STUDENTSKI RAD U FOOD COURTU: Izgleda da Hrvati imaju barem malo više slobode od stranih radnika, da kažu - „ne“

STUDENTSKI RAD U FOOD COURTU: Izgleda da Hrvati imaju barem malo više slobode od stranih radnika, da kažu - „ne“

Ugostiteljski lokal u kojem sam radio gostima je svoja vrata otvorio nedavno. Osoblje koje tamo radi, prema navodu voditeljice, nema nekog osobitog iskustva rada u kuhinji, osim glavnih kuhara koji su domaći ljudi. Ipak, kompletno novo osoblje bilo je sposobno odraditi smjenu. Studentski posao, dakle moj posao, prilično je jednostavan. Povremeno primati narudžbe na kasi (svi ionako naručuju na aparatima) i izdavati narudžbe koje kuhinja spremi. Treba gledati u monitor gdje je ispisana narudžba, staviti podložak na tacnu, zatim napisati broj na podložak. Potom složiti ubruse i vilice na taj pladanj. Rečeno mi je kako na tacni ne treba biti više od jednog ubrusa i jedne vilice. Brzina je potrebna samo u kuhinji. Kada tamo dovrše hranu i slože ju na tacne, trebam uzviknuti broj i - gotovo. Pameti tu nema, a satnica je nikakva. U kuhinji, gdje se zahtijeva brzina, čak i takav model rada opet je naporan ako nedostaje osoblja.
ZA VJEČNOST STVORENA, ZA PROFITERE KROJENA: Bez RS-a ne mogu samo srpski tajkuni i politička elita

ZA VJEČNOST STVORENA, ZA PROFITERE KROJENA: Bez RS-a ne mogu samo srpski tajkuni i politička elita

Svaki narod može bez nacionalizma, bez nacionalne države i etničkih sukoba. Uslov toga jeste oduzimanje vladavine pojedincima koji žele suvereno upravljati jednim prostorom za svoju korist, te uspostavljanje vladavine opšteg interesa društvenog života svih radnih ljudi za dostojanstvenim opstankom. Srbi mogu bez RS-a, ali RS ne može bez tijela za eksploataciju. Najviši civilizacijski standard srpskog radnika upravo se desio kada nije postojalo srpskog, a i bilo kojeg drugog nacionalizma. Taj period zvao se samoupravni socijalizam. Bez RS-a ne mogu samo srpski tajkuni i politička elita. Oni ne mogu da žive bez nacionalizma upravo zbog toga što kroz njega mogu doći do svoje individualne, egoistične i profitabilne vlasti. Dovoljno je samo okrenuti se socijalnim problemima i zapitati se ko upravlja našim društvom, njegovim političko-ekonomskim životom i shvatiti da neprijatelj sjedi u skupštini.
KAD MIRIS SRDELE UTIHNE: Othranila je pola Dalmacije, a danas je ni za lijeka

KAD MIRIS SRDELE UTIHNE: Othranila je pola Dalmacije, a danas je ni za lijeka

Srdela me odgojila. Ta mala riba bez puno „drače“ okrenuta samo na maslinovom ulju bila bi ka cukar. No, ono najljepše što pamtim bio je miris koji bi se rasprostranio kućom. Miris mora, miris friškine i frigane ribe. Srdela je bila jeftina, dostupna svima, a ako ste bili radnička sirotinja ka mi, srdela je bila druga mater. Mana sa neba, točnije iz mora, koju je dragi Bog poslao da hrani sirotinju. U ta doba, a rane su osamdesete, ribarice Jadrana vadile su i do sto tona srdele. Te male, plemenite ribe koja je pasala uz sve - povrće, bilo kakav prilog, maslinovo ulje i fetu kruha. Zadnjih godina srdele se vadilo otprilike četrdeset tona. To je bila neka okvirna mjera i srdela je i dalje hranila Dalmaciju. Posebno sirotinju. Sve do danas. Na ribarnici punoj svega, oborite ribe, sipe i liganja, srdele niti za lijeka. Mislio sam isprva da sam zakasnio, da se rasprodala, no onda mi je šjor Bepo, moj omiljeni ribar, ukazao na problem - srdele jednostavno nema.
KONTROVERZA NJENE EKSCELENCIJE: A kakva bi se to točno reakcija svidjela veleposlanici Srbije?

KONTROVERZA NJENE EKSCELENCIJE: A kakva bi se to točno reakcija svidjela veleposlanici Srbije?

„Ja to apsolutno ne podržavam“, poručila je veleposlanica Republike Srbije u Hrvatskoj, Jelena Milić, nakon što je demonstrativno napustila tradicionalni domjenak koji je u Zagrebu organiziralo Srpsko narodno vijeće. Njena ekscelencija kasnije je objasnila da je to učinila jer joj se nije svidjela reakcija lidera SNV-a na sadržaj pisma dobitnika nagrade za unapređenje hrvatsko-srpskih odnosa. Ona je, kaže, u poruci nagrađenih prepoznala direktnu asocijaciju na aktualne studentske blokade u Srbiji. Teško je ne upitati se kakva bi to točno trebala biti reakcija lidera SNV-a koja bi se svidjela Njenoj ekscelenciji. Možda, da su odmah po primitku pisma oduzeli nagradu dobitnicima, a potom „glodurima“ u medijima naredili da ih mjesecima razvlače, da lažu o njima, o njihovim obiteljima, da im djecu nazivaju stranim špijunima, da ih otvoreno zovu ustašama, da organiziraju plaćeničku rulju da ih fizički napada i dolazi im na kućna vrata?
MALA RETROSPEKTIVA: Što ste protekle godine najviše čitali na Lupigi?

MALA RETROSPEKTIVA: Što ste protekle godine najviše čitali na Lupigi?

Kao i svake godine, na početku novog ljeta pruža nam se prilika da se osvrnemo na naš rad u minuloj godini. Stoga smo vam pripremili kratku retrospektivu u kojoj smo izdvojili neke od najzapaženijih tekstova što smo ih objavili u 2024. godini. Sigurni smo da i najvjerniji čitatelji i čitateljice Lupige nisu vidjeli neke od ovih naslova, odnosno da im je poneki od njih ipak promaknuo, a šteta je, jer smo ponosni na svaki od ovih tekstova. Kao i obično, u ovoj kratkoj retrospektivi ograničili smo se na točno deset tekstova. Među njima ima raznih formi i "žanrova", od intervjua i analiza, preko reportaža, filmskih i književnih recenzija, sve do kolumni. Pa red je da krenemo, uz samo jednu kratku uvodnu napomenu u kojoj ćemo reći kako lista tekstova koje ćete pronaći na ovom mjestu, nije posložena od najčitanijih prema manje čitanima, već potpuno nasumično.
ČAST NAM JE PREDSTAVITI: Od danas za Lupigu piše László Végel

ČAST NAM JE PREDSTAVITI: Od danas za Lupigu piše László Végel

Poštovana čitateljice, poštovani čitatelju, imamo čast obavijestiti vas da od danas za Lupigu piše nagrađivani književnik László Végel. Na našem portalu Végel će kao stalni kolumnist objavljivati svoje bilješke, odnosno fragmente iz dnevnika koji već godinama svakodnevno brižno vodi. Počet ćemo s proteklim mjesecom – prosincem – koji je za Végela u potpunosti obilježen studentskim protestima. Kako sam kaže, svjedok je promjene koju ne može opisati. Végel je rođen 1941. godine u vojvođanskom Srbobranu. Već kao 26-godišnjak objavljuje jedan od svojih najvažnijih romana „Memoari jednog makroa“ (1967.). Član je dvaju akademija, Mađarske akademije Sečenji za književnost i umjetnost te Digitalne književne akademije Mađarske. Iako ga svojataju nacionalne književnosti i guraju pod svoje skute, on će za sebe reći da je “lokalpatriot bez domovine”, vezan za svoj grad – Novi Sad.
DINKO GRUHONJIĆ: Otvoreno pismo Zoranu Milanoviću, Andreju Plenkoviću i Gordanu Grliću Radmanu

DINKO GRUHONJIĆ: Otvoreno pismo Zoranu Milanoviću, Andreju Plenkoviću i Gordanu Grliću Radmanu

Obraćam se ovim putem da Vam skrenem pažnju na činjenicu da je ambasadorka Republike Srbije u Republici Hrvatskoj, gđa Jelena Milić na svom Facebook profilu dana 1. januara izrekla laži na moj račun, čime je ugrozila sigurnost mene i moje porodice. Time se gđa Milić uključila u kampanju linča koja se nada mnom i nad mojom porodicom sprovodi još od marta meseca 2024. godine, a koja je intenzivirana ponovo od početka ove godine. Intenzivirana je do te mere da su našeg sina Davida Gruhonjića doveli u vezu sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom (SOA) Republike Hrvatske. Kampanju linča predvodi predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić, koji je u više navrata javno spominjao moje ime, nazivao me „ustašom“, a sada je izjavio da sam ja „izrazito antisrpski orijentisan“ i da „činim sve da srušim Srbiju na svaki način“, kao i da postoji „Gruhonjićev klan“ studenata.
SUSRET IMAGINARIJA: Zašto je susjedu za Božić zgrozio patuljak na našim vratima

SUSRET IMAGINARIJA: Zašto je susjedu za Božić zgrozio patuljak na našim vratima

Na tradicionalni božićni blagoslov domova moja je obitelj zgrozila susjedu koja živi u stanu do našeg. Čime? Bjelobradim patuljčićem koji na glavi ima duguljastu stožastu kapu sive boje prošaranu bijelim točkama. Ona mu smiješno pada na nos i potpuno mu prekriva oči. Posljednjih nekoliko Božića postavljaju ga ispred vrata kao ukras. Je li to pomodarski? Mislim da jest, ali je slatko. U Danskoj i Norveškoj nazivaju ga Nisse, u Švedskoj Tomte, a u Finskoj Tonttu. Dio je nordijske mitologije. Obitelji koje su dobrostive prema njemu, kaže predaja, štiti od nesreće i donosi im sreću. Tretira li neka obitelj Tomtea loše, spreman je na spačke. Osim nas, susjedu je zgrozila i obitelj koja živi u stanu nasuprot našeg. I oni imaju dva patuljčića ispred ulaznih vrata. Zbog svega što je vidjela na hodniku zgrade, zgrožena susjeda je na vrata svog stana zalijepila papir s naputkom za svećenika: „Ovo je kuća za blagoslov. Čudovišta oko mene nisu moja“.
KOMENTAR GORDANA DUHAČEKA: "LGBT program" koji je usvojio Grad Zagreb golemi je iskorak

KOMENTAR GORDANA DUHAČEKA: "LGBT program" koji je usvojio Grad Zagreb golemi je iskorak

Sve do 5. prosinca 2024. sam ipak bio razočaran učinkom Tomaševićeve gradske vlasti kada je riječ o borbi za LGBT ljude, za koju mi je dotad paradigmatski primjer bila ona klupa duginih boja na Zrinjevcu, postavljena 17. svibnja 2022. godine na Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije. Klupa se na Zrinjevcu zadržala cijelih 24 sata, a onda je uklonjena. Bila je tu samo simbolično, kao jednokratna reklama i signaliziranje vrline, umjesto da postane trajna postava tog ili nekog drugog zagrebačkog parka. Zanimalo me je nešto konkretno i opipljivo, a ne simbolično. I to se konačno ostvarilo tog 5. prosinca, kada je u Gradskoj skupštini, a na prijedlog gradonačelnika, glasovima vladajuće većine, usvojen Prijedlog programa Grada Zagreba za ravnopravnost LGBTIQ+ osoba za razdoblje do kraja 2026. godine. Riječ je, bez imalo pretjerivanja, o povijesnom dokumentu.
ZAJEDNIČKA SUDBA STUDENATA I STRANIH RADNIKA: Privremena i jeftina roba

ZAJEDNIČKA SUDBA STUDENATA I STRANIH RADNIKA: Privremena i jeftina roba

Sve više i više studenata traži posao kako bi se uzdržavali uz studij. Stoga, na koncu, studenti radnici nisu niti studenti, niti radnici, a niti mobilni. Nužnost uzdržavanja oduzima im vrijeme za studentske obveze, radnu mobilnost i slobodno vrijeme – sve je postalo luksuz. Nesigurnost potrage za novim poslom i posvećivanje vlastitom životu ne pravi veliku razliku između ove dvije vrste radnika. Oboje su privremena, jeftina roba. Jedna heterogena masa privremenih, jeftinih, radnika. Studentski ugovori ne štite studente kada trebaju, primjerice, uzeti bolovanje. Njihov rad isključivo je ono što odrade taj sat, dan ili kako se već obračuna ugovor (znate da možete biti plaćeni i po „litri“ pa čak i po „porciji“?). Nema godišnjeg, nema sigurnosti iz mjeseca u mjesec, a nekada ni iz dana u dan. Čim ovi studenti prestanu raditi, gotovi su s kakvom-takvom financijskom sigurnošću. Nisi radio, nisi plaćen – blagodati tržišta.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

    13.01.2025.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: New York

  2. FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

    06.01.2025.

    László Végel

    FRAGMENTI IZ DNEVNIKA - LÁSZLÓ VÉGEL: Ispisivanje vremena, u međuvremenu

  3. OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

    14.12.2024.

    Predrag Finci

    OD LONDONA DO PULE: Radost Knjige

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije