Ne kupujte burek od ovih ljudi

17.07.2007.
Ne kupujte burek od ovih ljudi
Ramiza Delalića Ćelu, istaknutog pripadnika sarajevskog podzemlja, nepoznat netko iz zasjede je otputio na ahiret. To, dakako, nije nikakva novica, kao niti činjenica da su Muhamed Ali Gaši i Naser Keljmendi, najistaknutije osobe takozvane albanske mafije u susjednoj nam BiH, postali vladari sarajevskih ulica. Još jedna bitka u ratu "albanske" i starosjedilačke, sarajevske mafije, okončana je, dakle, trijumfom "albanaca", čije fotografije iz policijske kartoteke donosimo na ovom mjestu. Tek toliko da, ako vas put nanese u Rajvosa, pripazite od koga kupujete burek ili štogod jače

 


Muhamed Ali Gashi

Gospodin sa slike zove se Muhamed Ali Gashi, srednji je i najinteligentniji od trojice sinova Muhameda Gashia, koji je u Bosnu i Hercegovinu doselio iz Prizrena, najprije u Kakanj, a potom u Sarajevo. Ali Gashi ime je dobio po proslavljenom boksaču Muhamedu Aliju. Sarajevska čaršija doživljava ga kao šefa "albanske mafije" u BiH. Nikad nije osuđivan za kriminalna djela kamatarenja, trgovinu drogom i ljudima, ubojstva, iznude, podmetanja eksploziva i slične nestašluke. Naprotiv, Muhamed Ali Gashi čist je kao suza, dok se ne dokaže suprotno. Stoluje u ulici Pehlivanuša, a kao njegov omiljeni hobi moglo bi se istaknuti vozikanje crvenog Ferrarija po sarajevskim ulicama. Nakon ubojstva Ramiza Delalića, Gashi se privremeno sklonio na sigurnu adresu, da bi se tjedan dana kasnije pojavio u Sarajevu i obavio razgovor s tužiteljstvom. Čvrstih dokaza koji bi potvrdili da je Gashi naručitelj Ćelinog ubojstva dakako nema. Prema tvrdnjama Delalićevog bliskog suradnika Amira Pašića Faće, Gashi je za Ćelino ubojstvo platio 300 tisuća konvertibilnih maraka.      


Naser Keljmendi

Ova persona iz policijske kartoteke odaziva se na ime Naser Keljmendi. BiH policija smatra ga drugim čovjekom takozvane albanske mafije u Sarajevu. Sumnje i za sad samo sumnje kažu da je Keljmendi, uz Ali Gashia, jedna od jačih karika u krijumčarskom lancu na balkanskoj ruti heroina. Osim za trgovinu drogama, Keljmendija se sumnjiči i za razgranat posao kamatarenja i reketarenja sarajevskih poduzetnikaStoluje u hotelu "Casa Grande" na Ilidži, oko kojeg se, prema pisanju sarajevskog tjednika Dani, često mogu vidjeti njegovi naoružani vojnici. Nasera Keljmendija smatraju jednim od najbogatijih ljudi u Sarajevu. Prije nego će postati bliski suradnici, Ali Gashi i Naser Keljmendi bili su u stanovitoj zavadi, a njihov susret pomirenja organizirao je kasnije ubijeni pripadnik zagrebačkog ogranka albanske mafije Lulzim Krasniqi. Sarajevskoj policiji, koja gori od želje čuti Naserovo mišljenje o ubojstvu Ramiza Delalića, Keljmendi je poručio da se nalazi na ljetovanju u Ulcinju
 

Čovjek s fotografije zove se Lirim Bitiqi alias Svrka. BiH policija osnovano sumnja da je upravo on, u ulozi plaćenog hitmena, zajedno s još jednim suradnikom u Odobašinoj ulici odradio Ramiza Delalića Ćelu. Lirim Bitiqi star je 29 godina, državljanin je Srbije. Nakon Ćelinog ubojstva netragom je nestao iz Sarajeva. Kako stvari stoje, u BiH prijestolnici Bitiqi se neće pojavljivati do daljnjeg te nemajte straha da ćete doći u priliku kod istog naručiti dvije kugle sladoleda. 

 

 

 

 

 

 

 

Ovom, pak, gospodinu ime je Naser Krujeziu. Nakon Ćelinog ubojstva istog su priveli policijski specijalci. Iz zatvora je pušten već nakon nekoliko dana, a njegov izlazak na slobodu izazvao je veliki skandal u BiH. Osumnjičeni pripadnik albanske mafije, naime, po izlasku se, pred TV kamerama, srdačno izljubio s jednim pravosudnim policajcem, što je istog dana emitirano u TV Dnevniku. Krujeziu stoluje u Zenici, gdje je vlasnik nekolicine ugostiteljskih objekata. 

 

 

 

 

 

 


Liridon Keljmendi

Mladom gospodinu ime je Liridon Keljmendi. Liridon je sin svoga oca Nasera. Policijske datoteke bilježe ga kao jednog osumnjičenih za dovođenje u opasnost života i imovine. Mladić se, naime, sa skupinom svojih drugara jednog dana raspucao po Ilidži, točnije kraj gore narečenog hotela "Casa Grande". Sudeći po porijeklu i sklonosti vatrenom naoružanju, mladom Liridonu smiješi se velika karijera. Naravno, samo u slučaju da nadživi svoga oca Nasera Keljmendija. Također priveden nakon Delalićevog ubojstva.

 


Elvis Keljmendi

Elvis Keljmendi također je sin svoga oca Nasera, upućeni kažu - mlađi i gluplji sin. Spomenuti je također uhićen nakon Delalićevog ubojstva, da bi ga odvjetnici izvukli nekoliko dana kasnije. Kako stvari stoje, Naser Keljmendi ne mora se bojati da će obiteljsko ime biti zatrto eventualnom sačekušom neprijateljskog tabora čija bi mogao biti meta. Liridon i Elvis, naime, odavno su u prvoligaškoj formi.

 

 

   
   Fuad Nikci - "vojnik" takozvane albanske mafije uhićen u akciji nakon Delalićevog ubojstva

 


Fatmir Mujaj - "vojnik albanske mafije" također uhićen nakon Delalićevog ubojstva

 

  
Almir Kukan

Almir Kukan nekadašnji je zenički policajac s podebljim dosjeom, kojeg se sumnjiči da je "vojnik albanske mafije". Sarajevska čaršija doživljava ga kao tjelohranitelja Nasera Keljmendija.Osumnjičen za pokušaj ubojstva Sejde Bulića, sudionik više pucnjava u glavnom gradu BiH. Također uhićen nakon Delalićevog ubojstva. Na slobodu pušten nekoliko dana kasnije.

 

Amir Kasumic još je jedan od osumnjičenih za suradnju s takozvanom albanskom mafijom u Sarajevu. Sumnjičen za trgovinu drogom i niz eksplozija u glavnom gradu BiH. Kućni prijatelj Muhameda Alija Gašija i vlasnik agencije za iznajmljivanje automobila "Bon Voyage", u par navrata uništavane podmetanjem eksplozivnih naprava.





Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije