Mitska bića Podravine stižu u Zagreb
U Etnografskom muzeju u Zagrebu, sutra (petak, 11. prosinca) od 19 sati, otvara se izložba "Čarobna družba – vjerovanja u nadnaravna bića u Podravini". Izložba je rezultat suradnje Etnografskog muzeja i samostalne umjetnice, nagrađivane fotografkinje Ive Lulić, koja će posjetiteljima predstaviti vjerovanja u nadnaravna bića uz fotografije bajkovitih prizora ambijenta Podravine i nadnaravnih bića. Fotografkinja Iva Lulić poznata je po svojim fotografijama mitskih bića, a na ovoj izložbi predstavit će autorske fotografije inspirirane podravskim narodnim vjerovanjima. Riječ je autoričinom fotografskom projektu u kojem je diljem Podravine nadnaravna bića uprizorilo lokalno stanovništvo. Izložba u Etnografskom muzeju kruna je njezinog četverogodišnjeg rada na ovu temu.
Ciklus fotografija izvrsno se uklopio u istraživanje Etnografskog muzeja temeljenog na kazivanjima suvremenih sugovornika, arhivske građe i drugih dostupnih izvora podataka o vjerovanjima u Podravini.
Vilinsko kolo (FOTO: Iva Lulić)
Izložba pojedinačno obrađuje nadnaravna bića, vile i vilovnjake, coprnice, more, divlje dekle, vede, mrake itd., vjerovanja u koja zauzimaju važno mjesto u tradicijskoj kulturi, a suvremeni trendovi modernog društva pokazuju kako su ovakve teme i danas iznimno dobro prihvaćene i popularne u cijelom svijetu.
Na zagrebačkoj izložbi svojim prikazima likova sudjeluju Zdenko Bašić, nagrađivani akademski filmski animator, Zdravko Tišljar, svestrani i priznati likovni umjetnik te nekolicina mlađih autorica – Marija Plečko, Petra Orbanić i Maja Jurjević. Zvučna kulisa izložbe aranžirana od zvukova prirode autorsko je djelo Ive Vičića. Autorica izložbe i kataloga je kustosica Etnografskog muzeja Danijela Križanec-Beganović. Autorica likovnog postava je Nikolina Jelavić Mitrović.
Izložba će biti otvorena do 31. svibnja 2016. godine, a za vrijeme trajanja bit će popraćena brojnim događanjima, od radionica i stručnih predavanja, preko kazališnih predstava i bajko-pričaonica do vilinskog bala i nagradnih igara.
Lupiga.Com
Naslovna fotografija: Iva Lulić
divna etnografska mitoloska doktrina najvece istine drevnosti kriju se upravo u secanjima mitoloskog karaktera Tolkin je radio na svom cuvenom Gospodaru prstenova blizu 40 godina pre nego sto se pojavilo prvo izdanje zavrsenog romana zato jer je skupljao predanja od Laponije do Engleske i od Norveske pa sve do Juzne Afrike ,lepa i korisna izlozba kakva bi trebalo biti postavljena i u Beogradu jer svet mitova je pravi istinski zivi svet skriven u drevnim sumama ,okeanima svetlu sumraka i jutarnjoj rosi