Dinar postao konvertibilan

14.03.2002.
Dinar postao konvertibilan
Svi se sjećamo neprestane devalvacije starog jugoslavenskog dinara, kada su ljudi trčali u banke s nadom da će zamijeniti rapidno padajući dinar u neku postojaniju zapadnu valutu. Tako se nastavilo i u vrijeme nove Jugoslavije. Dinar nikada od 1946. godine nije bio priznat od Međunarodog monetarnog fonda. Ipak dogodilo se to danas. Dinar je konvertibilan.
Napokon je Međunarodni monetarni fond, u skladu sa "dobrom suradnjom" jugoslavenskih vlasti, odlučio Jugoslaviji ponuditi nešto konkretno. Prvo je MMF našim susjedima odobrio solidan kredit u iznosu od 829 milijuna američkih dolara, isplativ u nekoliko rata slijedeće tri godine. Dan kasnije dobili su nešto još i više. Riječ je o proglašenju jugoslovenskog dinara konvertibilnim od strane gospodarskog veličanstva. To znači da će se od danas konvertibilni yu dinar naći na tečajnim listama diljem svijeta, a njegov tečaj od sada će se kao i kod ostalih normalnih valuta utvrđivati na međunarodnom deviznom tržištu prema ponudi i potražnji.
Zadnji put ova valuta imala je isti tečaj u Beogradu i u Washingtonu, davne 1971. godine, a većini je poznat njen put od tada do danas, koji ide isključivo lošim putem. Ipak ni tada dinar nije bio potvrđen i priznat od strane MMF-a. Za ovo postignuće Jugoslavija se morala obvezati na nekoliko stvari, od kojih su najvažnije da neće uvoditi nikakva ograničenja na plaćanje i transfere u međunarodnim transakcijama, te da će država sama otkupljivati saldo svoje valute.
Jugosloveni će tako moći mijenjati dinare u zemljama u koje najčešće putuju, kao što su Grčka, Njemačka, Mađarska i kao što i sami znate mnoge druge. Treba očekivati i ponešto povećan ineres stranih ulagača u jugoslovensko gospodarstvo. Također se sada očekuje i povećanje dinarske štednje, što se zasigurno neće dogoditi u tolikoj mjeri u kojoj se najvaljuje. Sve u svemu neće usljediti nikakav spektakularni pomak u gospodarstvu Jugoslavije, jer ovo je projekt koji bi prave rezultate trebao dati tek nakon dugogodišnjeg perioda. Naravno pod uvjetom da sve štima, a upravo je to ono što nas navodi na određenu dozu skepticizma.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

    26.11.2024.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Najčišća prljava mladost

  2. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  3. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije