Hrvatska dobiva „banku hrane“
U Hrvatskoj se godišnje baca oko pola milijuna tona hrane što bi se uskoro trebalo promijeniti stupanjem na snagu novog Zakon o poljoprivredi i donošenjem Pravilnika o doniranju od strane Ministarstva poljoprivrede, piše Al-jazeera Balkans.
Situacija je trenutno takva da ne postoji nikakav razrađen sistem donacija pa većina ostataka (jestive) hrane završava na otpadu. Beskućnici, nezaposleni ili umirovljenici tako na primjer do relativno svježih pekarskih proizvoda mogu doći jedino ako su im pekare spremne prepustiti ostatke na kraju radnog vremena odnosno ako su njihovi vlasnici socijalno osjetljivi i dopuštaju da se ostaci ne bacaju nego dijele onima koji ih trebaju.
Hrana je, za razliku od, primjerice odjeće, osjetljiva kategorija, zbog čega bi se prije uspostavljanja ovakih ustanova moralo uvesti reda i stogo definirati pravila doniranja.
"Budući je hrana vrlo osjetljiva kategorija, u smislu potencijalnih problema vezanih uz zdravstvenu ispravnost, potrebno je na odgovarajući način organizirati način njezina prikupljanja, čuvanja, raspodjele i, naravno, uspostave sljedivosti - naime, onaj tko preuzima hranu, tzv. posrednik, postaje istodobno za nju i odgovoran", kažu u Ministarstvu.
U različitim zemljama Europske unije na razne su načine organizirani sustavi doniranja hrane, pa su tako u dijelu zemalja uspostavljene tzv. banke hrane. No, budući da takav način organizacije doniranja iziskuje više vremena i troškova, plan je iskoristiti raspoložive objekte u kojima se već prikuplja i raspodjeljuje takva vrsta pomoći. Za to će biti potrebna suradnja različitih tijela državne uprave, poduzetnika, dobrotvornih organizacija i udruga te jedinica lokalne samouprave.
"Banke hrane", kolokvijalni je naziv za posredničko tijelo koje u različitim državama različito funkcionira. U Hrvatskoj će ona, u prvoj fazi, biti središnje administrativno tijelo pri Ministarstvu poljoprivrede.
Pri izradi Pravilnika sudjelovala je i Inicijativa "Oslobodimo doniranje hrane PDV-a", iz koje kažu da bi "Banke hrane" trebale biti mjesto koje zaprima sve donacije i preusmjerava ih u humanitarne organizacije, ali i da u Hrvatskoj još ne postoji organizacija koja bi bila sposobna za tako velik posao.
Lupiga.Com via Al-jazeera
Naslovna fotografija: flickr/usdagov