Čokolada ili ecstasy

14.03.2002.
Čokolada ili ecstasy
Cijena ecstasya u Velikoj Britaniji ovih dana je ponegdje pala na nevjerojatnih 1,25 funti, što je otprilike cijena prosječne čokolade. Najgore u tome je činjenica što ovu drogu sve češće konzumira populacija koja bi trebala jesti čokoladu, a ne bonkase. Britanske statistike i primjeri iz dana u dan su sve porazniji.

Nedavno je petnaestogodišnja Britanka umrla progutavši pet ecstasya. Nešto prije tog slučaja dogodile su se neke i gore stvari, kao što je primjer kada je trogodišnje dijete slučajno uzelo tabletu ecstasya ili kada je desetogodišnje dijete pojelo nekoliko komada istih. Sve je to potaknulo britansku javnost da malo više razmisli o problemu droge u današnjem društvu. Oni koji potiču to razmišljanje su mediji koji su posljednjih dana objavili niz članaka koji se tiču ecstasya. Tako sazajemo da je cijena tih tableta dostigla najnižu vrijednost u britanskoj povijesti. Naime, jedan komad se može kupiti već za rekordnih 1, 25 funti, što je otprilike cijena jedne stogramske čokolade. Nove statistike pokazuju kako su se cijene ove droge i više nego prepolovile u samo godinu dana. Prosječna cijena ecstasya prošle godine je bila 6,24 funti, a danas je u Velikoj Britaniji pala na 3 funte. Tako niskom prosjeku pridonosi sjeverno područje Engleske, gdje su cijene najniže, a zbog toga je tamo i konzumacija te droge najveća.
Stručnjaci pad cijena ecstasya povezuju s opadanjem popularnosti ove nekada isključivo plesne droge među posjetiteljima klubova, zbog čega su dileri "prisiljeni" potražiti nove grupacije mušterija, uglavnom među mladima i djecom. Točno ili netočno, svejedno je, no sigurno je kako su statistike sve poraznije i nevjerojatnije, kao primjerice činjenica da je 6% djece u dobi od 11 godina s područja Engleske i Walesa probalo neku od droga, ili recimo podatak kako 40 osoba u Britaniji godišnje umre zbog konzumiranja ecstysya.

 

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

    20.11.2024.

    Sofija Kordić

    ZAMOR OD DEMOKRACIJE: Baršun iz studenog 1989. godine nakon 35 godina izgleda kao grubo sukno

  2. POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

    18.11.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Snažni dečki

  3. BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

    16.11.2024.

    Ahmed Burić

    BURE BARUTA: Kako su nam mučkim faulom s leđa polomili noge

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije