Dan bez automobila u Močvari
Međunarodni europski tjedan mobilnosti je na izmaku i događanja oko njega ulaze u završnu fazu javnom tribinom o održivoj mobilnosti koja će 22. rujna povodom Međunarodnog dana bez automobila biti održana u Klubu Močvara od 20:30 sati. U suradnji sa Sindikatom biciklista koji će predstavljati Marko Stančec te strankom Za Grad!, u čije ime dolazi Iva Kvakić, tribina promiče vrijednosti urbanog bicikliranja i održive mobilnosti.
Rujan za sve volontere i udruge protječe u pripremi prosvjeda, kampanje "Biciklom na posao", događaja "Grad i ulice za ljude", Radionice teretnih bicikala i inih aktivnosti i tribina koje se održavaju u sklopu Europskog tjedna mobilnosti. U susret je biciklistima izišao i HŽ koji omogućuje besplatan prijevoz bicikala i 50 posto popusta na redovne karte putnicima s biciklima u vlakovima, zaključno do ovog utorka. Najavljeno nedjeljno druženje u 15 sati u Varšavskoj otkazano je zbog najave lošeg vremena.
Izravni povod za održavanje tribine je ukazivanje na sramotnu biciklističku infrastrukturu u Zagrebu i opće stanje u prometu zbog kojeg biciklisti bježe na pločnike radi vlastite sigurnosti, čime direktno ugrožavaju prostor u kojem, nemojmo se lagati, dominiraju vozači automobila i pješaci.
Biciklom na posao (FOTO: pixabay)
Da je ovaj problem prepoznat i u Gradu Zagrebu, govori poruka Darinke Jug, donedavne predsjednice udruge Moj Bicikl. Kao trenutna koordinatorica gradske radne skupine Zagreb Cycle Unit, zadužene za razvoj biciklističke infrastrukture, pozvala je bicikliste da radije voze po nogostupima jer je tako sigurnije, bez obzira što se to ne smije raditi.
Tijekom kampanje koja je počela 4. rujna ove godine, uključujući posjet mnogim lokalitetima zakonodavne i izvršne vlasti u Zagrebu, 11. rujna je održan i prosvjed na kojem je Zrinjevcem zapedaliralo više od 1.000 biciklista. Prošlog je tjedna započela kampanja "Biciklom na posao", simbolično lansirana kod Umjetničkog paviljona gdje su se biciklistima dijelili paketići za doručak. Iz Sindikata saznajemo da bi tribini u Močvari trebali nazočiti i mađarski organizatori Kritične mase 2007. godine, kojoj se onomad u Budimpešti priključilo 20.000 biciklista i biciklistica, što je najveći skup takve vrste u novijoj povijesti Europske unije.
Navedimo i da se Grad Zagreb na inicijativu udruga osoba s invaliditetom uključio u obilježavanje Europskog tjedna mobilnosti još 2003. godine, a pet godina kasnije dodijeljeno mu je drugo mjesto, nakon Budimpešte, na EMW Award 2008. Ova nagrada dodjeljuje se lokalnoj samoupravi koja u predmetnoj godini čini najviše na promicanju održive mobilnosti. Međutim, očigledno je da Zagreb još ima puno toga za riješiti kako bi se građane stimuliralo na održivi prijevoz umjesto solo vožnji u automobilima do posla, koji proizvode nesnosnu i nepotrebnu gužvu, a o buci i zagađenju da i ne govorimo.
Lupiga.com
Naslovna fotografija: Facebook/Turbina
>govori poruka Darinke Jug, donedavne predsjednice udruge Moj Bicikl. Kao trenutna >koordinatorica gradske radne skupine Zagreb Cycle Unit, zadužene za razvoj >biciklističke infrastrukture, pozvala je bicikliste da radije voze po nogostupima jer je >tako sigurnije, bez obzira što se to ne smije raditi.
Da pozvala, OPETOVALA davni poziv; udruga MB je 2011. "proizvela" Zg. bic. kartu u kojoj taksativno poziva na krsenje VECINE clanaka ZOSPC-a, a tesko je "bilo sto razvijati" kad si uhljebljen u Mikijevoj gujici.