Real - Bayer 2:1

14.03.2002.
Real - Bayer   2:1
Kao posljednja uvertira pred Svjetsko nogometno prvenstvo odigrana je još jedna dobra utakmica. U 47. finalnom dvoboju Lige (Kupa) prvaka koji se po treći put održao u Glasgowu odigrana je utakmica između madridskog Reala i njemačkog Bayera. Za oba kluba pobjeda je značila "jedan od tri" ili pogodak u "sridu"! Nakon što su u mjesec dana propustili priliku biti prvaci nacionalnih prvenstava i kupova, znali su da će iz Glasgowa netko otići sa zlatom, a netko sa srebrom
U finalu ovogodišnje Lige prvaka netko je morao ispasti "luzer". Gledali smo susret dva kluba koji su po svemu zaslužili nastupiti na Hampden parku, lijepom stadionu u Glasgowu. Nakon šesnaest utakmica odigranih po skupinama i završnim knock-out sistemom, s jedne strane, vrlo dobra ekipa Reala, koja je kroz ovu Ligu prvaka prošla kao kroz maslac, a s druge Bayera iz Leverkusena, čiji je put bio nešto trnovitiji. Ovo je četvrto finale Lige prvaka odigrano između njemačkih i španjolskih klubova, a Real je sada izjednačio omjer na 2:2. Prilkom samog istrčavanja na travnjak nešto je govorilo da je Real spremniji za ovo finale. Posjed lopte u prvim minutama išao je na stranu Reala pa već u 6. minuti Nijemci primaju naivan gol, nakon izvedenog auta od strane Carlosa koji je daleko bačenom loptom "pogodio" Raula u trku. Njegova pak labavo upućena lopta tjera golmana Butta na lošu reakciju i odsjeda u mreži. Uspjeli su se igrači Bayera vratiti već u 13. minuti. Iz prekida, njihov najbolji pojedinac Lucio bio je najspretniji u šesnaestercu i glavom skrenuo loptu u gol za 1:1. Nakon toga počelo je čekanje odluke. Nju je u 44. minuti donio veliki Zidane, golom iz volea koji će obilježiti ovo finale. Asistent je ponovo bio Carlos. Drugo poluvrijeme igralo se s više opreza, bez opasnijih prilika za gol. Nijemci su dakako napali u završnici te u nekoliko "vrućih" situacija pred golom odličnog Cassillasa (zamijenio Cesara u 68. min. zbog ozljede) zamalo izjednačili. Kada je sudac Urs Meier iz Švicarske odsvirao kraj, 51 500 gledatelja zapljeskalo je novim prvacima Europe, a zatim je počelo slavlje madridskog kluba i tuga "apotekara". Od tri naslova koliko ih je bilo ponuđeno ovim klubovima Real je eto uspio osvojiti najsjajniji, a Bayer zajedno sa trenerom Klausom Toppmöllerom ništa. Za utjehu ostaje podatak da su ove sezone napravili puno za mali (165 000 stan.) Leverkusen, postavši drugi najmanji grad koji je igrao u finalu (manji je Brugge). Realu je ovo deveti naslov, treći u poljednjih pet godina. Njihovom treneru Vicenteu Del Bosqueu ovo je drugi naslov, a Zinedinu Zidaneu drugo finale nakon onog sa Juventusom 1997. S obzirom na igru nogometaša Reala koju pokazuju posljednjih godina, ovakav rasplet čini se prilično realan. www.realmadrid.es