NOVI ANTIFA FANZIN

Licemjerni odnos prema zločinačkoj prošlosti nije lokaliziran na Hrvatsku

ritn by: J.S. | 04.06.2016.
NOVI ANTIFA FANZIN: Licemjerni odnos prema zločinačkoj prošlosti nije lokaliziran na Hrvatsku
U Splitu se, pored razgolišenih turista iz skandinavskih zemalja koji ne haju ni za oluje ni za vitar, prvih dana ovog kišovitog lipnja ljeta gospodnjeg 2016. pojavio i četvrti broj Antifa fanzina. Uslovno govoreći tema broja je povijesni revizionizam na Balkanu u prvim desetljećima 21. stoljeća iz dvije perspektive: novije hrvatske stvarnosti i raznoraznih poteza ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i njegovih trabanta, te o gotovo identičnom procesu koji se dogadja u naših susjeda i licemjernom odnosu Srbije prema fašističkoj prošlosti i rehabilitaciji četničkih zločinaca i kolaboracionista iz Drugog svjetskog rata koja je u tijeku. Fanzini su, osim po Splitu, distribuirani i u Zagreb, Zadar, Korčulu, Knin i Beograd.

STAF, odnosno Splitski antifašisti, preuzimaju odgovornost za pojavu novog broja Antifa fanzina, a kako ga ekipa koja stoji iza njega predstavlja pročitajte u nastavku.

U Splitu se, pored razgolišenih turista iz skandinavskih zemalja koji ne haju ni za oluje ni za vitar, prvih dana ovog kišovitog lipnja ljeta gospodnjeg 2016. pojavio i četvrti broj Antifa fanzina. Uslovno govoreći tema broja je povijesni revizionizam na Balkanu u prvim desetljećima 21. stoljeća iz dvije perspektive: novije hrvatske stvarnosti i raznoraznih poteza ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i njegovih trabanta, te o gotovo identičnom procesu koji se dogadja u naših susjeda i licemjernom odnosu Srbije prema fašističkoj prošlosti i rehabilitaciji četničkih zločinaca i kolaboracionista iz Drugog svjetskog rata koja je u tijeku. Ovom temom iz srpskog kuta bavio se naš drug beogradski Dušan Komarčević. 

Pokraj već ustaljenih rubrika iz prošlih brojeva poput - Uradi sam, Zašto sam antifašist/kinja i In memoriam - ovog puta smo se odlučili uvesti i rubriku Raspišoj. Ideja Raspišoja jest da, iz broja u broj, ljudi od ugleda Splita, Dalmacije i regije obrazlože svoje vidjenje antifašizma i nužnosti antifašizma danas. Čitateljima Antifa fanzina svoju životnu štoriju dao je ovog puta splitski književnik i novinar Jurica Pavičić

Pokušali smo se osvrnuti i na nekoliko događaja iz prošlih mjeseci pa se tako u fanzinu može pročitati izvještaj sa zagrebačke proslave 71. godišnjice oslobođenja grada u Drugom svjetskom ratu, u organizaciji Mreže antifašistkinja Zagreba. Da ne bi bilo da samo pišemo "izvješća s gostovanja" i sjedimo prekriženih ruku, u ovom broju smo čitateljima pokušali dočarati kako je Antifašistički front Dalmacije obilježio 10. travnja te dvije-tri riječi o predstavljanju prethodnog broja fanzina. 

Fanzini su, osim po Splitu, distribuirani i u Zagreb, Zadar, Korčulu, Knin i Beograd. Splićani i ostali dobronamjerni znatiželjnici novi broj naše publikacije mogu podići u klubu Ghetto u Dosudskoj ulici broj 10. Ovaj i svaki naredni broj fanzina može se rezervirati i preko e-maila na adresu - antifanzin@mail.ru. Zdravi i veseli bili! 

Lupiga.Com

Naslovna fotografija: Antifa fanzin

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. DRUGO MIŠLJENJE: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

    27.08.2024.

    Zdenko Duka

    DRUGO MIŠLJENJE: Odgajali smo nacionaliste, pa sad imamo napade na strane radnike

  2. U ČEMU JE PROBLEM: Desingerica je ogledalo naše realnosti, a realnost je često veoma surova

    23.08.2024.

    Srđan Puhalo

    U ČEMU JE PROBLEM: Desingerica je ogledalo naše realnosti, a realnost je često veoma surova

  3. FENOMEN KOJI VRIJEDI ZABILJEŽITI: Zadnji vlak za SDP

    16.08.2024.

    Boris Pavelić

    FENOMEN KOJI VRIJEDI ZABILJEŽITI: Zadnji vlak za SDP

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije