
Za kraj, spomenimo i da se Zeleni inkubator zalagao i za to da se 50 posto novih ravnih krovova zazeleni i da se to unese u Zakon o gradnji. U pogledu ozelenjivanja krovova, Juričan tvrdi kako postoji "ogroman prostor za napredak", jer je u Zagrebu mnoštvo ravnih krovova koji imaju perspektivu.
"Traži se samo dobra volja, rekao bih da znanja ima. Zakonodavac bi tu trebao biti odlučniji, i glede solara i zelenih krovova", zaključuje Juričan.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Zeleni inkubator
Sviđa vam se ono što radimo? Želite više ovakvih tekstova? Možete nas financijski poduprijeti uplatom preko ovog QR koda. Svaka pomoć naših čitatelja, čitateljice i čitatelja poput tebe, uvijek je i više nego dobrodošao vjetar u leđa.