Nepročitana tek 117 godina

11.03.2004.
Nepročitana tek 117 godina
U trenutku kada se "Jutarnji list" prodaje u 150 000 primjeraka i narod želi bilo što za džabalesku, pa makar to bila i knjiga nekog Talijana o uzgoju ruža, jer već ih je "Dnevnik", novina s kravatom, "izradio" pa im u prvom broju nije poklonio kravatu, otkrio sam vrlo zanimljiv podatak – knjigu staru 117 godina još nitko nije pročitao u cijelosti

Kao što većina Lupeža zna, u zadnje vrijeme svakodnevno provodim po par sati iščitavajući kojekakvu literaturu po sobičcima zagrebačke Nacionalne i Sveučilišne knjižnice. Radeći to isto i jučer, otkrio sam vrlo zanimljiv podatak, osim onoga da je u cijelom gradu Zagrebu 1880. godine bilo tek 9 stanova smještenih na trećem katu .

Naime, došavši do petnaeste stranice knjige Frana Vrbanića, Stanbene prilike u naših gradovih, tiskane 1887. godine u Zagrebu, primijetio sam kako je ostatak stranica još uvijek spojen, što bi značilo da spomenutu knjigu do sada nitko nije ni prelistao, a kamoli pročitao!?! Tim gore je što je to jedini primjerak te knjige koji posjeduju u Nacionalnoj i Sveučilišnoj knjižnici, a upravo to je djelo na koje se referira popriličan broj stručne literature prošlog stoljeća. Dakako, nije ovo jedini primjerak Stanbene prilike u naših gradovih, jer pretpostavimo da možda po još jedan primjerak posjeduje i Knjižnica na Odsjeku povijesti Filozofskog fakulteta, te pokoja kućna biblioteka, a spomenuti naslov izdan je i u takozvanim Radovima.

Eto, dakle ipak to nije neka tragedija. Kaže mi to isto i knjižničar, koji uopće nije bio iznenađen tom pojavom. On već u džepu drži nožić za takve slučajeve. Na kraju krajeva što je jedna nepročitana knjiga stara 117 godina naspram 150 000 knjiga koje će krasiti police ljubitelja semiotike u Hrvata, a to je samo početak. Osim toga proradio je posuđeni mi nožić i napokon je netko rasparao listove Stanbene prilike u naših gradovih, nakon 117 godina. Čemu biti picajzla …

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

    07.11.2024.

    Srđan Puhalo

    NEPOZNATI MEĐU NAMA: Ko su vehabije ili šta znate o bosanskohercegovačkim selefijama?

  2. NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

    03.11.2024.

    Brano Mandić

    NADISTORIJSKI PUTOKAZ: U šta gleda Antonija Čeč?

  3. BURE BARUTA: Bujica

    18.10.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Bujica

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije