Dodijeljene nagrade "Večernjeg lista" za kratku priču

15.04.2003.
Dodijeljene nagrade "Večernjeg lista" za kratku priču
Vjerovatno je najdugovječnija književna nagrada u Hrvata ona "Večernjeg lista", koja se dodjeljuje za kratku priču. Kontinuirano, već punih 38 godina, svake nedjelje na stranicama "Večernjaka" objavi se jedna prozna kratka priča, a na proljeće žiri odabire 3 najbolje objavljene tokom posljednjih 12 mjeseci. Zanimaju li vas ovogodišnji laureati i njihove nagrade, čitajte dalje...

U proteklih 12 mjeseci u okviru spomenutog natječaja (koji bez prestanka traje već punih 38 godina) objavljeno je 44 (od ukupno čak 1047 pristiglih !!!) kratkih priča, većinom još neafirmiranih i širom čitateljstvu nepoznatih autora, ali i niza poznatih i rado čitanih hrvatskih prozaika. Stručni žiri u sastavu: akademik Miroslav Šicel (predsjednik), akademik Nedjeljko Fabrio, prof.dr. Krešimir Nemec, dr. Tomislav Sabljak i urednik u Večernjem listu Milan Ivkošić, od ukupno objavljenih 44 priča prije dvadesetak dana obznanio je svoj izbor od 6 najboljih priča, odnosno slijedećih 6 autora:
Miroslav Mićanović, Zvonimir Milčec, Robert Mlinarec, Pavao Pavličić, Bruno Profaca i Zorica Radaković.
U subotu, 12. travnja 2003. na svečanoj dodjeli nagrada žiri je napokon široj javnosti saopćio i imena tri prvonagrađena autora. Tako smo saznali da je prvu nagradu, koja se sastoji od 5 tisuća kuna i prijenosnog računala, za priču Što da se radi s Krležom dobio Pavao Pavličić!!!
Drugonagrađeni (4 tisuće kuna) je Robert Mlinarec (za priču Smrt u Švedskoj), dok je treću nagradu od 3 tisuće kuna za priču Buka i bijes dobio Miroslav Mićanović.
Sve objavljene priče dostupne su za čitanje u rubrici "Arhiva" na web stranici Večernjeg lista.
Inače, zanimljivost je natječaja da svaka priča objavljena na stranicama Večernjaka redovito bude popraćena i ilustracijom nekog od poznatih domaćih likovnih umjetnika, a stvorenom posebno za tu priliku, dok nagrada od 2001. godine nosi ime po Ranku Marinkoviću, autoru najbolje zbirke priča hrvatske književnosti (naravno, svima nam poznate pod naslovom Ruke).
Kao što vidimo, ove godine svi nagrađeni već su otprije dobro nam znani i već etablirani autori, sa mnogobrojnim već objavljenim djelima, a iz Večernjeg lista poručuju da je natječaj i dalje otvoren, te da svi zainteresirani slobodno šalju svoje prozne uratke na adresu tog domaćeg dnevnog lista, koji će i dalje najbolje priče redovito objavljivati na svojim stranicama svake nedjelje, te ćemo za godinu dana saznati i nove laureate.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije