AUTOR: SUZANA ABSPOEL ĐOĐO

Vikend u Krapini

ocjena: Pero Pero Pero | godina izdanja: 2006. | izdavač: Matica hrvatska, ogranak Osijek
ritn by: bozzo | 10.01.2007.
Vikend u Krapini
Romanom ''Vikend u Krapini'' Suzana Abspoel Đođo je 2005. godine pobijedila na natječaju osječkog ogranka Matice hrvatske, nakon čega je roman ukoričen. Bjelovarčanki s prebivalištem u Nizozemskoj to nije prva nagrada, jer je njezin prvijenac ''Snajperist'' već ovjenčan nagradom DHK-a za najbolji prozni prvijenac, a kao i fabula tog romana, i ''Vikend u Krapini'' obrađuje svakodnevicu prijateljica zahvaćenih ratnim vihorom. No, iako rat ponovo utječe na njihove živote, atmosfera je vedrija nego što je to bilo u slučaju prvijenca, a iz razloga što je ''Vikend u Krapini'' pisan prema obrascu ''chick-lita'' koji podrazumijeva nepretencioznost, jednostavnost i duhovitost

Fabula ''Vikenda u Krapini'' prati četiri prijateljice - Mare, Agata, Višnja i Lenka, sve pri sredini svojih dvadesetih - koje u osvit rata polažu zadnje fakultetske ispite, ili pak već rade. No, društveni ili profesionalni status njima je puno manje važan od uspjeha u traganju za Onim Pravim – svakodnevnoj zanimaciji u koju ulažu sve svoje napore. I nade. Svaka od njih, dakako, naposljetku i doživi žuđenu (bračnu) sreću, ali put do tog ostvarenja autorica popločava problemima tipičnim za hrvatske devedesete.

Pri tome se ne ustručava dotaknuti i nekih prešućivanih i rijetko beletriziranih tema poput izbjegavanja mobilizacije ili problema miješanih brakova. Međutim, društveno-socijalna i politička kontekstualizacija u ovom je slučaju sprovedena bez kritičke ostrašćenosti, već uz obilne doze humora i ironije jer je autoričina prvenstvena namjera čitatelja zabaviti i opustiti. Unatoč tome,''Vikend u Krapini'' ipak i zahtjevnijoj publici ima što za ponuditi.

Naime, Suzana Abspoel Đođo svjesno nadilazi uske okvire odabranog žanrovskog obrasca obogaćujući svoj izričaj metanaracijom, povremenim izravnim obraćanjima čitatelju te pop-referencijalnošću i citatnošću, uz već spomenute komentare političke, socijalne i društvene zbilje s početka devedesetih u koje smješta radnju svoga djela. Autorica se pritom neprestano služi ironijom uperenom kako spram fabularnih situacija i zbivanja, tako i u odnosu na odabrani populistički žanrovski okvir. Najbolja potvrda potonjeg upravo je specifičan zafrkantski svršetak romana kojim se spisateljica ironično poigrava, ali i ismijava uvriježene postavke chick-lit žanra.

Fabula romana teče linearno, lišena reminiscencijskih vraćanja u prošlost i praznog hoda, a osim dinamizmom radnje i fabularnom zanimljivošću čitljivost je potencirana i formalnom rascjepkanošću romanesknog tkiva na vrlo brojna i kratka, zaokružena poglavlja. Autoričin je stil jednostavan i cijepljen od cifranja i velikih gesti, dok su dijalozi uvjerljivi i životni, te prepuni šarma i duhovitosti.

Tražimo li zamjerke, prigovoriti možemo zanemarivanju likova Višnje i Lenke budući autorica puno više truda ulaže u karakterizaciju likova Mare i Agate, dok Višnja i Lenka ostaju tek nedovoljno oslikanim statistima, pa se stječe dojam da su one tu isključivo poradi kontekstualizacije, odnosno dubljeg sidrenja priče u društveno-političku i socijalnu stvarnost devedesetih. S obzirom na odabrani žanrovski okvir povremena je melodramatičnost bila neizbježna. Međutim, happyendovsku kičastu sladunjavost autorica je pomoću zafrkantskog ironičnog epiloga u potpunosti izbjegla, a time je i dodatno potencirala vlastitu pripovjednu osviještenost.

Sve u svemu, riječ je o laganom, zabavnom, nepretencioznom i šarmantnom romanu koji se uspješno odmiče od tipične chick-lit limunade, ali i dalje ostaje idealnim štivom za opuštanje i razbibrigu. Ipak, i unatoč dobivenim nagradama Suzana Abspoel Đođo ni debitantskim romanom ''Snajperist'', ali ni ''Vikendom u Krapini'' još uvijek nije realizirala sve svoje literarne potencijale pa s nestrpljivošću treba iščekivati njezine nove uratke.

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. IZ PRVE RUKE: Šta sve naučite o BiH kada počnete da slušate ploče?

    28.03.2024.

    Srđan Puhalo

    IZ PRVE RUKE: Šta sve naučite o BiH kada počnete da slušate ploče?

  2. VIRTUALNA STVARNOST: Doba loših imitacija, kopija i surogata

    18.03.2024.

    Predrag Finci

    VIRTUALNA STVARNOST: Doba loših imitacija, kopija i surogata

  3. POSLANICA LANE BOBIĆ: Za Osmi mart, kupi mi, mama, jedan mali rat

    05.03.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Za Osmi mart, kupi mi, mama, jedan mali rat

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije