Što je potrebno za poboljšanje devastirane struke u Hrvatskoj
Dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja i to od 1993. godine kada ga je proglasila Glavna skupština UN želeći podsjetiti vlade država članica da im je dužnost poštovati i podržavati pravo na slobodu izražavanja.
"Kad bi se konačno iskorijenio prikriveni radni odnos koji je u naše medije ušao pod maskom tzv. RPO-a i lažnog slobodnog novinarstva, kad bismo konačno dobili stvarne a ne samo formalne vlasnike mnogih privatnih medija, kad bi se zaustavilo često i nezakonito izvlačenje novca iz medija te kad bi se nedorečeno medijsko zakonodavstvo pretvorilo u zakone koji neće sužavati novinarske slobode - tad bi položaj novinara i sloboda medija u Republici Hrvatskoj bili znatno bolji", navode SNH i HND.
Ističu da ekonomske teškoće ne mogu biti opravdanje za zanemarivanje novinarstva i njegova doprinosa demokraciji.
"Jer ako je sve utuživo, onda se ni o čemu važnom, osjetljivom ili 'škakljivom' ne može. Ekonomske teškoće jesu velike, ali to ne može biti opravdanje za zanemarivanje novinarstva i njegova doprinosa demokraciji. Bez istinski slobodnih novinara nema ni slobodnih medija, a bez slobodnih medija nema ni djelotvorne borbe protiv korupcije na svim razinama. Neformalni i nesigurni oblici rada među novinarima, posebno među mladima, u tome nam neće pomoći", stoji u proglasu koji su u povodu Svjetskog dana slobode medija potpisali predsjednik SNH Anton Filić i predsjednik HND-a Saša Leković.
Lupiga.Com via Hina
Naslovna fotografija: Hina