Nightwish

02.04.2003.
Nightwish

Priča o Nightwishu započinje 1996. kada Tuomas Holopainen (tada je bio u bendu Nattvindens Grat) pokušava sa akustičim projektom. To je bilo skroz drugačije nego ono što je do tada svirao, a prve tri pjesme bile su samo za klavijature, akustičnu gitaru i ženski vokal (snimljene u periodu listopad-studeni ’96). Akustičnu gitaru je svirao njegov prijatelj Emppu, a upravo njegova ideja je bila da im ženski vokal bude prijateljica Tarja Turunen, inače studentica na Sibelius akademiji. To se pokazalo kao odličan potez, Tarja je upravo savršeno odgovarala muzici koji su svirali, a njen školovani operni glas postao je zaštitni znak benda. Vjerojatno nisu imali pojma kako će relativno brzo postići svjetsku slavu dok su te srpanjske noci, oko logorske vatre, faktički započinjali s Nightwishom. Da bi upotpunili muziku ubacili su i bubnjeve za kojima je bio i još je uvijek Jukka. Takodjer su i akustičnu gitaru zamijenili električnom.
U studenom 1997. izlazi njihov prvi album “Angels Fall First”. Prije izaska albuma izdali su single “The Carpenter” koji se uspio popeti do 8 mjesta finske single top liste, dok je album završio na 31. Prvi koncert koji su održali bio je u Kitee 31.12.1997. Slijedeće godine, 1998, u mjesecu svibnju izdaju prvi video “The Carpenter”. U proljeću te godine pridruzuje im se i basist Sami?.

U studenom opet sviraju u Kitee i tu su snimili “Sacrament Of Wilderness” kao predzalogaj za dolazeći album “Oceanborn” koji je izašao u prosincu 1998. Uspjeh koji je ovaj album postigao logički je slijed dogadjaja i rasta popularnosti ovog benda. 1999 izdaju drugi single s Oceanborna, “Sleeping Sun”, a spot za spomenuti single je sniman za vrijeme pomračenja Sunca i izuzetno je efektan. U Njemačkoj se prodao u 15 000 primjeraka u samo jednom mjesecu. Već u kolovozu Oceanborn i Sacrament Of Wilderness uspjeli su doći do golda. U 2000-oj su prisustovali u kvalifikacijama za finskog predstavnika za Pjesmu Eurovizije s pjesmom Sleepwalker. Bili su apsolutni pobjednici po glasovima publike (televoting), ali zbog glasova žirija zavrsili su na drugoj poziciji i time se oprostili od daljnjeg natjecanja. Još jednom je svijet pokazao svoju pokvarenu stranu i još jednom smo se svi mogli uvjeriti u nepoštenost čitave organizacije Eurosonga, jer pobogu kako moze jedan metal bend otici na natjecanje  za Eurosong. Ali Nightwishu to nije teško palo, jer još iste godine izdaju treći album “Wishmaster”. Album je izašao u ožujku i odmah je uslijedila velika turneja koja je počela iz Kitee, gdje inače svi i žive. Tamo su nakon koncerta primili gold diskove za album “Oceanborn” i za singlove "Sacrament Of Wilderness”, “Walking In The Air” i “Sleeping Sun”. Njemački magazin Rock Hard proglasio je “Wishmaster” albumom mjeseca, a bio je ispred dugo očekivanih izdanja Iron Maidena i Bon Jovija.
Bend je za vrijeme Wishmaster World Toura sudjelovao u velikim festivalima u Finskoj, a zatim su turneju nastavili po Južnoj Americi. Koncerti u Brazilu, Chileu, Argentini, Panami i Meksiku bili su posebno iskustvo za čitav bend. Također su sudjelovali i u Wacken Open Air, Biepop Metal Festu, a imali su i zajedničku europsku turneju sa Sinergy i Eternal Tears Of Sorrow.

Koncert koji se dogodio za Novu 2001. godinu Tampereu (Finska) snimili su i taj materijal je prebacen na DVD i VHS. Samo za finske fanove u sklopu ovoga izasao je i live CD. Sve ovo je izaslo pod nazivom “From Wishes To Eternity – Live” i opet je Nightwish imao ogromnog uspjeha. Na kraju ovoga koncerta uručeni su im platinasti diskovi za “Wishmaster” i zlatni za single “Deep Silent Complete”. Nešto kasnije ove godine izdaju i mini-CD “Over The Hills And Far Away”. Ovaj mini-Cd sadrži istoimenu obradu pjesme koju u originalu izvodi Gary Moore, reizdanje “Astral Romance” s prvog albuma, te jos dvije nove pjesme. Drakkarova verzija ovog CD-a sadrži i par pjesama s finskog live CD-a  kao bonus. 2002 izlazi njihov četvrti službeni album “Century Child”. Prvi single s ovog albuma bio je “Bless Child” koji je ponovo bio na samom vrhu top lista.
To bi bila biografija finskog fenomena zvanog Nightwish. Njihova muzika je neka mješavina power-operskog metala, a pored karakterističnog sounda njihove muzike još jedna stvar koji ih krasi je dragulj metal scene, prelijepa pjevačica izvanserijskih glasovnih sposobnosti – Tarja Turunen. Sumnjam da još itko na metal sceni postoji, a kome se neće zamjeriti što kao omiljenu pjevačicu navodi Celine Dion i što usporedo s karijerom u Nightwishu nastoji i završiti studij te postati operna pjevačica. Međutim mozak benda bio je i ostat će klavijaturista Tuomas. Nakon ovog zadnjeg albuma najavili su malu pauzu, Tarja planira završiti studij, tako da možda ne bude ništa od njih slijedeće godine. Kružile su i informacije po netu da je možda i ovo zadnji album Nightwisha s Tarjom, ali ona osobno to opovrgava. Nadam se da će ostati još dugo u bendu, iako je izrazila želju da nakon nekog vremena se sasvim posveti operi. Na zadnjem albumu došlo je do male izmjene u sasavu benda, naime došao je novi basista Marco koji obavlja dužnosti i muških vokala. Postava sa aktualnog albuma izgleda ovako: Tarja (vokal), Tuomas (klavijature), Marco (bas/vokal), Emppu (gitara) i Jukka (bubnjevi).

Zaista, ovo je jedan od rijetkih bendova koji su se izuzetno brzo probili i stekli planetarnu popularnost u metal sceni. Tome je uveliko pored njihovog velikog talenta pomogla i njihova originalna muzika koja je ušla u srca mnogima širom svijeta. Siguran sam da ima dosta fanova Tarje (medju koje i ja spadam) koji bi željeli još par zanimljivih podataka o njoj. Pa za sve ljubitelje prelijepe Tarje:
Zove se kao što znate Tarja Turunen i rođena je 17.8.1977. u Helsinkiju (Finska). Pored toga što joj je muzika posao, navodi je i kao hobi. Počela je s pjevanjem uz pomoć učitelja i uzimala je privatne sate i za klavir kada je bila u nižim razredima osnovne škole. Kada je bila u višim razredima osnovne škole počela je svirati flautu u glazbenom koledžu. Nakon toga je nastavila svoje glazbeno obrazovanje u srednjoj glazbenoj školi u Savonlinni s klasičnim pjevanjem i glazbenim teatrom kao glavnim izborom. Nakon toga je otišla na Sibelius akademiju studirati crkvenu glazbu. Trenutno specijalizira klasično pjevanje. Omiljeno jelo joj je piletina, a piće suho crno vino. Sluša sve vrste muzike, od klasične pa do hard rocka. Najbolja pjesma joj je “Von ewiger Liebe” od Brahmsa. Omiljeno godišnje doba: proljeće. Mjesto na koje bi voljela otići je neki egzotični otočić negdje jako daleko, bez turista, Finaca, samo tišina. Životna filozofija joj je: smile :)

Anketa

Varga je otkazao tulum jer je shvatio da:

Kolumne

  1. MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Novi Sad

    26.04.2024.

    Marko Pogačar

    MUZIČKA MAPA MARKA POGAČARA: Novi Sad

  2. UKLANJANJE OPASNOSTI: Zašto šapićima smetaju Tito i Jugoslavija

    19.04.2024.

    Srđan Puhalo

    UKLANJANJE OPASNOSTI: Zašto šapićima smetaju Tito i Jugoslavija

  3. POSLANICA LANE BOBIĆ: Otkud ovo kolektivno iščuđavanje seksualnom nasilju?

    09.04.2024.

    Lana Bobić

    POSLANICA LANE BOBIĆ: Otkud ovo kolektivno iščuđavanje seksualnom nasilju?

Lupiga predstavlja: Priče iz zagrebnog života

E-ciklopedija

  1. Povijesni put Hitlerove 'klonje'
  2. Yugo - urbana legenda
  3. Freedom Theatre (Teatar slobode)
  4. Japanske čestitke i razglednice
  5. Russellov čajnik

Recepti

  1. Domaći sok od bazge
  2. Burek (bosanski) za 1 odraslu osobu
  3. Drugačija svinjska jetrica
  4. Bosanska pogača
  5. Piletina u košuljici od sezama
Projekt se provodi uz pomoć:
Ministarstvo kulture Republike Hrvatske Agencija za elektroničke medije Grad Zagreb
Medijski partneri: Balkan Insight - Balkanska tranziciona pravda CINS - Centar za istraživačko novinarstvo Nezavisnog udruženja novinara Srbije